Zoeken naar nieuw baasje Wedden met Jeroen van der Boom kijktip Nance presenteert Een huis vol honden, een SBS-programma waarin de makers op zoek gaan naar een nieuw huis voor asieldieren. door Monique Brandt 5 Een huis vol honden. Vanaf komende woens dag (26 oktober), SBS 6, 20.30 uur. foto Elvin Boer/SBS zaterdag, 22.00 uur zaterdag 22 oktober 2011 Boris en Pepper draaien onbekom merd rondjes om de aanwezige ca meraploeg. Ze lijken geen mo ment nerveus, Pepper graaft een kuil, Boris kwispelt naar iedereen die maar zijn kant op kijkt. De twee bas taardhondjes hebben een bijzonder dagje uit. Ze spelen de hoofdrol in een aflevering van Een huis vol honden, een nieuw SBS-pro- gramma, gepresenteerd door Nance. In elke aflevering krijgen gezinnen die de aanschaf van eed hond overwegen, zes ver schillende asielhonden over de vloer. In de zoektocht naar de ideale match, proberen honden en gezinnen allerlei situaties uit. Ze ontmoeten elkaar voor het eerst op een loca tie waar ze een aantal activiteiten doen. Hoe gedragen de honden zich bijvoorbeeld tijdens een strandwandeling? Tijdens een keuzemoment vallen de eerste honden af Na een verborgencameramoment in huis en een gehoorzaamheidstraining volgt het tweede keuzemoment. Uit de twee overge bleven honden kiezen de gezinsleden de hond die het beste bij ze past. Daarna krij gen ze een cursus aangeboden, waarin ze le ren met hun hond om te gaan. Vandaag is een moeilijk moment aangebro ken voor een gezin uit Den Oever. Naast Bo- ris en Pepper zijn ook een stoere jack russell en de zachtaardige cocker spaniel Lady mee gekomen met het team hondenbegeleiders. Zoonlief is erg gecharmeerd van Lady, maar de overige gezinsleden vinden Boris en Pep per juist erg leuk. Op de plaats van hande ling, een manege in Hippolytushoef in de kop van Noord-Holland, licht Nance haar nieuwe programma toe. Als hondenliefheb ber, ze is zelf baasje van chihuahua Sneaker, geniet ze met volle teugen van de aanwezig heid van de hondjes. „Ik ga lachend naar mijn werk en kom met een big smile weer thuis. Het is een klein feestje om die hond jes steeds te kunnen knuffelen. Het doet me ook best wel pijn als honden weer terug moeten naar het asiel omdat ze niet zijn ge kozen. Maar als mensen thuis denken 'die hond is afgewezen, maar is wel wat voor mij', kunnen ze op onze site zien of het hondje nog beschikbaar is. Dus wie weet, komen ze toch snel bij een gezin terecht. Ik weet wel dat als ik nog eens een nieuwe hond aanschaf, ik naar het asiel ga. Er zitten zoveel leuke hondjes!" Een huis vol honden is een van oorsprong Zweeds programmaformat. Nance: „In Zwe den zijn alle deelnemende honden uiteinde lijk geplaatst. Laten we hopen dat dat bij ons ook gebeurt. Ze zijn allemaal erg lief Van tevoren heb ik wel met mijn partner duidelijke afspraken moeten maken: er ko men geen extra honden in huis. Ik had eerst twee honden. Maar nu heb ik een kind en een hond, dat is wel even genoeg. Toch is het wel verleidelijk, dan mail ik toch weer foto's naar huis: deze misschien?" Volgens de presentatrice is het programma een steuntje in de rug voor gezinnen die moeite hebben met de keus voor een hond. „Zeker voor een gezin met veel meningen onder één dak kan dat best lastig zijn. Daar bij moet de hond bij het gezin passen. Deze honden hebben allemaal een geschiedenis. Soms hoop je gewoon dat ze een bepaalde hond nemen omdat die echt een huis ver dient. Maar dan blijkt dat het niet matcht, omdat het hondje wat bang is en niet lekker gaat in een druk gezin. Dat merken we snel genoeg als we met de honden meedoen aan de dagelijkse activiteiten van een gezin. „Er wordt altijd gezegd: het lastigst is opna mes te maken met dieren of kinderen. Nu hebben we beide, want het zijn allemaal ge zinnen met twee of meer kinderen. Dat zijn pittige draaidagen. Maar ik haal er ook heel veel voldoening uit." Gerda Doedee van Quiebus Kynologisch Centrum zorgt dat het goed zit met de bege leiding van de honden. Daarnaast vertelt ze de gezinnen hoe ze het beste met hun mo gelijk nieuwe huisgenoot kunnen omgaan. „Het is mooi dat asieldieren eens op deze manier in de schijnwerper worden gezet. Mensen denken vaak dat er in een asiel al leen dieren zitten waar wat mis mee is. Maar er zijn heel veel hondjes gewoon pri ma plaatsbaar in een gezin. Leuke dieren, die er niets aan kunnen doen dat ze zijn af gestaan: door overlijden van het baasje, een allergisch kind, een echtscheiding." Volgens Doedee is het belangrijk dat een baasje zijn of haar hond leert 'lezen' door houding en gedrag te doorgronden. „Een hond kan je prima laten weten of hij iets wel of niet leuk vindt. Eigenaren moeten dat leren. Kijk, als je iemand uit Rusland in huis neemt en je bent niet van plan de taal te leren, dat kan die Rus uren tegen je pra ten, maar dan snap jij er geen snars van. Dat is met een hond ook zo. Als je zijn taal niet leert, dan kan hij je vanalles willen vertel len, maar je begrijpt het niet." Goedee vindt dat je bij honden verkeerd ge drag moet negeren en gewenst gedrag moet belonen. „Daarbij moet het baasje een hond geen menselijke trekjes of emoties toedich ten. Een hond blijft een hond." tp-ji Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 108