buitenland 19 Van paleis tot rioolbuis Supersnel Internet tot we 120 Mbit/s ETA legt na vijftig jaar de wapens neer Navo spreekt vandaag over voortgang missie 'Franse luchtmacht hield Kaddafi tegen' Rosenthal: Libië in opbouwfase VN dringen aan op eenheid in Libië vrijdag 21 oktober 2011 ALGERIJE LIBIË MADRID - Ruim een halve eeuw na de oprichting heeft de Baskische terreurbeweging ETA aangekon digd definitief een punt achter de gewapende strijd te zetten. De ETA maakte het besluit gisteren be kend met een verklaring in de in terneteditie van de Baskische krant Gara. De verklaring is ook naar de BBC gestuurd. De ETA riep de regeringen van Spanje en Frankrijk op te reageren 'met „een proces van een directe dialoog". De Spaanse premier José Luis Rodriguez Zapatero noemde de verklaring van de ETA over het beëindigen van de gewapende strijd „een overwinning voor de democratie, de wet en de rede". Een duidelijk geëmotioneerde Za patero stelde dat door het ETA-be- sluit het vertrouwen van de Span jaarden in de democratie en de vrijheid opnieuw is bevestigd. „We hebben te lang geleden en te lang de terreur moeten bestrij den", zei Zapatero. Hij voegde er aan toe dat de 829 doden die door toedoen van de ETA zijn gevallen, nooit zullen worden vergeten. Een internationale conferentie had de ETA eerder deze week op geroepen om het geweld af te zwe ren. De conferentie werd bijge woond door de mensen die het vredesakkoord met de IRA in Noord-Ierland tot stand hebben gebracht. Onder hen waren oud-topman Kofi Annan van de Verenigde Naties, Sinn Fein-leider Gerry Adams en de Ierse oud-pre mier Bertie Ahern. De ETA streed tientallen jaren voor een onafhankelijk Basken land in het noorden van Spanje en het zuidwesten van Frankrijk. De organisatie staat op de terreurlijst van de Europese Unie en de VS. foto David Sperry/AP door Dick Hofland en Cees van Zweeden DEN HAAG/TUNIS - „Niet schieten", zou de voormalige Libische leider Kaddafi hebben gezegd toen hij bij Sirte door opstandelingen uit een schuilplaats werd getild. Zo gaat dat met dictators die zichzelf onaantastbaar achten: ze begin nen in een paleis en eindigen in een buis. Kaddafi, Hoessein, Ben-Ali, Mubarak, Ceaucescu, Ka radzic, Milosevic, Mladic. Ze verza melden een onvoorstelbaar vermo gen, woonden prachtig of haalden met behulp van het geweer hun gelijk. In de veronderstelling dat niemand ze iets kon maken. Tot de dag waarop ze werden geëxecu teerd, het land ontvluchtten, een andere identiteit aannamen of on der de grond gingen leven. Met verwijzing naar opkomst en on dergang van het ooit zo machtige Romeinse rijk reageerde de Itali aanse premier Berlusconi in het Latijn op het einde van Kaddafi: 'Sic transit gloria mundi'. Zo ver gaat de wereldse grootsheid. Geheel in lijn met veel andere dic tators had Kaddafi meer dan vol doende rijkdom verzameld om verzekerd te zijn van net voldoen de steun én een eigen leger om te genstanders onder de duim te houden. Libië is rijk aan olie, maar het merendeel van de bevol king leeft onder erbarmelijke om standigheden. Ongeveer 85 pro cent van de Libiërs is analfabeet. Vakbonden, vrije verkiezingen en een vrije pers bestaan er niet. Dat is het script voor een uiteindelijke ondergang, maar Kaddafi wilde daar niets van weten. Net zoals Ceaucescu nog vlak voor zijn executie dacht dat het volk hem hartstochtelijk toejuich te terwijl het in werkelijkheid het einde van zijn regime vierde, zo bleef Kaddafi dromen dat hij op handen werd gedragen. Toen de rebellie onomkeerbaar bleek, ver zette hij zich met de verbetenheid van een psychopaat en offerde dui zenden burgers op. Wellicht met in het achterhoofd de gedachte dat hij nog kon vluch ten, zoals collega-dictator Ben Ali uit Tunesië. Of desnoods net als de Egyptische dictator Mubarak in een ziekenhuis in eigen land zou belanden. Maar toen het on vermijdelijke werkelijkheid werd, dook hij in een buis, omdat hij on danks zijn stoere taal allesbehalve dood wilde. Desondanks is hij de eerste dictator die de Arabische opstand niet heeft overleefd. Leiders die nog een kansje maken om te blijven zitten, zijn Mohammed VI van Marokko en Abdullah II van Jordanië. Ze probe ren dan ook uit alle macht de geest in de fles te houden met be loften van hervormingen en demo cratische verkiezingen. Als vorsten genieten ze nog enige legitimiteit aan een geschiedenis van vele eeu wen. Na de val van Kaddafi zal vooral Bashar al-Assad van Syrië slechter slapen. De clan van Assad behoort tot de Alawieten, een sekte waar hooguit 11 procent van de Syriërs toe behoort en die zijn macht ont leent aan pure repressie. De haat je gens de clan is intens en anders dan de meeste dictators in de Golf heeft Assad geen geld om de vrede te kopen. Misschien is hij ook al op zoek naar een geschikte buis om te schuilen. Vrouwen in Libië maken het vredesteken na het nieuws dat de gevreesde ex-leider Kaddafi is gedood. foto Mohamed Messara/ANP MISSIE De Navo verklaarde dat een lucht aanval is uitgevoerd op een kon vooi van pro-Kaddaflstrijders. De voertuigen werden gebruikt bij mi litaire operaties en vormden een bedreiging voor burgers, aldus de Navo. De betrokkenheid van de Na vo is enigszins opvallend omdat steeds is benadrukt dat de organisa tie niet uit was op de dood van Kaddafi. De Navo bespreekt van daag wanneer en hoe de missie in Libië wordt beëindigd. KONVOOI POLITIEK Minister Uri Rosenthal (Buiten landse Zaken) vindt dat Libië nu definitief de opbouwfase tegemoet kan gaan. „Nu snel een overgangsre gering en dan stappen zetten naar democratisering en vrije verkiezin gen. Nu moet alle energie gaan naar wat echt nodig is: de ontwik keling van de democratie en een volledig vrij Libië", aldus Rosen thal. Hij hoopt dat het land zich wat dat betreft voegt in het spoor van Tunesië en Egypte. VREDE Franse gevechtsvliegtuigen hebben Secretaris-generaal van de Verenig- het konvooi tegengehouden waar- de Naties, Ban Ki-moon, heeft opge- mee Kaddafi uit Sirte probeerde te roepen tot eenheid en verzoening ontkomen. Dat heeft de Franse mi- in Libië in plaats van wraak nu nister van Defensie Longuet ge- Kaddafi is gedood, zegd. „Enkele tientallen voertuigen Ban meent dat de strijders van bei- werden tegengehouden. Ze zijn de partijen 'de wapens in vrede door de Franse interventie niet ver- moeten neerleggen'. „Maar laten nietigd", zei Longuet. Volgens de we ook meteen erkennen dat dit minister kwamen strijders van de slechts het eind van het begin is." nieuwe machthebbers daarna in ac- Ban zegde steun toe aan de Over- tie. Ze vernietigden de voertuigen gangsregering in Libië bij de op en haalden 'kolonel Kaddafi eruit'. bouw van het land. Supersnel en betrouwbaar internet met Alles-in-1 van Ziggo. Tot wel 120 Mbit/s, en dat is wel 5x sneller dan ADSL. Nu met gratis draadloos Wi-Fi modem. Bel direct 0900-0730 (lokaal tarief) voor meer informatie of ga naar ziggo.nl/downloadstation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9