Bank tussen de ondernemers Belangrijke jaartallen 1985- 2011 visie op finance 03 Na een intensieve fusieperio de staat Rabobank Ooster- schelde weer als stabiele, betrouw bare en betrokken bank op de kaart. De imagoschade is in de kredietcrisis beperkt gebleven en Rabobank Oosterschelde groeit als dé bank voor ondernemend Zeeland. Het partnerschap met CONTACTA.NL 2011 past in het Rabobank beleid om een coöpera tieve bank te zijn met maatschap pelijke betrokkenheid. door Annet van de Ree GOES - CONTACTA is dé ontmoe tingsplaats voor oude en nieuwe rela ties en een goede gelegenheid om Ra bobank Oosterschelde opnieuw te profileren als betrouwbare 'dichtbij' bank, klaar om ondernemers met een realistische kijk op de toekomst te faci- literen. In het fraaie Rabo paviljoen kan het publiek ook kennismaken met de nieuwste virtuele betalingssys temen o.a. betalen met de smart- phone. Na de fusie is er binnen Rabobank Oosterschelde intensief gewerkt aan de reorganisatie tot één bank. Ad de Korte, de nieuwe directievoorzitter van Rabobank Oosterschelde vertelt hierover: "We waren een aantal jaren sterk intern gericht. Een fusie en reor ganisatie kosten tijd en energie. Het op elkaar afstemmen van de processen en de centralisatie van een aantal disci plines in Goes vroeg om een interne heroriëntatie. Nu staat onze organisa tie weer als een huis en daarin staat onze klant weer centraal. Wij verko pen vertrouwen, maar het vertrou wen in de bancaire sector staat be hoorlijk onder druk de laatste jaren. Voor de Rabobank heeft dit niet al leen maar negatief gewerkt, integen deel, er zijn vele euro's spaargeld naar de Rabobank overgeboekt van men sen die een veilige 'haven' voor hun vermogen zochten. Na vijf maanden bij Rabobank Oos terschelde is directievoorzitter Ad de Ad de Korte, de nieuwe directievoorzitter van Rabobank Oostex-schelde. Korte enthousiast over de spirit in Zeeland. "Er gebeurt hier zoveel, ik heb al prachtige plannen voorbij zien komen, grote investeringen in de toe komst door ondernemers die het lef hebben om door-te gaan. Wij staan er positief in als het gaat om kansen in Zeeland. De liquiditeitspositie van Rabobank Oosterschelde is ronduit goed te noemen. Wij willen graag in vesteren in ondernemingen die de toe komst serieus nemen, op basis van de zelfde uitgangspunten als voor de cri sis Die financieringscondities zijn'bij ons in de kern niet veranderd, wat er in de media ook door allerhande ex perts wordt beweerd!" Stevige positie Ad de Korte durft nog meer stevige uitspraken te doen: "Onze bank heeft een stevige positie, als coöperatieve bank zijn wij niet bezig met de belan gen van aandeelhouders. Winst is bij de Rabobank bedoeld om de conti nuïteit te waarborgen, kapitaal dat geïnvesteerd wordt in de eigen bank. Al meer dan 100 jaar doen wij dit op deze manier. Wij zijn niet voor niets op dit moment één van de enige 'AAA' banken ter wereld met een rui me solvabiliteit en liquiditeit. Wij wil len eigenlijk graag leningen verstrek ken, ook hypotheken. Maar het aan tal aanvragen voor hypotheken is sterk gedaald. Niet omdat mensen niet willen kopen of geen geld kun nen lenen, maar omdat mensen niet durven kopen! Te veel onzekerheid met betrekking tot toekomstige eco nomische ontwikkelingen en econo mische instabiliteit in enkele Zuid-Eu- ropese landen zorgt per heden voor vraaguitval. Een correctie op de hui zenprijzen kon ook niet uitblijven, de prijzen waren niet meer reëel." Ook ervaart De Korte dat onderne mers terughoudend zijn met financie- ringsaanvragen. "De neiging om risi co's aan te gaan is afgenomen. Dat is begrijpelijk maar als ondernemers niet investeren, blijven ze steken op het huidige niveau of minder. De progno ses voor de komende jaren zijn nu vaak negatief, en prognoses zijn de ba sis voor financiering. Zowel onderne mer als bank moet wel realistisch blij ven. Voorzichtig In de economisch goede tijden er vaart de klant ons wel eens als risico mijdend. In deze tijd zien we echter vaker dat de klant zich voorzichtiger opstelt. Wij trachten op basis van lang jarige gemiddelden te komen tot rea listische prognoses. Dus in goede tij den niet te optimistisch, in slechte tij den niet te pessimistisch. Juist in slech te tijden zien we dat ondernemers ook hun kansen weten te pakken. Op basis van ons vertrouwen in de klant, zijn track record en een realistische kijk op de toekomst kunnen we geza menlijk prachtige projecten van de grond krijgen. Vertrouwen, daar draait de hele ban- kensector op. Herstel in dit vertrou wen heeft nog een lange weg te gaan. De dagelijkse berichtgeving over de eurocrisis en de positie van Grieken land, en in haar kielzog Italië, Spanje en Portugal maakt het de banken maar ook onze klanten knap lastig. "Nogmaals, ik ben niet pessimis tisch," onderstreept Ad de Korte tot slot. "Met onze deelname aan CON TACTA.NL, met en tussen de onder nemers en het vertrouwen dat klan ten hebben in de Rabobank, bouwen we samen aan een economisch welva rend Zeeland. Foto: Marijke Folkertsma Als Commissaris van de Ko ningin Karla Peijs op 1 dins dag 1 november de CONTAC TA.NL beurs in Goes officieel opent, is dat een bijzondere ge beurtenis. CONTACTA bestaat 25 jaar. Dat wordt gevierd. Drie dagen lang zijn de Zeelandhallen het Walhalla van ondernemers, bestuurders, maar ook de geïnte resseerde bezoeker. Een paar be langrijke data van de afgelopen 25 jaar. 1986: De CONTACTA beurs start heel bescheiden in het oude veilingge bouw aan de Fruitlaan in Goes. 1995: Voor het eerst organiseert In- ter- Expo, ook eigenaar van de Zee landhallen, CONTACTA. 1996: Voor het eerst wordt het seg ment 'infrastructurele wérken' toege voegd aan de beurs. 1998: Schouwen- Duiveland presen teert zich voor het eerst op de beurs met Avenue Schouwen- Duiveland. Daarnaast een grote stand over de Westerscheldetunnel. 2002: Het jaar van het thema Bou wen aan Zeeland'. Voor het eerst zijn twee hallen van de Zeelandhallen he lemaal volgeboekt. 2008: De provincie Zeeland is aanwe zig met het maatschappelijk verant woord ondernemen plein. 2010: De organisatie komt in handen van LMG/KCND strategie creatie. De beurs wordt spectaculair geopend door Jan Peter Balkenende en de Bel gische premier Yves Leterme. 2011: CONTACTA, intussen CON TACTA.NL, viert het zilveren jubi leum. Karla Peijs opent de beurs, Wubbo Ockels, Jan van Halst en Bram Moskowicz spreken er en er wordt volop getwitterd en geface- bookt. Hoogtepunt: Balkenende en Leterme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 121