i8l zeeland Bij elke ligplaats hoort Goes zet in op fietsnetwerk 60 jaar werkzaam leven in Geersdijks gezin Zeilschool De Viking in Wolphaartsdijk begint in januari met de aanleg van een nieuwe haven, die tevens een oester kweekplaats wordt. Huurders mogen er straks van smullen. Kassenproject is nu voltooid Aanleg Oesterhaven vrijdag 21 oktober 2011 Sttur uw foto's en tips naar bevelanden@pzc.nl DE OESTERHAVEN door Frank Balkenende Een ligplaats met gratis vier dozijn oesters. Zo uit het water naast je zeilboot. Het kan volgend voorjaar bij zeilschool De Viking in Wol phaartsdijk, die uitbreidt met 95 ligplaatsen. De Oesterhaven is de toepasselijke naam van de ruim één hectare Veerse Meer die wordt 'ingelijfd'. „Dat iedere ligplaatshouder er straks 48 oesters bijkrijgt, is na tuurlijk een leuke bonus. Zeeban ket uit eigen tuin, kun je zeggen. Het slaat vooral aan bij Belgische zeilers. Die houden van zeevruch ten", grijnst directeur Luc Smid van De Viking. De zeilschool doet sinds dit jaar mee aan proefproject van het schelpdierenbedrijf Roem van Yer- seke uit het gelijknamige vissers dorp. Op verschillende plaatsen in de provincie test Roem van Yerse- ke of oesters - zowel creuses als platte Zeeuwse - er willen groeien. Het oesterbroed gedijt in manden, om te zorgen dat ze geen prooi worden van rovers zoals krabben en zeesterren. De proef verloopt crescendo. Direc teur Smid haalt een paar manden boven water, die aan afmeerpalen zijn bevestigd. „Kijk, in maart wa ren deze oestertjes nog maar drie millimeter. Inmiddels zijn ze vijfi zes centimeter. Het lijkt erop dat dit een ideale stek voor oester- kweek is. Je hebt hier geen last van zeesterren, voldoende voedings stoffen in het water en bovendien komt er via de doorlaat bij de Zandkreeksluis genoeg zout water binnen." Als hij er een paar opensteekt, valt op dat de schelpen goed gevuld zijn. De oestertjes smaken al voor treffelijk. Vol, romig en zilt. „Ik denk dat ze in twaalf tot vijftien maanden tot een goede consump tieoester kunnen uitgroeien." Aan de noordoostelijke kant verrijst vanaf begin ja nuari de nieuwe jachtha ven van De Viking. Aan de buiten zijden komen vaste steigers, cen traal een drijvende steiger en de ligplaatsen worden aan de noord en oostzijde beschermd door golf brekers. „Het is de bedoeling de oestermanden te stapelen aan de noordzijde van de golfbrekers. Door de stroming zullen de man den een beetje wiegen, wat het voordeel heeft dat de scherpe kant jes er door de natuur vanaf wor den geslepen. Zo'n oester is pretti ger te hanteren. )e snijdt jezelf minder snel open." Het oesterverhaal geeft extra ca chet aan het uitbreidingsplan, want een 'ligplaats is meer dan een parkeerplaats voor een boot'. MEEST GELEZEN 1. Buurtschap Havenzicht vangt bot 2. Reimerswaal zoekt plek migranten 3. Dorpsraad Hansweert heft zich op DE STELLING Reimerswaal is laks met de handhaving bij 't Klooster van Rilland REAGEER OP www.pzc.nl/bevelanden door Claudia Sondervan GEERSDIjK - Was het op de kermis in Colijnsplaat? Op het dorp Wis- senkerke? Die keer op het strandje bij de Kaai van Geersdijk was een later afspraakje, dat weten Marien (90) en Nellie (87) Kastelein-Geel hoed nog. ,,'t Is meer dan zestig jaar geleden", zegt de Geersdijke- naar, dat hij zijn Nellie uit Wissen- kerke voor het eerst aankeek. Het bruidspaar vierde zijn huwelijks feest met hun 5 kinderen, 14 klein kinderen en 3 achterkleinkinde ren. In de huiskamer aan de Geer- dijkseweg staat de hele familie ge portretteerd in de fotostamboom. Net zoals Nellie haar eigen bruids japon naaide, gaf ze haar drie dochters een zelfgemaakte bruids jurk mee. Als oudste dochter in een gezin van zeven met een zieke moeder droeg ze al jong zorg en is dat altijd blijven doen. Marien was in zijn werkend leven van vele markten thuis: als 12-jarige begon nen in vaders dors- en later ver voersbedrijf, schakelde hij zonodig evengoed over op fruitteelt. Hij werkte in de gasaanleg op Walche ren en als ijzervlechter in de Ant werpse tunnel. Bij zijn laatste baas, Nico de Kater, komt hij nog vaak met eitjes en groenten uit ei gen tuin. Marien en Nellie Kastelein-Geelhoed: 60 jaar getrouwd, foto Willem Mieras NOTA Veilige en comfortabele infrastructuur door Luc Oggel GOES - Goes werkt aan een fietsnet werk. Dat staat in de nota Goes Fietst Verder. Het fietsnetwerk zal bestaan uit hoofdfietsroutes, die de wijken en dorpen met de belangrijkste be stemmingen in Goes verbindt en routes die de wijken ontsluiten. Eén en ander komt voort uit het Goese streven om bij de top van Nederlandse fietssteden te gaan be horen. Zo ver is het voorlopig nog niet, want hoewel Goes zich dit jaar voor de tweede keer kandi daat had gesteld voor de titel Fiets- stad, is de gemeente - in tegenstel ling tot de vorige keer - nu niet eens genomineerd. Goes heeft de laatste jaren welis waar al redelijk geïnvesteerd in de fietser, maar specifiek beleid ont breekt tot nu toe. De ambitie is kraakhelder: 'veilige en comforta bele infrastructuur, in combinatie met het stimuleren van fietsge bruik'. Volgens de gemeente verge makkelijkt het definiëren van een fietsnetwerk het doen van gerich te en samenhangende investerin gen. Er zijn onder meer plannen voor een proef om wegen in het buitengebied te verlichten 'op in novatieve wijze', zonder 'lichtver vuiling'. Ook zal er meer aandacht komen voor fietsoversteken en dan met name op de Anthony Fok kerstraat en Fruitlaan. Een veilige infrastructuur voor fiet sers kan volgens de gemeente hel pen om het aantal fietsongelukken terug te dringen. Het is zelfs een randvoorwaarde, aangezien het ge voel van onveiligheid voor men sen al reden kan zijn om de fiets te laten staan. Vooral onder oude ren en mensen die weinig fietsen kan door middel van educatie nog veel worden gewonnen. Een volgens Goes belangrijke aan vulling op het fietsnetwerk is het fatsoenlijk kunnen stallen van het rijwiel. In het stationsgebied wordt de capaciteit momenteel al uitgebreid, maar in de omgeving van de Grote Markt is ook behoef te aan meer fietsparkeerplaatsen. RILLAND - Met een vrachtwagen vol ballonnen en een ritje in een Ameri kaanse schoolbus vierden medewerkers van de gemeente, buurtbewoners en glastuinbouwers gisteren dat gebied De Bathpolders nu echt helemaal af is. Laatste wapenfeit was de aanleg van de rotonde, die burgemeester Jan Huisman van de gemeente Reimerswaal officieel opende, foto Willem Mieras Willem Adriaansens bron zeilschool De Viking bestaande ligplaatsen Aan de noordoostkant van zeilschool De Viking komt een uitbreiding van 95 ligplaatsen. oesterkweek in manden f nieuwe trekkershutten bestaande ligplaatsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58