Prijzen in Goes en Terneuzen De Zeeuwse economie visie arbeidsmarkt 13 De Zeeuwse economie kan wel tegen een stootje. In toenemende mate verschij nen er de laatste weken berich ten over een verslechterende eco nomische situatie in de Neder landse economie: de werkloos heidsdaling lijkt aan haar einde te geraken, het consumentenver trouwen neemt af, de overheid gaat fors bezuinigen en levert daarmee een zelfstandige bijdra ge aan de vraaguitval, de effecten beurzen laten rode cijfers zien en in het algemeen lijkt de financiële crisis zijn uitwerking op wat ge noemd wordt de reële economie te krijgen. Er wordt zelfs al ge sproken over een dubbele dip in de economie. doorWies Saman SAS VAN GENT - Economische be schouwingen zijn, zo laat het verle den keer op keer zien, niet alleen een kwestie van nuchtere analyse, maar vaak ook een kwestie van emotie. En daarin praten velen elkaar na en soms de put in. Is dat nodig? Nee. Is er aan leiding toe? Evenmin. De Nederland se, en ook de Zeeuwse economie, is structureel sterk en kan de vergelij king met de concurrerende economie ën goed doorstaan. Wat niet kan is dat onze economie zich aan de gevolgen van ontwikke ling van de wereldhandel kan onttrek ken. Als die negatiefis heeft dat recht streeks gevolgen voor Nederland. Mo gelijk dat daar vanwege de financiële crisis een groot gevaar in schuilt. Vol gens professor Jaap van Duin, voor heen Robeco, staan we aan de voora vond van een langdurige neergaande economische ontwikkeling en gaan we in het westen welvaart inleveren. Hij zinspeelt op de zogenaamde Kon- dratieff cyclus die perioden van econo mische op -en neergang kent van 50 jaar en samenhangt met structurele ontwikkelingen in de technologie zo als de komst van de spoorwegen in de negentiende eeuw en nu de iet ont wikkelingen, die een vergaande in vloed op het economisch leven heb ben. Maar ook al zou de economie de komende jaren zich wat minder uit bundig ontwikkelen dan men aanvan kelijk gedacht en gehoopt heeft, op de (middel)lange termijn zullen er op de arbeidsmarkt in Nederland en ze ker in Zeeland nog altijd volop kan sen zijn, zeker voor diegenen die een passende opleiding hebben genoten. En met passend wordt in dit geval be doeld: in ieder geval (v)mbo en dan nog in het bijzonder in de techniek. Een onderzoek dat wij als BZW dit jaar onder onze leden hebben gehou den wijst uit dat de werkgevers in de komende jaren een toenemende vaca- turevraag verwachten. Daarbij tekent zich af dat die vraag moeilijker te ver vullen wordt voor functies waarvoor (v)mbo techniek en hbo techniek ver eist is. Voorts zullen er absoluut ge zien de meeste vacatures zijn in de (para)medische en verzorgende beroe pen. Vooralsnog valt niet te verwachten dat werkgevers hun opleidingseisen naar beneden zullen gaan bijstellen. Dat ligt ook voor de hand, want de moderne productieprocessen vereisen alleen al vanwege veiligheids- en be trouwbaarheidsaspecten een degelijke opleiding met de daarbij behorende kennis en vaardigheden (competen ties). Niet somberen De vraag is nu natuurlijk wat in de ko mende jaren de economische realiteit zal zijn: krijgen de doemdenkers ge lijk (economische neergang) of valt het allemaal veel positieyer uit en kun nen we een stabiele economie met een daarbij behorende stabiele, maar wel (te) krappe arbeidsmarkt tege moet zien. Kijkend naar de ontwikkelingen in de afgelopen dertig jaar dan zijn er in Zeeland weliswaar ook periodes ge weest waarin de werkloosheid soms behoorlijk opliep, maar in het alge Foto: Mark JNeelemans meen waren er geen langdurige perio den van grote werkloosheid. Naar mijn mening is er om redenen die ik hiervoor heb aangegeven (structureel sterke economie, verwachtingen van bedrijven) geen aanleiding om som ber te zijn over de Zeeuwse econo mie. Natuurlijk, wanneer zich interna tionaal ernstige economische crises voordoen (ineenstorting financiële sys teem, faillissement van landen,een echte eurocrisis) dan kunnen we ook in onze provincie gevolgen verwach ten. Maar vooralsnog blijf ik daar toch optimistisch in. Drs. A.A.D. (Wies) Saman is secretaris van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvere niging BZW en heeft als vestigingsplaats Sas van Gent. Dit jaar reiken de Zeeuwse Millennium gemeenten Goes en Terneuzen voor de eer ste keer de tweejaarlijkse MVO-Prijs uit aan een onderne mer uit hun gemeente die succes- vol is door maatschappelijk ver antwoord te ondernemen. Maat schappelijk Verantwoord Onder nemen (MVO) gaat over de win nende combinatie van people, planet en profit. door Loes van der Hoeven GOES - Ondernemers die hun be drijfsvoering afstemmen op de samen leving en het milieu, zijn de komen de jaren duidelijke koplopers binnen hun sector. De gemeenten Goes en Terneuzen onderscheiden die koplo per binnen hun gemeentegrenzen met de MVO-Prijs. De organisatie van deze prijs ligt in handen van het COS (centrum voor internationale sa menwerking), een van de initiatiefne mers ervan. Pascal Elegeert van COS Zeeland is voor Zeeland projectleider voor de uitvoering van dit meeijarige programma van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin eveneens de gemeenten Goes en Terneuzen in vesteren. Het programma loopt in twaalf Nederlandse gemeenten c.q. groepen van gemeenten. COS Bra bant is landelijk coördinator. Voor de MVO-Prijs Goes heeft de vakjury de volgende zes bedrijven ge nomineerd: Regionale Ontwikkelingsmaatschap pij Marsaki, Advies- en Ingenieursbu reau Oranjewoud, groothandel voor totale bedrijfshygiëne Cleanmaster Biolux vof, PWG Bedrijfsveilige Kle ding B.V, Dubourgraaf duurzame energiebesparing en installatieadvies en Meubel- en Rijtuigstoffeerdenj C.J. Bouwer v.o.f. De genomineerde voor de MVO-Prijs Terneuzen zijn: Warm- C02 (project van Yara en Zeeland Seaports), Holding de Vier Ambach ten H4A, Autoruit Schadeherstel en -vervangbedrijf Carglass B.V., Specia list op het gebied van duurzame ener gie en milieuoplossingen Cofèly Zuid west BV (Terneuzen), Drukkerij Ba- reman en Haarwerk Specialist De Haarzaak. De winnaar van de Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen Prijs 2011 Goes wordt bekend gemaakt op een nog nader te bepalen datum en lo catie. Die van Terneuzen op 11 no vember, op de Dag van de Duurzaam heid, tijdens een ondememersbijeen.- komst in het Bio Base Europe Trai ning Center, Zeelandlaan 2 te Terneu zen. De vakjury bestaat uit: Brigitte Pommee (docent en onderzoeker, lec toraat Duurzaamheid aan de Hoge school Zeeland), Leo Minnaar (be leidsambtenaar MVO bij de provincie Zeeland) en Wilfried de Smet (voor malig bedrijfsleider bij schelpenbedrijf Van der Endt-Louwerse uit Yerseke, winnaar van prijs voor innovatie en duurzaamheid - Ei van Columbus 2008). De drie finalisten gaan naar de finale. Uiteindelijk kiest de vakjury de win naar van de MVO-Prijs 2011 aan de hand van het aanmeldingsformulier en een bedrijfsbezoek. De bekendmaking van de winnaar vindt in november plaats. Hij krijgt naast een duurzame trofee van de Bra bantse kunstenaar Guus Voermans, ruime aandacht in de regionale en lan delijke media. HH—SMBM—sa— mm» RHÜS ÊÊbtW Kjgs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 131