3 wonenió I i ee Verliefd paarden op mensen en in El Salvador 3 ar Ho, ho, ho Zaterdag 22 oktober 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Een echte Piet Hein Eek-stoel of -tafel is straks een bereikbaar ideaal voor meer mensen. Niet uit Eindhoven, maar uit Litouwen. Vandaag klikken bij Wehkamp.nl, morgen in huis. je moet hem alleen wel zelf in elkaar schroeven, door Renske Schriemer Het is wennen. Die fa briek en Piet horen bij elkaar. Onze Holland se meubelmaker die met zijn werkers van sloophout kasten, stoelen en tafels timmert. Eerst in Geldrop en te genwoordig in Eindhoven, waar klanten zelf kunnen zien hoe hun 'Piet Hein Eek' (PHE) in elkaar wordt gezet. Nu zijn er dus net zul ke mooie, massief eiken Piet Hein Eek-meubels te koop die niét uit Eindhoven komen, maar uit een fa briek in Litouwen. Online (woon)warenhuis Wehkamp.nl is de producent, Eek is 'slechts' de ontwerper. „Ach, iedereen wil altijd alles in een hokje kunnen stoppen", ver zucht Eek een paar dagen voor hij en Wehkamp.nl het resultaat van hun samenwerking aan de wereld bekendmaken. De eerste meubels zijn nét binnen, maar die staan op het Wehkamp-kantoor in Zwolle. Hier in de PHE-fabriek in Eindho ven staan de prototypen, die Eek wel zeifin elkaar zette. Hij pakt er een bij: een massief eiken eetka- merstoel met armleuningen en met een zitting en rug van drie brede planken. De bouten en schroeven zijn bewust in het zicht gelaten. Op sommige plekken is zelfs een keurig gat met een ringe tje opengelaten om de verbinding te accentueren. Hoe eenvoudig het ontwerp ook is - 'archetypisch', stelt Eek, deze stoel is een Piet Hein Eek, dat zie je direct. „Of dit dan een échte Piet Hein Eek is? Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn Een echte als uit deze fabriek? Nee, dat niet. Maar wel een echte Piet Hein Eek, want door mij ont worpen. En in een goede fabriek gemaakt. De kwaliteit moet goed zijn. Altijd." Het was niet zijn idee, een meubel collectie voor Wehkamp.nl, het in 1952 door Herman Wehkamp op gerichte postorderbedrijf in matras sen. Eek was wel direct te porren. Dat was stiekem toch een meeval ler, erkent Erwin van Cooth, unit manager bij Wehkamp.nl. Want hij had klamme handen, toen hij in het voorjaar voor het eerst bij Eek binnenstapte. Zijn koudwater vrees voor de onbekende, creatieve geest was onnodig. „Piet Hein Eek bleek een oer-Hollandse, nuchtere ontwerper. En onze insteek bleek dezelfde: iets moois maken." Eek was verrast, maar zag direct mogelijkheden. „Het is niet de eer ste keer dat we meubels in een an dere fabriek laten maken. Wél nieuw is, dat we nu een groot pu bliek bereiken, online, met goede meubels tegen een lagere prijs." Want doordat deze 'Eekjes' in Li touwen worden gemaakt, en bo vendien knock down - dus als zelf bouwpakket - worden geleverd, is de prijs budgetvriendelijker dan een Eek uit Eindhoven. Ter verge lijk: de rechte eetkamerstoel met armleuningen en kussen komt bij Wehkamp.nl op 229 euro; de ver sie met de ronde zitting en rug op 199 euro. Vergelijkbare stoelen met armleggers zijn er in de PHE-col- lectie vanaf 300 tot ruim 800 euro. Maar wie is de beoogde klant voor een toegankelijke Piet Hein Eek Ik zal u voor zijn: het is inder daad nog lang geen Kerstmis. Maar lagen aan het eind van de zomer niet ook al pepernoten in de supermarkt? Én hoe lang zal het nog duren voordat de bouw markten hun 'lentefolders' met de nieuwste tuinschuttingen en tuinsets verspreiden? De seizoe nen schuiven op de wenken van 'de commercie', zo simpel is het. In de vorm van Elho, vooral be kend van de kleurige bloempot ten, heeft 'de commercie' ons nu reeds verblijd met de aankondi ging van een nieuwe kerstboom standaard. Wat heet, zelfs twéé varianten: de basic Nordman Easy Fix (34,95 euro) en de luxe Mont Blanc Easy Fix (49,95 eu ro). Welke je ook kiest, volgens Elho kun je de kerstboom 'dank zij het super handige Easy Fix- systeem binnen tien seconden rechtop zetten'. Ho, ho, ho... www.elho.com Ik proef dat je liever over andere din gen dan criminaliteit praat. „Natuurlijk is het leuker de positie ve aspecten van dit land te bena drukken. El Salvador heeft zo veel moois in zich, dat je het land geen recht doet als je alleen over de cri minaliteit wilt praten." Oké, de mooie dingen. Zoals? „Pff, waar beginnen? Laten we zeg gen: 2007, het jaar dat ik besloot door Midden-Amerika te trekken. Ik begon in Mexico, toen Hondu ras en Guatemala. Prachtig! Maar wat me pas écht trof, was El Salva dor. Zó gastvrij was ik nog nooit in een vreemd land ontvangen. De mensen zijn hier zó hartelijk, zó open en zó behulpzaam... Ken je dat? Dat je in een land komt, waar Oktober is de meest -.KÊ [K geschikte maand om bloembollen te W/ tvaSilip. planten. Tulpen kunnen ook Crocosmia Lucifer. in november of zelfs decern- foto Romke van de Kaa ber de grond in, maar narcis sen moeten nu toch wel worden geplant Bij bloembollen denken we meestal aan de 'grote drie' - tulpen, narcissen en hyacinten - aangevuld met wat klein grut als krokussen en blauwe druifjes. Dat zijn allemaal voorjaarsbloeiers. Maar er bestaan bijna net zoveel bolgewasen die in de zo mer of zelfs in de herfst bloeien. Alleen zijn die minder be kend. De enige die we kennen, is de gladiool. Bloembollen plant je niet om hun blad, maar om hun bloe men. Hun blad is op z'n best saai en op z'n ergst niet om aan te zien. Dat is voor menigeen reden sommige planten helemaal niet in de tuin te zetten. Wie maandenlang tegen het grove blad van een dahlia moet aankijken voordat de plant eindelijk bloeit, plant liever geen dahlia. Hoewel er ook dahlia's bestaan met prachtig, diep ingesneden blad. Een zomerbloeier met blad waarover in ieder geval geen dis cussie bestaat, is de crocosmia. Crocosmia heette vroeger montbretia. Het is een plant die iets wegheeft van een gla diool, maar dan met kleinere bloemen. Daarnaast is de cro cosmia een elegante plant, die de stijfheid van de gladiool volledig mist. De Engelse kweker Alan Bloom was een van de eerste kwekers die zich met het veredelen van crocosmia's bezighield. Hij heeft verschillende soorten met elkaar gekruist en drie nieuwe hybriden op de markt gebracht: 'Lucifer', A 'Spitfire' en 'Bressingham Blaze'. Al deze variëtei- f ten worden in vruchtbare grond 1,5 meter hoog. De stevige bloemstengel draagt een vertakte bloei- wijze met kleine, trechtervormige bloemen. Het blad is zwaardvormig, met geprononceerde nerven die zich prachtig aftekenen bij tegenlicht. 'Bressing ham Blaze' en 'Spitfire' zijn in de vergetelheid ge raakt, maar 'Lucifer', met zijn roodgloeiende bloe men, heeft de markt stormenderhand veroverd. Ik ken maar weinig planten die de tuin zo in vuur en vlam kunnen zetten als Crocosmia Lucifer. Als je de plant in bloei ziet, is het of je aan de rand van de krater van een vulkaan staat en naar binnen kijkt. Tegen het einde van de zomer, als de tuin over haar hoogtepunt heen is, schudt 'Lucifer' met zijn vuurgloed de ingedutte tuinbezitter met een schok wakker. Ook daarna, als de cro cosmia is uitgebloeid, is de plant nog de moeite waard. De uitgebloeide bloemen ontwikkelen zich tot ronde, mahonie- kleurige vruchtjes die na verloop van tijd openspringen en dan kaneelkleurige zaden laten zien. Die kun je zaaien, maar wie meer crocosmia's wil, hoeft de planten alleen maar op te graven en de bollen, die als kralen aan een snoer aan elkaar vastzitten, los te maken en opnieuw te planten. Ook binnenshuis kun je met crocosmia's een feestelijke sfeer scheppen: het zijn goede snijbloemen. Met een paar takken 'Lucifer' maak je van elk bosje een sensationeel boeket. dromen. door jan van Mullem El Salvador heeft het hoogste moord cijfer van Centraal-Amerika. Voel je je veilig als je 's avonds een bioscoopje pakt in hoofdstad San Salvador? Jikke van der Linden: „lawel hoor. ]e moet weten waar je wél en niet kunt komen, dat is heel belangrijk. Ook moet je oppassen dat je geen kostbaarheden meeneemt of in je auto laat liggen. Dat is vragen om Imoeilijkheden. Maar verder..." ...is het net Amsterdam? „Nou, dat ook weer niet. Ie hebt de maras hier hè, de straatbendes. Die zijn berucht. De twee grootste liggen constant met elkaar over hoop. Daar wil je niet tussen ver zeild raken, dat snap je vast wel." EL SALVADOR San Salvador

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 104