Restauratie van oudste boek vergt nederigheid D'r is mae weinig nieuws 261 zeeland Werkgevers werven nieuw personeel in Torentij d in Middelburg De krant zoekt liefhebbers van winterkamperen Reconstructie kerntransport zaterdag 22 oktober 2011 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dat je in de gevange nis hebt gezeten, is niet echt een aanbeveling bij een sollicitatiege sprek. Vaak krijgen ex-gedetineer- den geen kans bij werkgevers. Gis teren bezochten zeven werkgevers de penitentiaire inrichting Toren- tijd om nieuw personeel te wer ven. Dat personeel hopen de werkge vers te vinden onder 35 gevange nen die allemaal binnen drie tot zes maanden op vrije voeten ko men. Initiatiefnemer is de Leer werkacademie, een re-integratiebe- drijf Dat heeft de gevangenis als markt aangeboord omdat er krap te is op de arbeidsmarkt. Gedetineerden krijgen de kans om nog in de gevangenis een cursus te volgen die nodig is voor hun nieu we baan. Torentijd bemiddelt bij het maken van afspraken met de nieuwe werkgever. Het re-integra- tiebedrijf belooft de ex-gedetineer- den te begeleiden. Het bedrijf biedt scholing en banen aan in bij voorbeeld de steigerbouw, horeca en de metaal. Onder ex-gedetineerden is de werkloosheid hoog. Voordat ze de gevangenis ingaan is 28 procent aan het werk, erna nog maar 21 procent. Dat komt natuurlijk door hun detentie, maar ook door het relatief lage opleidingsniveau van gedetineerden, door een versla- Marijn de Valk foto Dirk-Jan Gjeltema ving, sociale of psychische proble men, door taalachterstand of ge brek aan werkervaring. Ex-gedetineerden komen vaak niet eens door de eerste selectie bij een sollicitatieprocedure, vertelt een medewerker van Torentijd. „Als ze naar het UWV moeten, of naar een uitzendbureau, is het voor ex-gedetineerden moeilijker dan anderen. En vaak gewoon onmoge lijk." Een baan vinden blijkt be langrijk: zonder werk vallen meer gedetineerden terug in crimineel ■nBQMHBHIHHHHHBHBBEaSHHnB MIDDELBURG - Voor een artikel in onze Autoland Winterspecial zijn we op zoek naar lezers die er in de wintermaanden met de camper, caravan of zelfs tent op uit trek ken. Bent u zelf een winterkampeerder of kent u iemand in uw omgeving die mee wil werken aan een arti kel? Wat is hier zo leuk aan? Wat kom je zoal tegen als je met je cara van in de sneeuw staat? Laat het ons voor vrijdag 4 novem ber via eindredactie@pzc.nl o.v.v. Winterkamperen Autoland Win terspecial. In de speciale bijlage besteedt de redactie verder aandacht aan win terhanden en de voor- en nadelen van verschillende soorten Sneeuw kettingen. Bij beschikking van de kantonrechter te Middelburg d.d. 18 augustus 2011 is de heer H.D. de Pauw, geboren op 28-06-1951, wonende te 4511 JE, Breskens, Ghistelkerke 218, onder cu ratele gesteld met benoeming van mr. B. Kwakkenbos, kantoorhoudende te 4481 AW KLOETINGE, Koningin Juli- anastraat 2 tot curator. BORSSELE - Het radioprogramma Argos komt vandaag met een re- contructie van de commotie die ontstond rond het laatste trans port van kernafval uit Borssele naar het Franse Cap de la Haque. Daarbij draait het vooral om de ar restatie van een actievoerder van Greenpeace, vijf dagen voor het transport. De man was gesnapt bij het ondergraven van de treinrails. Argos wordt uitgezonden van 12.15 tot 13.00 uur op Radio 1. door Engel Reinhoudt Vorige weke zaèterdag be zochte me de open dag van het Zeêuws Archief Achteraf schaeme ik m'n eigen a 'k daè noait eêrder ewist bin. Daè bewaere ze eêl je voorgeslacht. Aolle akten van de burgerlijke stand ka je daè vinde en daè bin ze dit jaer 200 jaer mie doende. Behalve de burgerlijke stand be waere ze daè nog vee meêr. J'n aer gaè steil op j'n oad stae a je kennis neemt van sommige diengen. In een tentoanstellege 'Akten van lief en leed' maèk je kennis mie fami liegeschiedenissen en andere ge beurtenissen. Ik wier etroffe deur een moordgeschiedenis. Helaas wor je daè tegenwoordig nog a's mie geconfronteerd, mae in het verleden were ze ok nie kouster. Luuster! Sara Janse Geldof brocht, uut ermoe, de gouwe sieraden die a bestemd were voe d'r dochter Leuntje naè de Bank van Lening. D'r vent was daè eêl verbolge over en ze ao mae te zurgen a ze wee vrom kwaeme. Mae bie de Bank were die spullen kwiet erocht. Sa ra zat klem. En dan vraeg ze an een meisje, Catharina eêt ze, die a mie appels langs de deure komt of a ze even wil elpe-om een béde te verzetten. Het kind ei net zulke gouwe sieraden as a ze voe Leun tje ao. Het meisje gaè mee naè bo ven en daè brieng ze 't kind om het leven. Het liekje goai ze in de beerpit en de gouwe spullen steek ALS U MEER WILT WETEN OVER ONBEZORGD WONEN KOM DAN NAAR DE OPEN DAG SERVICEFLAT DE SCHAKEL 's Gravenpolderseweg 9 4462 CD GOES 0113-228951 ZATERDAG 5 NOVEMBER 2011 10.30-15.00 UUR Het oudste gedrukte boek in de Nederlanden kan er weer tegen. Het zeldzame kleinood uit 1473 is onlangs gerestaureerd en deze week met veel trots en vertoon in Antwerpen gepresenteerd. De restauratie werd uitge voerd in Middelburg, door Marijn de Valk. door Rolf Bosboom Het had wat weg van een geheime operatie. Ma rijn-de Valk nam in haar restauratie-atelier een maand lang het bijzondere boek onder handen, maar mocht daar uit veiligheidsoverwegingen geen ruchtbaarheid aan geven. Dat heeft alles te maken met de enor me waarde van het boek. Inhalige lieden hadden maar op ideeën kunnen worden gebracht. Het draait allemaal om Speculum conversionispeccatorum ('Een spie gel van de bekering van de zon daars'), van de hand van de Lim burgse kartuizer Dionysius van Rijckel (1402/3-1471). Dirk Martens drukte het in 1473 in Aalst, amper twintig jaar nadat Gutenberg de boekdrukkunst had geïntrodu ceerd. Het enige volledig beWaarde exem plaar bevindt zich in de biblio theek van het Ruusbroecgenoot- schap, een onderzoeksgroep van de Universiteit Antwerpen. De oude en de nieuwe band. Dankzij een privé-sponsor kon het licht gehavende exemplaar wor den geconserveerd. Daarvoor werd een beroep gedaan op de deskundigheid van Marijn de Valk.„Dit was een bijzondere opdracht voor ons. We zijn er heel trots op." Toch was het niet verwonderlijk dat de Belgen juist naar haar toe kwamen. „Je hebt verschillende be drijven in deze sector, maar we rij den elkaar niet in de wielen. Ieder een heeft zijn specialiteit. Wij heb ben ervoor gekozen om voor de topstukken te gaan." Speculum conversionis peccatorum is, met slechts 28 pagina's, een be scheiden boekje maar maakt deel uit van een verzamelband met vijf vroege drukwerken. De Valk ont dekte tijdens het conserveringspro- ces, dat in nauw overleg met de universiteit plaatsvond, onder meer dat de volgorde van de bla den niet klopte. Verder was de afspraak terughou dend met het boekwerk om te gaan. „Je kunt vrijwel alle foutjes wegwerken, maar als ik dat zou doen, wordt het minder au thentiek. Het esthetisch be lang telt veel minder dan dat het boek goed behouden is. Het gaat om nederigheid ten aanzien van het materiaal. In Vlaanderen zijn ze in dat opzicht nóg puri- teinser dan in Nederland." Ze is content met zoals het boek (via de website van de Universiteit Antwerpen nu ook digitaal te raad plegen) geworden is. „Maar het be langrijkste is dat de klant dat is. In dit geval waren ze echt opgelucht toen ze het eindresultaat zagen. Dan ben ik ook tevreden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 76