Leven tussen hoop en vrees na Kaddafi iol Zliten in Libië is boos dat het stadje niet genoemd wordt in het weer bericht. Het lijkt symbool te staan voor de onenigheid in het Libië na Muammar Kaddafi. zaterdag 22 oktober 2011 door Harald Doornbos Na de val van de ge meenschappelijke vijand Muammar Kaddafi dreigt Li bië een verdeeld land te worden. De bevolking van Zliten, een stad je tussen Tripoli en Misrata, was onlangs woedend op het nieuwe Libische televisiestation Libya al Hura ('Vrij Libië'). De reden: Tij dens het weerbericht kwamen weersvoorspellingen voorbij voor zo ongeveer alle Libische steden, behalve Zliten. Het tv-station leg de uit dat Zliten slechts 50 kilome ter ligt van het veel grotere Misrata - Libië's derde stad - dat wel in het weerbericht zit. Dus, zeiden ze bij het tv-station, als de zon schijnt in Misrata, is het ook zonnig in Zli ten. Maar Zliten bleef boos en eis te erkenning 'voor de strijd die we hebben geleverd tegen Kaddafi'. Vervolgens gingen de inwoners de straat op om te demonstreren te gen wat zij noemden 'discrimina tie door de nieuwe autoriteiten in Tripoli en Misrata'. Toen Kaddafi nog leefde, had Libië een gemeenschappelijk vijand. foto Mohamed Messara/EPA Maar met de dictator dood, valt het front van de rebellen deels uit elkaar. De belangrijkste nieuwe problemen: regionale rivaliteit en wrijving tussen islamisten en secu- lieren. Er staat veel meer op het spel dan het weerbericht. Libië produceert binnenkort weer een miljoen vaten olie per dag, wat da gelijks honderd miljoen dollar op levert. En terwijl de buitenwereld het met name heeft over democra tie, willen ze in Libië zelf vooral een deel van deze olie-inkomsten. De hoofdstad Tripoli stelt zich na tuurlijk op als het centrum van de macht. Wij hebben de hoofdstad bevrijd en Kaddafi verjaagd, be weert Abdelhakeem Belhaj, de lei der van Tripoli's Militaire Raad. Maar duizend kilometer naar het oosten, in Libiës tweede stad Beng hazi, zijn ze daar verre van geluk kig mee. De Libische revolutie be gon immers in Benghazi, niet in Tripoli, zeggen ze daar. De bevol king van Benghazi steunt in meer derheid de tijdelijke premier van Libië, Mahmoud Jibril. Premier fi bril en militair leider Belhaj kun nen elkaar wel schieten. Jibril is een seculiere moslim die gesteund wordt door Turkije en Frankrijk. Belhaj is een islamist met een al-Qaeda-achtergrond die wordt gefinancierd door Qatar. Beide groepen beschikken over een groot aantal krijgsheren en over duizenden bewapende rebellen. Er is nog een belangrijke derde speller: Misrata. In deze stad is tij dens de opstand tegen Kaddafi het zwaarst gevochten. De strijders van Misrata, die bekend staan als zeer dapper, menen dat juist zij de De angst is dat krijgsheren voor de verkiezingen al met elkaar gaan vechten generator van de revolutie zijn en niet Benghazi of Tripoli. Niet voor niets werd Kaddafi gedood door een jongen uit Misrata en het lijk van de voormalige sterke man naar Misrata gebracht en niet naar Tripoli. Op de weg tussen Misrata en Tri poli - beide in handen van anti- Kaddafi troepen - bevinden zich zo'n dertig zwaarbewapende con troleposten. „Denk je echt dat zo iets nodig is wanneer beide steden vrienden van elkaar zouden zijn?", aldus een rebel. De bevolking van beide steden spreekt vol minach ting over elkaar. De hoop is nu dat deze regionale rivaliteit onder controle blijft tot dat er verkiezingen plaatsvinden, waarschijnlijk begin volgend jaar. Maar de angst bestaat dat krijgshe ren voor die tijd al met elkaar op de vuist gaan. Geluk voor de bevol king van Zliten is dat gistermiddag juist in hun stadje Saif al-Islam, de laatste zoon van Kaddafi, gevan gen werd genomen. De kans is groot dat Zliten als beloning zal worden meegenomen in het weer bericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10