zeeland 125 'De naam Hrieps hoort gewoon bij ons festival' 4 dozijn gratis oesters Ijsbaan in oude fabriekshal scheepswerf kWll Alleen in de maand oktober: V op de - gehele collectie korting! zaterdag 22 oktober 2011 VLISSINGEN - Deze winter wordt de Zware Plaatwerkerij in Vlissin- gen omgetoverd tot een heuse ijsfa briek. Van 14 december tot en met 8 januari komt in de hal op het Scheldeterrein een ijsbaan van 400 vierkante meter. Tijdens deze periode vinden allerlei activiteiten plaats. In de eerste week geeft Vlis- singen in Beweging schaatslessen aan basisschoolleerlingen. Op za terdag 17 december is er een 'Satur day Skatefever' met ijsstuntshow en disco. Tussen Kerst en Oud 8t Nieuw is er een ijsgala met onder meer theater. Vlissingen biedt faci litaire ondersteuning en subsidi eert organisator Vita Event. I j zie ook www.pzc.nl/video Smid - die de zeilschool annex jachthaven in 1997 overnam - is er al sinds 2004 mee bezig is. Momen teel beschikt De Viking over 58 lig plaatsen. Ze liggen een beetje on handig voor mensen die een boot huren. „Voorheen moesten de bo ten uit de haven worden geped deld en worden opgetuigd. Daar zagen huurders tegenop. In de Oes terhaven hebben we dat probleem niet meer. Je kunt direct weg en makkelijk aanleggen. Het scheelt een hoop gedoe." Het uitbreidingsplan verste vigt de bedrijfsbasis aan merkelijk, al blijft De Vi king met 153 ligplaatsen er nog honderd onder de overlevings- norm van de Hiswa. Smid: „We steken 750.000 tot één miljoen eu ro euro in de Oesterhaven. Omdat we een soort gemengd bedrijf zijn - ligplaatsverhuurder en zeilschool -kunnen we het goed redden." De toekomst ziet er zonnig uit. De Viking draaide in 2011 beter dan het jaar ervoor. „Ik denk omdat meer Nederlanders kiezen voor een vakantie in eigen land. Boven dien wordt door het hotspotplan van de gemeente Goes om de Wolphaartsdijkse havens en cam pings uit te breiden en op te waar deren, dit gebied weer wat aantrek kelijker. Het was ook wel nodig. Het enige wat nog ontbreekt, is een bestemming van het voormali ge restaurant 't Veerhuis, dat mo menteel te koop staat. Daar zou ie mand een grand café of een eet huis in moeten beginnen. Met lek ker eten tegen redelijke prijzen." De Oesterhaven moet 31 maart 2012 in gebruik zijn, want 1 april begint het zeilseizoen. Tegen die tijd zijn ook de elf trekkershutten klaar, die op het terrein worden neergezet voor gasten van ligplaats houders of andere huurders. Van de 95 ligplaatsen is nog de helft over. De rest is al verhuurd en een deel is voor De Viking zelf En ja, die vier dozijn oesters die bij elke ligplaats horen, is 'daarbij een leuk trekkertje'. www.oesterhaven.nl Directeur Luc Smid van zeilschool De Viking toont de jonge oesters die sinds maart groeien in manden, di&aan afmeerpalen zijn bevestigd. De nieu we jachthaven wordt straks mede een oesterteeltplek. foto's Willem Mieras door Annemarie Zevenbergen GRIJPSPKERKE - Voor hem staat één ding als een paal boven water: de naam Hrieps hoort bij het festival SurenderHrieps en kan niet zo maar door allerlei instanties inge pikt worden. Hugo Kramer kan zich daar op recht boos over maken. Hij wil nu de stap maken om de naam Hrieps als trademark te laten vastleggen. Want die is voor hem onlosmake lijk verbonden met zijn festival. Hij meent dat Grijpskerke in' de volksmond altijd Grieps genoemd wordt. Inderdaad met een G, en niet met een H. „Ik vind het gemeen dat allerlei an dere verenigingen en instanties als de Oranjevereniging Grijpskerke en zelfs de Stichting Welzijn Veere de naam Hrieps gaan gebruiken. Maar wij worden daarbij nooit ge noemd. Terwijl die naam door het festival is ontstaan." „Wij zijn na 17 jaar toch wel uitge groeid tot een commercieel mu ziekevenement. Wij hebben ook T-shirts en stickers met de naam Hrieps erop. Komend jaar hebben we zelfs twee tenten en twee po dia. En een bewaakt parkeerter rein. Maar dan mogen andere par tijen onze naam niet zo maar in pikken. Ik ga nu uitzoeken wat ik daar aan kan doen." Maar is het nu Hrieps, Grieps of toch gewoon Grijpskerke? Een taallesje van Frans van der Heijde. Hij is sinds jaar en dag me dewerker aan de wekelijke rubriek Streektaal in de PZC. Frans van der Heijde houdt zich bezig met de Walcherse dialecten. „Van oudsher is het Hrieps met een H als we het over Grijpskerke hebben. Als kind, dat is voor mij nu zo'n 55 jaar geleden, hadden we het al over Hrieps. Dat is, op Walcheren tenminste, altijd zo ge weest. Zo hebben we het bijvoor beeld ook over Melismoskou voor Meliskerke, Bekerke of Bekeu voor Biggekerke, Stroöskerke voor Serooskerke en we zeggen ook al tijd Zoetelande." Lachend: „Tja, waarom ze Melismoskou zeggen....? Domburg heeft ook een aantal bij namen. In Wasschappel (Westka- pelle) zeggen ze Aegteker- ke-Noord." Karakteristiek voor de koele relatie tussen beide dorpen. Maar hoe het ook zij, Hugo Kra mer gaat voor zijn Hrieps. Als orga nisator en inwoner van H(G)rieps. De huidige haven van De Viking telt 58 ligplaat sen. Met de één hectare grote Oesterhaven erbij worden dat 153 ligplaat sen. Nog zo'n 45 ligplaat sen zijn beschikbaar. funda Nieuwstraat 12 - 04 makelaar Or.5 volledige woningaanbod: M2maketears.nl Vraagprijs 374.000,- k.k. In hartje Goes staat het luxueuze appartementen complex Parkhof "Prins van Oranje" te Goes. Op de eerste verdieping van het complex bieden wij dit schitterend afgewerkt, roy aal appartement 139 wr) met riante woonkamer en 2 slaapkamers te koop aan. KOM NAAR VAN BELLE WONEN vraag naar de voorwaarden in de winkel s*- SS Oktober is dé woonmaand bij Van Belle Wonen. Daarom ontvangt u tijdens de waanzinnige woonweken in oktober maar liefst 10% korting op de collectie*. Zo'n woonmaand maakt het wel heel aantrekkelijk om uw favoriete meubel bij Van Belle Wonen aan te schaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75