Gemor over hogere Sasten \yare meester bewijst 22 zeeland Gymzaal in de verkoop TERNEUZEN (Nog) geen alternatief GEEN DAG- MAAR KUNSTBESTEDING Mensen met een beperking die graag schilderen of muziek maken, moeten vaker les in creatieve vakken kunnen volgen als dagbesteding, vinden docenten van instituut Toonbeeld. iS?' IflJljï lm 11 i 1 jüfi 1 AA mmmê almanak Sjans Mijn papa is een brandweerheid Zwemvierdaagse zaterdag 22 oktober 2011 door Harmen van der Werf die kosten aan hen (kunnen) door- TERNEUZEN - In de Terneuzense ge meenteraad heerst onvrede over de voorgestelde verhoging van de gemeentelijke belastingen, met na me over een stijging van de riool heffing met 2t,5 procent in 2012, maar met echte alternatieven kwa men raadsleden deze week niet in de raadscommissie bestuur en mid delen. Ze riepen het college van B en W ook niet op extra te bezuini gen. Wethouder Co van Schaik (PvdA, financiën) hoorde het gemor van vooral WD-raadslid Michiel Groe- neveld kalmpjes aan. Groeneveld is lid van de oppositie, maar hij was niet de enige met kritiek. Ook raadsleden van collegepartijen, CDA'er Ronald Lippens en Rian de Feijter van TOP-Gemeentebe- langen, plaatsten kanttekeningen. Zij hadden er vooral moeite mee dat eigenaren van huizen en ande re gebouwen met een soms forse lastenverhoging worden geconfron teerd, omdat zij alleen rioolheffing moeten betalen. Huurders betalen die heffing, of de verhuurder moet die kosten aan hen (kunnen) door. berekenen. „Wij hebben de opdracht van de gemeenteraad om zo'n twaalf mil joen euro aan belastingen op te ha len", legde Van Schaik de bal bij al le raadsleden. „Wij moeten de af valstoffenheffing in 2012 verlagen, omdat die meer dan kostendek kend is. Om inkomsten op peil te houden, stellen wij voor de riool- heffing extra te verhogen. Mensen die een huis hebben van minder dan 200.000 euro, zijn daardoor per saldo goedkoper uit. Wie een duurder huis heeft, betaalt iets ex tra." Dat extra's valt, aldus Groeneveld, voor een aantal huiseigenaren wel erg hoog uit. Hij had het over tien tallen procenten. Van Schaik zegde toe dit met hem door te rekenen en de resultaten aan de raad te pre senteren. De Feijter van TOP-Ge- meentebelangen zei nog eens te willen kijken naar de manier waar op de rioolheffmg wordt geheven. Van Schaik: „We kunnen dat doen in februari of maart." De Feijter stemde daar stilzwijgend mee in. In december beslist de raad over de begroting van 2012. GROEDE - De voormalige gymzaal aan de Blekestraat in Groede komt in de verkoop. De gemeente Sluis, eigenaar van het pand en de grond, biedt het leegstaande en wat verpauperde gebouw binnen kort via een makelaar aan. Een deel van de erachter gelegen grond wordt verkocht aan bewo ners van de Markt, die daardoor www.pzc.nl ZEEUWSE KELDER Ook voetballen dit weekeinde? Stuur je ervaringen naar weblog Zeeuwse Kelder via kelder@pzc.nl MEEST GELEZEN 1Akketuut laatste bewoner straat. 2. Jachthaven bij Cadzand-Bad lijkt onhaalbaar. 3. Dow Terneuzen fakkelt extra. p - 'x. - r ::y:;y ?:>V STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een van de albums op www.pzc.nl/foto De in het Franse restaurantje genut tigde wijn was de Terneuzenaar zo goed bevallen, dat hij het etiket van deJles gepulkt had en daarmee naar de wijnhandel was gestapt. Of ze die wijn misschien ook in de schappen hadden? Jawel", antwoordde de wulpse blon de verkoopster, en ze haalde een kist je met zes flessen uit het magazijn. Toen hij haar vroeg naar de prijs, keek ze hem uitdagend aan: „Doe maar zestig euro." Sjans met een lek ker ding én ze matste hem met de prijs. Geweldig! Toen hij twee maan den later weer een kistje wilde ko pen, stond de blondine tot zijn spijt niet achter de toonbank. Wel een jon ge kerel. Die presenteerde hem het kistje en de rekening: 52 euro. door René Hoonhorst Veel beginnende kunst schilders met een beper king zouden graag wat vaker les krijgen, zodat ze meer technieken leren. Als ze twee of liever nog drie of vier keer in de week teken- en schilderles krijgen, ontplooien ze hun kunste naarsschap sneller. Daarnaast hebben veel kunste naars in de dop minder last van li chamelijke of geestelijke klachten als ze aan een tekening of schilde rij werken. Zo heeft Marleen van der Vijver (53) uit Brugge minder last van spanningen als ze achter een schildersezel zit. Tony van den Hende (42) uit Zelzate krijgt meer zelfvertrouwen als hij tekent of schildert. Hij is lerares Mieke Me- chelinck uit Assenede heel dank baar. „Zij heeft me laten zien dat ik iets kan dat ik nooit van mezelf had gedacht, iets toonbaars op pa pier zetten." Tony is niet actief in de dagbeste ding. Hij helpt zijn moeder met het huishouden en scharrelt wat rond in de hof. Niet dat hij zich verveelt, maar de schilder- en te kenlessen zijn voor Tony echt een uitje. „De hele week les volgen, hoeft niet. Maar drie of vier keer in de week een paar uur zou wel heel mooi zijn." Marleen en Tony zijn twee van de veertig kunstenaars met een beper king, die in juni exposeerden in het kerkje van Waterlandkerkje. Driekwart van de kunstenaars krijgt les aan een instituut in As senede, Brugge of Eeklo; de overi gen volgen lessen bij Toonbeeld in Terneuzen. De directeur van Toon beeld nodigde de kunstenaars gis teren uit voor een feestelijke 'terug- komdag' na de met veel applaus onthaalde tentoonstellingsweken. Het pleidooi van de Belgische kun stenaars en leraren voor meer schil der- en tekenlessen is Toonbeeld docente Anjes Adriaansens uit het hart gegrepen. Zij hoopt dat Toon beeld erin slaagt de amateur-kun stenaars vaker aan de slag te zetten door dagbestedingsuren om te zet ten in creatieve dagbesteding. „Schilderijen maken in plaats van wasknijpers of dompelkaarsen. Minder inkomsten levert dat niet op, ook de kunstwerken kunnen worden verkocht." Moeders Mirjam Puype en No- ra van der Meer, voorzitter van de cliëntenraad van De Okker noot in Schoondijke, ondersteu nen dat betoog. Puypes zoon Pol volgt al zes jaar les. „Bij de start van elk seizoen zie je een stagnatie in zijn ontwikkeling. Omdat er tel kens nieuwe cursisten bijkomen, leert Pol geen nieuwe technieken, terwijl hij daar wel aan toe is." Adriaansens zou graag met arties ten als Pol en vele anderen aan de slag gaan. „Het is prachtig om met mensen met een beperking te wer ken. Want ook met die beperking zijn ze in staat zich creatief te ont wikkelen en prachtige kunstwer ken te maken." hun achtertuin kunnen vergroten. Die ontwikkeling zet een kruis door de plannen van het bedrijf Projectbureau Zeeuws-Vlaande- ren. Dat wilde het volledige per ceel kopen om er een appartemen tencomplex op te zetten. Na ver koop aan de Marktbewoners rest echter nog slechts een lap grond van zeshonderd vierkante meter. Peter-Paul Andriessen (28), Terneu zen. Tekenen deed Peter-Paul altijd al. Als zoon van een timmerman kon hij met timmermansoog tafere len natekenen. Na vijf weken Toon beeld is zijn werk nog levensechter, omdat hij intussen ook schaduwen en lichtinval kan laten zien op stille vens. Maar de uil, die hij tijdens de les tekende, is nog zijn favoriet. Marleen van der Vijver (53), Brug ge. Tekenen en schilderen zijn voor Marleen van der Vijver een soort therapie. Spanningen waar ze haast continu aan bloot staat, vloeien weg als Marleen een potlood of penseel ter hand neemt. De van oorsprong Zeeuws-Vlaamse zou dan ook graag meer dan één keer in de week les volgen aan een academie. Tip? redactie@pzc.nl Pol Puype (37), Schoondijke. Pol tekent sinds mensenheugenis. Hij volgt al zes jaar les bij Toon beeld. In die periode is zijn techniek met sprongen vooruitgegaan, weet moeder Mirjam. Zijn favoriete kleur is nog steeds dezelfde: geel, de kleur van de vrachtwagen van chauf feur Wim, waarmee Pol al vele edi ties van Truckroll meerijdt. WÊmswmmm&BmmmsmHimasmtBaBmm HULST - Zwembad Reynaertland in Hulst houdt komende week zwem- vierdaage. Die duurt vijf dagen, omdat deelnemers één avond aan zich voorbij mogen laten gaan. Van maandag tot en met vrijdag kunnen deelnemers tussen 16.00 en 17.30 uur terecht om hun baan tjes te trekken. Kinderen tot 10 jaar zwemmen dagelijks 250 me ter, de rest van de deelnemers zwemmen de dubbele afstand. SCHOONDIJKE - Nogal wat papa's en mama's van leerlingen van basisschool Sint Petrus-De Wegwijzer uit Schoondijke zijn actief bij de vrijwillige brand weer. Reden voor de school om hen gisteren uit te nodigen op school, ter afsluiting van de kinderboekenweek die dit jaar het thema 'helden' had. De brandweermensen lieten daar aan hun eigen kinderen en diens klasgenoten zien hoe ze regelmatig 'de held spelen', zoals op de foto papa Rian Taalman aan zijn dochter Evelien. foto Mark Neelemans Altijd min. 100 voor uw sloopauto. Binnen 24 uur opgehaald. Contant afgerekend. Ter plaatse RDW-vrijwaring. Mail: auto@qebroedersnatterman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48