321 sport Onbevangen De Vrij is eei De Jong: het vaakst scoorde ik tegen I Drafbaan =sir x Ajax en Feyenoord staan morgen voor het eerst dit sei zoen tegenover elkaar. Stefan de Vrij en Ajacied Siem de Jong komen elkaar ongetwijfeld tegen op het veld. zaterdag 22 oktober 2011 door Barry van der Hooft J' ohnny Hoogerland zette eind september een punt achter zijn seizoen. De pijp was leeg en daarom besloot één van meestbesproken wielrenners van het afgelopen jaar in alle rust de accu weer op te willen laden. Mallorca, Curasao; er zijn slechte re oorden om weer op adem te ko men. Op 5 november organiseert bonds coach Leo van Vliet de jaarlijkse Amstel Curasao Race, waar onder anderen de broers Schleck en sprintkanon Mark Cavendish aan de start verschijnen. En natuurlijk Johnny, de man van het prikkel draad, de ongecompliceerde Yerse- kenaar, met het hart op de juiste plek. Want wie denkt dat Johnny daar na even uit beeld verdwijnt, heeft het mis. Een week na de koers op Curasao, is hij in het zuiden van Friesland te bewonderen. Johnny gaat op de drafbaan Victoria Park in Wolvega de strijd aan met een renpaard. In een sprint over drie honderd meter gaat de alleskun- ner proberen Unforgettable af te troeven. Johnny doet dat niet om nog eens een keer op radio, tv of in de kran ten te verschijnen, maar om geld binnen te halen voor het goede doel. Johnny is sinds het begin van dit jaar ambassadeur van de Stich ting Jayden, die geld inzamelt voor de strijd tegen neuroblastoom kan ker. De stichting is vernoemd naar Jayden Faase, een klein jongetje bij wie een tumor in zijn buik werd ontdekt toen hij net twee jaar oud was. Acht maanden later overleed Jayden en zijn ouders laten hem voortleven in de stichting. Ze wil len kinderen en ouders graag be sparen wat ze zelf hebben meege maakt, dankzij een efficiëntere be handeling. Voor de strijd tegen neuroblas toom kinderkanker is geld nodig. Veel geld. Mede dankzij de inzet van ambassadeurs zoals Johnny wordt dat geld binnengehaald. Zo werd de bolletjestrui die hij in de Tour de France om zijn schouders had, door de stichting verloot. Het rood-witte tricot leverde 465 euro op. In Wolvega hoopt de stichting Jayden over drie weken nog meer geld op te halen. De helft van de entreeprijs gaat so wieso naar Stichting Jayden. In de 'breed2success match-a-deux' gaan Johnny en Unforgettable over maximaal drie heats van driehon derd meter de strijd met elkaar aan. Iedere heat bestaat uit een sprint met vliegende start over het rechte stuk van de drafbaan. Johnny weet op voorhand dat hij een zware kluif zal hebben aan zijn opponent. Unforgettable is sinds dit jaar de snelste in Neder land getrainde draver en zal door pikeur Arnold Mollema over de drafbaan worden geleid. Johnny rijdt die zaterdagavond over de ge asfalteerde binnenbaan. Het lijkt me een mooie evene ment om een bezoekje aan te bren gen. Ook al is het vanuit Zeeland dan een kleine driehonderd kilo meter rijden. Johnny die vol op de pedalen knalt, Unforgettable die er even wat paardenkracht tegen aan gooit. Het wordt een mooie strijd tussen mens en dier, met ho pelijk veel toeschouwers, die alle maal hun portemonnee meene men. En wie er wint maakt eigen lijk niet uit. Toch? Of zou Johnny daar anders over denken? DE KLASSIEKER De meest productieve Klassieker was Feyenoord-Ajax in 1960. Na een 5-2- ruststand won Feyenoord met 9-5. Als jeugdspeler van Feye noord slaagde hij er geregeld in om te winnen van Ajax. Maar sinds Stefan de Vrij een vaste waarde is op het vlaggenschip van de Rotter damse club, heeft hij De Klassieker nog nooit als win naar afgesloten. Morgen wil hij daar in de Arena graag verandering in brengen. „Binnen de groep leeft het gevoel dat er wat te halen valt", zegt de verdediger. Hij valt even stil en kijkt tussen de lamellen door richting hefMaas- gebouw. Stefan de Vrij is pas negentien, maar toch al bijna twee jaar lang onomstreden bij Feyenoord. „Ik heb bij het eer ste heel weinig op de bank geze ten. Weet je dat ik ook nog nooit een wedstrijd met het tweede elf tal heb gespeeld?" Hij moet er zelf om glimlachen. „Ik heb één wedstrijd gemist door een schorsing en vorig jaar een paar duels omdat ik bloedarmoede had. En als ik speel, maak ik de ne gentig minuten heel vaak vol. Nu ik er zo over nadenk, is dat eigen lijk best bijzonder." De Vrij is een rustige, intelligente jongen, die zijn prestaties op school niet heeft laten beïnvloe den door zijn doorbraak in het be taalde voetbal. Anderhalfjaar gele den stond hij na een zinderende doordeweekse bekerwedstrijd om half twaalf's avonds in de mixed zone de media te woord. Tussen neus en lippen door vertelde hij dat hij negen uur later op school een examen moest maken. Waar veel jonge voetballers door alle aan dacht en een veranderde levens stijl afhaken, zette De Vrij door. „Ik heb eigenlijk nooit nagedacht over de richting die ik na het vwo op zou willen gaan. Ik wist alleen dat ik profvoetballer wilde worden en mijn opleiding wilde afmaken. Ik was wel van plan om daarna ver der te studeren. Maar ik heb ge merkt dat een combinatie heel erg zwaar is. Daarom heb ik ervoor ge kozen me volledig op het voetbal te richten." Hij geniet als prof, maar weet ook dat veel mensen denken dat het een rustig leventje is. De Vrij: „Het wordt vaak onderschat hoe inten sief het is. Mensen denken vaak: die moeten een keertje trainen en wat wedstrijden spelen, maar er komt veel meer bij kijken. Ieder een wil iets van je. Op zich is dat wel leuk, het hoort erbij. Maar je wordt overal aangesproken over Feyenoord." Soms merkt hij dat zijn lichaam vermoeid is. „Tijdens een seizoen heb ik weinig rust", legt De Vrij uit. „Als er een inter- landweek is, heeft een aantal jon gens het hier wat rustiger. Bij mij is dat eigenlijk al jaren niet zo. Oranje onder 17, onder 19, Jong Oranje; ik ga altijd op pad. Dat is mooi, maar je moet er wel profes sioneel mee omgaan. Ik merk het soms aan mijn lichaam, dan ben ik wat vermoeider en probeer ik wat meer te slapen. Ik ben iemand die graag vroeg naar zijn bed gaat, dat vind ik lekker. En als ik echt ver moeid ben, slaap ik 's middags soms ook nog een paar uurtjes." Hij heeft de afgelopen seizoenen een mooie ontwikkeling doorge maakt en is een constante factor. Van volle stadions wordt De Vrij Stefan de Vrij is kansloos tegen een overmacht aan VW'ers. De centrale verdedig niet zenuwachtig. „Dat heb ik nooit echt gehad. Natuurlijk heb ik een gezonde wedstrijdspanning. Maar als ik het veld opstap, ben ik dat kwijt." Is hij nooit bang ge weest voor een terugval die jonge spelers vaak krijgen? „Nee. Mis schien komt dat ook doordat ik daar nooit bij stil heb gestaan. Maar ik heb wel gemerkt dat je niet altijd even goed kunt spelen. Dat wil je wel graag, maar het is moeilijk. Het hoort ook bij de ont wikkeling van jonge spelers, denk ik. Ik vind wel dat ik gegroeid ben als voetballer. Ik heb nu al heel veel spitsen tegenover me gehad. Er lopen veel goede aanvallers in de eredivisie, veel verschillende ty pes. Alleen door de strijd met ze aan te gaan, word je beter. Van die ervaringen moet je leren." Hij is ook geen type dat na een wed strijd naar huis gaat en het voetbal dan helemaal los kan laten. „Ik denk na wedstrijden veel na over zaken die goed en slecht zijn ge gaan", bekent De Vrij. „Ik ben niet snel tevreden. Als ik 's avonds in mijn bed lig, speel ik de wedstrijd nog een keer afin mijn hoofd. Dan haal ik situaties terug en kijk daar kritisch naar. Misschien soms wel te kritisch." Zijn trainer kiest voor dezelfde in steek, weet De Vrij. Ronald Koe- door Dick Sintenie AMSTERDAM - Siem de Jong, mid denvelder van beroep, is tijdelijk terug in de spits bij Ajax. In twee duels, tegen AZ en Dinamo Za greb, scoorde hij niet. Maar mor gen speelt Ajax tegen Feyenoord en dat biedt perspectief Je hebt in de laatste tien afleveringen van de klassieker vijf goals gemaakt. Is Feyenoord jouw favoriete tegen stander? „Als je mijn goals op een rij zet, heb ik het vaakst gescoord tegen Feyenoord. Zo bekeken zou Feye noord dus mijn favoriete tegen stander moeten zijn. Maar een ver klaring heb ik er niet voor en het lijkt me geen analyse waard. Het is ook niet zo dat ik denk: ik scoor veel tegen Feyenoord, dus dat zal nu wel weer gebeuren." Ben je alweer gewend in de spits, of duurt die omschakeling langer? „Die positie is niet nieuw voor me, dus wennen is een groot woord. Het is meer een beetje er inkomen. Ik heb tegen Dinamo Za greb niet slecht gespeeld, maar ik had één of twee doelpunten moe ten maken. Dat is de meetlat waar langs de meeste spitsen hun eigen optreden beoordelen. Op zich kan het mij niet zo heel veel schelen als ik zelf niet scoor, als we maar winnen. Dat is toch de middenvel der in mij die zo denkt. Ik ben een verbindingsman, het tussensta tion, de speler die gewend is om het spel zo soepel mogelijk te laten doorlopen. Terwijl veel spitsen zeg gen: ik sta hier om goals- te maken en de rest interesseert me niet. Ik ben net zo blij als een ander scoort. „Misschien is dat voor een echte spits niet zo handig, moet ik van mezelf eisen dat ik méér bezig ben met dat laatste zetje." Trainer Frank de Boer kon na de blessure van Kolbeinn Sigthórsson kiezen tussen jou en Dmitry Bulykin in de spits. Ben je verrast dat jij de voorkeur hebt gekregen? „Een beetje wel, want Bulykin is spits en ik niet. Maar gezien onze speelwijze verbaast het me niet. De trainer wil juist dat ik uit de spits vandaan kom, dat ik meevoet- bal, zodat er achter mij ruimte ont staat voor de snelle buitenspelers Miralem Sulejmani en Derk Boer- rigter. Bulykin is meer een target man, een sterke speler die je in de eindfase van een wedstrijd brengt als er wat losgewrikt moet wor den. Als je met Bulykin begint, heb je niets meer achter de hand." Wat heb je gezegd tegen de trainer: 'Ik help je uit de brand, maar dit is wel de laatste keer'? „Nee, de trainer is vrij duidelijk. Als het zo uitkomt, moet ik in de spits staan. Prima, ik kan voorin mijn ei kwijt. Soms zelfs beter dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34