'Kaddafï gedood door buikschot' BcvHidins s II Onderzoek is eerste testcase voor de handhaving Van de mensenrechten in Lihië strafrechtgeleerde Geert-Jan Knoops Saif al-lslam Begrafenis uitgesteld Onderzoek Betreurenswaardig Navo zaterdag 22 oktober 2011 iiiiiiiiimwi'iiii n ii mi ii ui Libië wordt morgen officieel be vrijd verklaard. Dat zal volgens functionarissen van de Nationale De kritiek op de dood van Muammar Kaddafï groeit, net als de roep om een onderzoek naar wat mogelijk een oorlogs misdaad is. door Koos van Wees Muammar Kaddafï is van dichtbij in zijn buik geschoten en waarschijnlijk daar aan overleden. Tot die conclusie komt de Nederlandse forensisch patholoog Frank van der Goot na bestudering van beelden van het lijk van Kaddafï en van diens ge vangenneming, kort voor zijn dood. Van der Goot is lid van het twee weken geleden opgerichte Inde pendent Forensic Team, dat onder zoek doet naar politiek gevoelige moordzaken. Het gaat dan om on derzoeken waar behoefte is aan ex perts die niet verbonden zijn aan de regering. De bevindingen van Van der Goot komen overeen met de ooggetui genverslagen en verklaringen van de strijders die hem gevangen na men. Zij beweerden dat één van hen Kaddafï na diens gevangenne ming met een 9 mm-pistool in de buik schoot. Dat zou zijn gedaan door een 18-jarige jongen, die daar na vol trots het gouden pistool van Kaddafï aan de wereld toonde, dansend op een auto. Hij zou even later op de schouders van opstan delingen door de straten van Sirte zijn gevoerd. Niet veel later kwam de overgangs regering met een heel andere ver sie van de dood van de Libische lei der. Die zou na zijn gevangenne ming, toen hij met een auto werd afgevoerd, in een vuurgevecht tus sen rebellen en Kaddafi-getrou- wen in het hoofd zijn geraakt door een kogel. Onduidelijk was wie die had afgevuurd, verklaarde de fungerend premier van de over gangsregering Jibril donderdag avond. Al direct na zijn verklaring werden er vraagtekens bij die offi ciële lezing geplaatst. De Libische overgangsregering zou willen ver hullen dat Kaddafï eigenlijk was geëxecuteerd, luidde de kritiek. De critici werden in die visie onder steund door de behandeling van Kaddafi's zoon Mutassim. Die was in goede gezondheid gevangen ge nomen, maar werd later ook om het leven gebracht. De kritiek op de officiële lezing wordt gedeeld door Van der Goot. Hij zegt op de beelden geen teke nen te zien van een kogelwond in het hoofd. Alleen de wond in de buik kan dan Kaddafi's snelle dood verklaren. Volgens de foren sisch patholoog is die wond toege bracht van een afstand van min der dan een meter. Uit Libië zelf komen nog steeds geluiden dat op het lijk van Kaddafï ook een kogel- wond in het hoofd te zien is. Inmiddels zwelt de internationale roep om een onderzoek naar de dood van Kaddafï steeds verder aan. De Nederlandse strafrechtge leerde Geert-Jan Knoops noemde een onderzoek gisteravond 'de eer ste testcase voor de handhaving van de mensenrechten in Libië'. Amnesty International riep op tot een onafhankelijk onderzoek naar de dood van Kaddafï. Volgens de mensenrechtenorganisatie zou sprake kunnen zijn van een oorlogsmisdaad als de oud-dicta tor doelbewust is doodgeschoten nadat hij gevangen was genomen. De Verenigde Staten willen dat de nieuwe regering van Libië, de Na tionale Overgangsraad, duidelijk heid verschaft over hoe Kaddafï aan zijn einde kwam. z'e onze website:uitgelichï Langzaam maar zeker wordt er meer duidelijk over de laatste uren van Kaddafi. Bekijk de verschillende video's, veel al opgenomen met mobieltjes, die de adrenaline en het gedrag van de rebellen vastleggen. Volg ook dit weekend het laatste nieuws uit Libië op onze site. Overgangsraad niet gebeuren in de hoofdstad Tripoli, maar in Bengha zi. Deze oostelijke havenstad was maandenlang het belangrijkste bol werk van het verzet. Kaddafi's zoon Saif al-lslam is opge pakt ten oosten van Tripoli. Eerder werd nog gemeld dat hij gedood was en later dat hij naar Niger pro beerde te vluchten. Saif gold lange tijd als de opvolger van zijn vader. Hij wordt gezocht door het Straf- hof wegens oorlogsmisdaden. Het lijk van Muammar Kaddafi wordt pas over enkele dagen begra ven. Het stoffelijk overschot blijft voorlopig in een mortuarium in Misrata. „Zodat we aan iedereen kunnen laten zien dat hij dood is", zo zei Ali Tarhouni, minister van Olie binnen de NTC. De VN-Hoge Commissaris voor de Mensenrechten wil een onderzoek naar de wijze Muammar Kaddafi om het leven is gekomen. Op video beelden is te zien dat hij na diens gevangen name in leven is. Op late re beelden is hij dood. Hij noemde de beelden 'erg verontrustend'. Niet alle reacties op de dood van Kaddafi zijn positief. De Venezo laanse president Hugo Chavez noemde zijn dood betreurenswaar dig. „Ze hebben hem vermoord", zei Chavez, die Kaddafi neerzette als 'een groot strijder, een revolu tionair en een martelaar'. De Navo stopt gefaseerd met de missie in Libië per 31 oktober. De missie werd zeven maanden ge leden ingezet en had als doel de burgerbevolking van Libië té beschermen. Navo-gevechts- vliegtuigen voerden 26.000 vluchten uit, waarvan meer dan 9600 aanvalsmissies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11