Scherper focussen op de toekomst toekomstvisie WÊÊÈMÊÊÊÊÊÊÊm a al hü 08 Ben de Reu is als nieuwkomer in de Provinciale Staten van Zee land gelijk in het diepe ge gooid als Gede puteerde van een stevig ge vulde porte feuille met o.a. Economie en Milieu. Ben de Reu: 'Brede discussie'. door Annet van de Ree MIDDELBURG - De discussie over de toekomst van Zee land woedt al enige jaren, maar de roep om de inrichting van Zeeland als Groenblauwe oase is de laatste.jaren ver stomd. Ondernemend Zeeland is uiteraard geïnteresseerd in de mening van Ben de Reu als het gaat om de economi sche ontwikkelingen. "Ik ben op dit moment nog voorzichtig omdat Gedeputeer de Staten volop bezig is met het opstellen van een nieuwe Economische Agenda. In januari 2012 willen wij hiermee naar buiten komen. Niet vanuit een ivoren toren, maar in een brede discussie met ondernemers, onderwijs, maatschap pelijke organisaties en 'vrije' denkers. Ook nemen wij de vi sies ter harte uit het project 'Standplaats Zeeland' waarin o.a. Jeroen van der Veer, Alexander Rinnooy Kan en Paul Schnabel hun visie op Zeeland hebben gegeven. Er tekent zich wel een duidelijke lijn af; wij moeten ons veel scherper focussen op de eigen identiteit! Voor onze provincie ligt die focus op de ligging aan diepwater. De economische kan sen zijn de havens, havengerelateerde activiteiten en de lo gistieke processen. De aansluiting tussen Schelde en Seine komt snel dichterbij en wij moeten zorgen dat we hier de vruchten van plukken. Wereldwijd is er een duidelijke ontwikkeling in de vergroe ning van de economie en met de bio-gebaseerde economi sche investeringen zetten wij hier in Zeeland al scherp in op de innovatieve ontwikkelingen. Onlangs heb ik de eer ste zeeboerderij op de Oosterschelde geopend, waar het duurzaam telen van zeeplanten nieuwe perspectieven biedt voor de productie van voedsel. Agro en Aqua business spe len een belangrijke rol. In toerisme en recreatie moeten we blijven inzetten op aantrekkelijke faciliteiten en kwaliteit. "Wij zullen als het gaat om duurzaamheid en MVO, voor al naar Brussel moeten kijken om nieuwe structurele fond sen te werven. De grote industriële bedrijven krijgen vol doende zakelijke impulsen om de MVO gedachte in de be drijfsvoering door te voeren en als overheid kunnen wij kansrijke innovatieve projecten ondersteunen. Voor het MKB is dit een stuk lastiger. Maar als overheid moetje doel stellingen niet met een opgeheven vingertje opleggen. Ik geloof meer in een vraaggestuurde ontwikkeling. De consu ment gaat meer en meer aangeven dat zij maatschappelijk verantwoord wil consumeren. Het MKB zal vanuit de mark de noodzaak gaan inzien, als overheid kun je dit na tuurlijk wel stimuleren en faciliteren." Visie van Ockels "ïk ben overigens zeer benieuwd naar de visie van Wubbo Ockels en de presentatie van Superbus op CONTAC TA.NL 2011. Superbus is een prachtig concept en ik denk dan gelijk aan een verbinding vanuit Vlissingen naar Rotter dam, Breda of Antwerpen; onze A58 leent zich daar uitste kend voor. Maar de realiteit leert dat investeringen in nieu we infrastructuur op dit moment niet aan de orde zijn, het zal dus voorlopig allen bij een mooie droom blijven Prof. dr. Wubbo Ockels heeft weinig introductie nodig. Deze eerste Nederlandse astro naut is een nationale held en een gerespecteerd visionair. Zijn komst naar Goes zet het thema "Visie op de Toekomst" kracht bij als één van de keynote speak ers. Ook is hem gevraagd samen met Commissaris van de Konin gin voor Zeeland Karla Peijs en Gedeputeerde Economie en Mi lieu Ben de Reu de opening op 1 november a.s. te verrichten. Extra publiekstrekker voor CON- TACTA.NL 2011 is de komst van Ockels hoogwaardige innovatie ve project 'Superbus'. Superbus was eerder te zien in Dubai, maar stelt nu de coördinaten in op de Zeelandhallen in Goes. door Marianne Dagevos (Marca- da) en Annet van de Ree GOES -Wubbo Ockels is een veel ge vraagd spreker op nationale en inter nationale congressen. De laatste jaren maakt hij zich vooral sterk voor de ontwikkeling van duurzame technolo gie aan de TU Delft. Sinds 2003 is Ockels hoogleraar Duurzame Techno logie aan de TU Delft en directeur van ESA's programma voor Educatie ve Projecten voor Outreach activitei ten. In april lanceerde Ockels een pro totype bus voor 23 personen, waarin louter duurzame en innovatieve tech niek is toegepast. Hij rijdt volledig op elektriciteit en haalt een maximum snelheid van 250 km per uur. Vol gens Ockels kan er over 10 a 15 jaar door heel Nederland met Superbus - gereden worden. Realiteit of luchtfiet serij? Op CONTACTA.NL 2011 kunt u met hem in discussie over de realiteit van duurzaamheid. In de voorbereiding op CONT AC TA.NL2011 spraken wij met profes sor Wubbo Ockels en de Zeeuwse ge deputeerde Ben de Reu over het the ma "Visie op de toekomst" Een the ma waarover beide heren graag hun mening geven. Wubbo Ockels: "Het motto van CONTACTA.NL 2011 'Visie op de toekomst' spreekt mij zeker aan. In tij den van verandering, heb je winnaars en verliezers. Als je bij de winnaars wilt horen, heb je een visie nodig. Die visie leidt tot doelstellingen en een strategie." Onafhankelijk worden Volgens Ockels kan een provincie als Zeeland heel goed een visie ontwikke len, bijvoorbeeld: in 2050 zijn we 100 procent schoon. De techniek om schone, hernieuwbare energie op te wekken is voorhanden, denk maar aan warmtekoude opslag, aardwarmte- pompen, windmolens, warmtepane- len en zonnepanelen. Zeeland kan met zijn vele zonuren en beperkte aantal huishoudens, zo'n doelstelling zeker halen. Een groot voordeel van duurzame energie is dat burgers en overheden onafhankelijk worden van monopolies en risico's die zij niet kun nen beheersen. "De zon is van ieder een", zegt Ockels, "Die energievoorziening is heel de mocratisch/' De risico's van kernener gie zijn voor hem zonneklaar, er is geen oplossing voor het kernafval en de staatsgarantie die voor kerncentra les betaald wordt, is niet gering. Hij kan zich dus niet voorstellen dat Ne derland een tweede kerncentrale bouwt. Welke werkgelegenheid? Ook daagt Ockels de provincie uit om zich te bezinnen op de rol van de grote industrie in de provincie. 'In hoeverre worden de Zeeuwen rijk van die grote bedrijven?' en 'Krijg je een ander soort werkgelegenheid als je het geld op een alternatieve manier investeert?' Uit het voorbeeld van Duitsland blijkt dat duurzame ontwik keling veel lokale werkgelegenheid oplevert. "Maak een evaluatie van het beleid tot nu toe", adviseert Ockels de pro vinciale overheid, "Breng de kosten en baten in beeld en inventariseer de risico's. Wees niet bang om bestaande kaders om te buigen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 126