Media: Nance zoekt mee naar nieuw baasje opnieuw uitgevonden binnen buiten Foto boven: Sjoerd Vroonland (links) en Arjan Vaandrager. Foto rechts: Extension Chair, ofwel 'kapstokstoel'. Foto verwerkt in kop: Rocking Bead Chair. foto's PR Een stoel voldoet pas als hij goed zit. Dat klinkt simpel, maar het is heel complex. Een goed ont worpen stoel is het resul taat van een uitgebalanceerde mix van ambacht, techniek, functie en geschiedenis. „Alle aspecten die bij het ontwerpen van belang zijn, komen samen in een stoel", zegt Sjoerd Vroonland. „En stoelen worden klassiekers, tafels niet." De Arnhemse ontwerper laat zich inspireren door designklassiekers, zoals de stoelen van Thonet, Ea- mes en het lederen fietszadel van Brooks en Lepper. Hij ontwikkelt een stamboom, die totaal nieuwe stoelen oplevert. De stoel wordt zo opnieuw uitgevonden. „Het is een kwestie van ontleden, de juiste vra gen stellen en daar met behulp van moderne technieken ant woord op proberen te geven", vat Vroonland zijn werkwijze samen. Voor het buigen van hout bijvoor beeld, kenmerkend voor de klassie ke Thonet-caféstoel, ontwikkelde Vroonland een eigentijdse produc tiemethode. Hij vroeg zich af hoe je vloeiende lijnen zou kunnen construeren en kwam uit bij het rijgen van kralen. Het werden grote, houten kralen, die met behulp van een stalen bin- nenframe en stalen kralen de ste vigheid krijgen om te kunnen fun geren als frame voor een stoel. „Het grappige is dat je de kralen door hun gedraaide vorm alle kan ten op kunt buigen", vertelt Vroon land. „Iets wat eigenlijk onmoge lijk lijkt." Sjoerd Vroonland (Middelburg, 1985) studeerde vorig jaar af als ontwerper aan de Hogeschool voor de Kunsten ArtEZ in Arn hem. Met Arjan Vaandrager (Mijnsheerenland, 1984) richtte hij in 2010 het label Vroonland op. De twee kennen elkaar van het Hout en Meubileringscollege (HMC) in De stoelen van Vroonland vertellen een verhaal. Over liefde voor het pure ambacht en de functie die stoelen vandaag de dag hebben. Het jonge label is te gast op de jubileumexpositie van de 10-jarige Dutch Design Week in Eindhoven, door Francien van Zetten Rotterdam, waar ze beiden de op leiding tot meubelmaker volgden en hun liefde voor ambachtelijk werken ontwikkelden. „We delen dezelfde handicap. We zijn allebei dyslectisch", zegt Vroonland met een glimlach. „Maar we delen ook de passie voor ontwerpen en am bachtelijk werken." Als stage togen ze naar Suriname, waar ze in Paramaribo aan de slag gingen in een slijperij voor gereed schappen in de houtsector. „We deden ontwikkelingswerk", vertelt Vaandrager. „We leerden de men sen hoe ze hun gereedschap kon den slijpen, zodat ze beter hout konden zagen met het idee dat ze dan meer konden produceren." Vroonland en Vaandrager werkten en woonden er een half jaar sa men. Na de opleiding aan het HMC ging Arjan Vaandrager naar de Hogeschool van Gent, waar hij in 2009 afstudeerde in houttechno logie. Hij leerde er hoe hij handge maakte prototypes van meubels kan doorontwikkelen en produc- tieklaar kan maken, alsmede de be drijfsmatige kant van het vak. Sjoerd Vroonland koos voor de kunstacademie ArtEZ. Hij wilde zich meer verdiepen in vormge ving. „Arnhem heeft gigantisch veel kennis van het ambacht in huis en je kunt je er vanuit je ei gen interesse ontwikkelen." Dat Vroonland en Vaandrager daar na opnieuw besloten tot samen werking, vinden ze vanzelfspre kend. „Het is een uitkomst. We vullen elkaar goed aan", zegt Vroonland. „Als ontwerper moet je niet denken dat je alles alleen kunt." Vaandrager knikt: „Dat is een naïeve gedachte." Het jonge label ging verder met en kele stoelen uit de eindexamencol lectie van Vroonland. De 'kapstok- stoel' is inmiddels opgenomen in de collectie van het Nederlandse la bel Moooi en was afgelopen voor jaar te zien op de Salone del Mo bile in Milaan. Er was meteen in ternationale belangstelling voor de jongste generatie Dutch design. „Het is bizar", zegt Vroonland. „Onze stoelen staan nu in New York, Londen en Japan." Het idee voor de 'kapstokstoel' komt voort uit de vraag hoe stoe len tegenwoordig worden ge bruikt. „Je gooit heel makkelijk je jas over een stoel", legt Vroonland uit. „De nieuwe stoel is een letter lijke vertaling van de functieveran dering die een stoel ondergaat." Samen met Moooi zijn er inmid dels nieuwe variaties op deze Ex tension Chair bedacht. Zoals een stoel met een menukaarthouder voor de horeca en in de toekomst wellicht een stoel met een spiegel voor hotelkamers. Dat is niet het enige succes. Vroon land werd vorige maand tijdens de Woonbeurs in Amsterdam uitge roepen tot YNG TLNT (aanstorm end talent) op aangeven van de Woonpin-winnaars Dick Dankers en Cok de Rooij van interieurwin kel Frozen Fountain. Daarnaast nodigde ontwerper Ri chard Hutten het jonge label uit voor de jubileumexpositie ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Dutch Design Week. De ontwerpen van Vroonland zijn zodoende de komende week in Eindhoven te zien als onderdeel van de expositie 'Spring; over top- design, talent en inspiratie'. www.vroonland.info www.ddw.nl Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103