Ook op 'stralingsluwe' camping komen sms'jes gewoon binnen 6| winner» -tv, Wereldreserves via IMF naar Europa is gouden idee Moordenaar Yeates 'verbaasd' over daad m&m -'V'-i' Eijffinger 1- tji vrijdag 21 oktober 2011 STRALINGSZIEKTE Gasten zijn gevlucht voor straling van gps, satellieten en mobiele telefoons door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - Na de dood van zijn 25-jarige buurvrouw Joanna Yeates verkeerde Vincent T. in 'complete shock' en 'wist niet wat hij moest doen'. Hij overwoog meerdere ma len zelfmoord te plegen door van een brug te springen. Dat heeft hij voor de rechtbank in Bristol ver klaard. De 33-jarige Brabander toonde be rouw en huilde af en toe tijdens zijn getuigenverklaring. „Het spijt me dat ik haar ouders en (vriend) Greg een week door een hel heb la ten gaan, toen ze niet wisten waar ze was. Ik kan niet geloven dat ik tot zoiets in staat ben." Vincent T. verklaarde hoe hij langs het keukenraam van de tuinarchi- tecte liep toen hij naar de super markt ging. Volgens T. nodigde ze hem uit binnen te komen. T. claimt dat ze met hem flirtte. Ze zei dat haar kat altijd 'naar plek ken ging waar hij niet hoorde te zijn, een beetje zoals ik'. Die op merking gaf T. de indruk dat ze hem wilde kussen. T. boog zich vervolgens naar haar toe. Ze begon te gillen en 'ik raakte in paniek'. Hij greep haar keel zodat ze 'op hield met schreeuwen'. Volgens T. verslapte Joanna na vijftien secon den en viel ze op de grond. „Ik had geen enkele intentie om haar schade toe te brengen, ik wilde haar kalmeren", aldus T. „Ik was in paniek, ik kon niet geloven, kan nog steeds niet geloven wat er is gebeurd." Toen ze dood was, droeg T. de vrouw naar zijn flat en stopte het lijk in een fietshoes. Daarna reed hij naar de supermarkt, met haar lichaam in de achterbak, volgens de aanklager om gefilmd te wor den door beveiligingscamera's om een 'vals spoor' te creëren. T. reed doelloos met het levenloze lichaam rond door Bristol en stop te op een landweggetje, waar hij het lichaam achterliet. Volgens de aanklager verzwijgt T. dat er een worsteling plaatsvond. T. zei niet te weten hoe Yeates aan haar 43 verwondingen kwam. Vaste bewoners van een camping in Zeewolde die daar proberen straling te ontvluchten, zijn teleurge steld omdat de camping voor de winter sluit. door Michiel Philippart Natuurcamping De Dasse laar in het Flevolandse Zeewolde ligt er verla ten bij. Wat voor velen niets meer is dan een grasveld met wat speeltoestellen en zes toiletten omgeven door bomen, is voor an deren het ideale toevluchtsoord ver weg van de gedigitaliseerde we reld. De hier verblijvende gasten zijn op de vlucht voor straling van gps, satellieten, telefoons en televi sies. Dat De Dasselaar toevlucht biedt aan 'stralingwijkers' komt doordat het een van de weinige stralingsar- me plaatsen in Nederland is. He laas voor de bezoekers sluit de camping volgende week zijn deu ren voor de winter. Hierdoor moe ten de gedupeerden, die zeggen te lijden aan hoofd- en huidpijn, dui zeligheid en hartritmestoornissen als gevolg van die straling, hun heil elders zoeken. De stralingmij- dende kampeerders deden een dringen oproep aan eenieder die hen een oplossing kon aanreiken. Gezien de nog steeds aanwezige ca ravans, waarvan er één de ramen ter bescherming heeft afgeplakt met aluminiumfolie, is de oplos sing nog niet gekomen. Toch lijkt het er op dat ook De Dasselaar maar beperkte bescher ming biedt tegen de in de samenle ving oprukkende straling. De inter net- en belverbindingen van de mobiele telefoon doen het hier na melijk gewoon, evenals het naviga tiesysteem in de auto. Radio 1 is luid en duidelijk te ontvangen en sms'jes komen direct binnen. Na enkele uren op de camping is er nog geen 'stralingsmijder' te be kennen. Het inmiddels aangeko men echtpaar De Bruijn vertoeft hier al jaren voor zijn rust en niet uit angst voor straling. Het gepen sioneerde echtpaar vindt het raar te horen dat de andere kampeer ders juist hier naar toe komen om niet met straling in aanraking te komen. „Onze telefoonontvangst is niet uitstekend, maar bellen lukt makkelijk", zegt Harry de Bruijn. „Digitenne van KPN werkt zelfs perfect. Alleen als het hard waait, is er wat storing." zie onze website:binnenland Kijkje op de camping: waarom zijn gasten bang voor straling? door Anita de Haas "Waarom tempen Duitsland bij voorbaat de verwachtingen over de Eurotop? Omdat er meer tijd nodig is. Het ziet er naar uit dat Europa het niet alleen afkan en dat definitieve af spraken daarom pas te verwachten zijn op de G-20 conferentie (de 20 grootste economieën landen ter wereld) van 3 en 4 november. Sylvester Eijffinger over de crisis Welke scenario's voor een oplossing zijn volgens u niet haalbaar? De mogelijkheid om het Europees noodfonds (EFSF) als een soort bank te gebruiken is geopperd, maar dat kan en mag niet. Dat is te gen het verdrag van Maastricht. Dan moet de Europese Centrale Bank (ECB) namelijk kredieten gaan verstrekken aan het EFSF. An ders dan in Amerika mag de ECB zich niet bezig houden met mone taire financiering. Ik acht de kans dat hiervoor gekozen wordt zeer ge ring. Ook het model waarin het EFSF gaat fungeren als verzekeraar en garant staat voor Italiaanse en Spaanse obligaties is geen goed plan, want die garantstelling tast de kredietwaardigheid van de zes Triple A-landen aan. Zeker nu de AAA-status van Frankrijk onder druk staat, is dit niet de juiste weg. Wat zijn dan wel goede oplossingen om eruit te komen? De optie die de Nederlandse oud IMF-topman Johan Witteveen op tafel heeft gelegd is simpel, helder en erg goed. Het houdt in dat over- schotlanden zoals China, Brazilië, Korea, Japan en Saudi-Arabië hun enorme reserves via het IMF inleg gen en het IMF daarmee het nood fonds versterkt. IMF staat altijd als eerste vooraan als crediteur, dus de reserves zijn veilig en er zijn geen risico's voor andere landen. In ruil daarvoor zullen die landen meer invloed in het IMF eisen ten koste van Amerika en Europa, maar dat zou toch gaan gebeuren. Veder vind ik dat de Europese structuurfondsen aangewend moe ten worden voor versterking van de economieën in Zuid-Europa. Per jaar gaat er via Europa zo'n 60 miljard van rijke landen naar arme regio's, maar daar zitten ook re gio's bij die dat helemaal niet no dig hebben. Dat geld - tot 2015 zo'n 100 miljard - moet naar voren gehaald worden en gericht worden ingezet om probleemlanden er bo venop te helpen. Tot slot moet de Europese Investe- rings Bank een grotere rol krijgen. Deze bank is eigendom van de EU en heeft een gestort kapitaal van 230 miljard. Aangezien de bank een veelvoud aan garanties en le ningen kan hebben uitstaan, kan ze tientallen miljarden bijdragen aan het EFSF. Ook dat heeft geen gevolgen voor de kredietwaardig heid van de EU-landen. Prof.dr. Sylvester Eijffinger, hoogleraar financiële economie aan de Universiteit van Tilburg, beantwoordt wekelijks vra gen van lezers. Heeft u vragen over de crisis? schuldencrisis@wegener.nl Postadres: Centrale Redactie Weg ener Media, Postbus 36, 6500 DA Nij megen (ow Eijffinger). www.sylvestereijffinger.com feBGLMm Een van de caravans op de camping in Zeewolde is voor alle zekerheid ook nog uitgerust met aluminium folie tegen straling. foto Marcel Antonisse/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6