Bouw dierenasiel hervat 'De kans op overleven 181 zeeland Ringelberg (104) heeft cadeautje voor Rabelink Blauwe Ruis wint Blue Peter Hardzeildagen Strategie thema van zakenprogramma RSD BIJEN Met het aantal bijen én het aantal imkers gaat het niet zo goed. NBV groep Zeeland geeft cursussen aan mensen die imker willen worden. BRUINISSE De Blauwe Ruis van Sjoerd Rijpma is winnaar geworden van de Blue Peter Hardzeildagen, die begin de ze week op het Grevelingenmeer zijn gehouden. Rijpma was woens dag tevens winnaar van de dag. De bemanning van het schip Nettie (dit jaar tweede) moest de wissel- troffee afstaan. Alcyon heeft de der de plaats in de wacht gesleept De Blue Peter Hardzeildagen zijn voor de vijfde keer gehouden. ZIERIKZEE Zin en onzin van bedrijfsstrategie is morgen het thema van het pro gramma 'Zaterdag Zakelijk' op ra dio Schouwen-Duiveland. Presenta tor Sjoerd de Jong leidt de discus sie hierover. Verder aandacht voor het horeca-initiatief Rondje Schou wen, de Dag van de Dialoog en het innovatie-subsidieproject IPC. Zaterdag Zakelijk wordt tussen 12 en 14.00 uur live uitgezonden van uit grand-café De Werf Zïerikzee. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Bijna anderhalfjaar na dat de verbouwing van het die renasiel Schouwen-Duiveland is stilgelegd, kan het werk toch wor den afgemaakt. Begin volgende maand gaat de aannemer weer aan de slag. De aanbouw van het asiel aan de Zandweg in Zierikzee was stilge legd omdat een belangrijke trans portleiding voor water onder het gebouw doorloopt. De waterlei ding moet worden omgelegd, om dat er niet op transportleidingen mag worden gebouwd. In eerste in stantie dreigde het asiel voor deze kosten op te draaien, maar na on geveer een jaar praten is besloten dat de gemeente, het dierenasiel en Evides de kosten hiervoor de len. Daarmee was de kous voor het asiel nog niet af, want het asiel had onvoldoende geld om het ei gen aandeel op te kunnen bren gen. „Maar onze financiële onze kerheid is inmiddels iets rooskleu riger geworden, al zijn we er nog niet", zegt beheerder Jolanda Meer man. „We kunnen bouwen, maar de inrichting is nog een heet hang ijzer." De bouw werd stilgelegd op het moment dat een deel van de binnenmuren er al stond. Die mu ren hebben door invloed van het weer en de vorst van afgelopen winter flink wat schade opgelo pen. Daarom moet de aannemer eerst beginnen met het herstellen van alle kapotgevroren stenen. Daarna wordt de aanbouw afge maakt en dan hoopt de aannemer nog dit jaar klaar te zijn. Het asiel blijft ondertussen op zoek naar geld. „Volgende week hebben we een collecte", zegt Meerman. „We roepen iedere inwoner van Schou wen-Duiveland op een euro te ge ven, dan zijn we een heel eind", lacht ze. „En we hebben van basis school Binnen de Veste in Zierik zee 4000 euro gekregen. De kinde ren hebben op dierendag een spon sorloop gehouden. Dat geld gebrui ken we voor de inrichting van een kamer." De inrichting loopt vol gens Meerman nog flink in de. pa- j pieren omdat de kooien voor de 1 dieren duur zijn. vrijdag 21 oktober 2011 S De 104-jarige Henk Ringelberg uit Zierikzee: „Ik doe nog zo veel mogelijk zelf." foto Izaak Verkeste door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Dagelijks koken, lukt hem niet meer. Maar hij maakt nog altijd soep voor zijn zoons. „Met brandnetels, mierikswortel en knoflook." Henk Ringelberg in Zierikzee werd gisteren 104 jaar. Ringelberg gaat met zijn scootmo- biel dagelijks een frisse neus halen in het Kaaskenswater. Vorig jaar, bij zijn 103de verjaardag, kreeg hij van de gemeente een boom in dit park aangeboden. Gisteren vond de jarige het tijd iets terug te doen. Hij bood burgemeester Gerard Ra belink een handvol walnoten aan. Ze komen van zijn eigen boom. „Leg maar bij de notaris vast dat het vruchtgebruik van mijn boom voor de gemeente is", grapte de eeuweling. Ringelberg koopt nog wekeüjks een harinkje en raad pleegt Google op zijn computer. Ie dereen in het gezin, waarin Ringel berg opgroeide, bereikt een hoge leeftijd. Vorig jaar moest hij af scheid nemen van zijn broer, die de 100 bereikte en in augustus overleed zijn Zus. Vier weken voor dat ze 100 zou worden. De familie werkt mee aan een onderzoek van het Leids Medisch Centrum naar lang levende families. Henk Ringelberg kan terugzien op een bewogen leven. Hij heeft altijd in de binnenvaart gewerkt. Tij dens de oorlog zat hij ondergedo ken omdat hij geen van Joden ge roofde bezittingen wilde vervoe ren. En in de Rampnacht van 1953 redde hij drie jongens uit het wa ter. Ringelberg is de oudste man van Schouwen-Duiveland. Een 102-jari- ge Zierikzeese is de oudste vrouw. door Esme Soesman Het is een zeldzaam beeld rond deze tijd van het jaar. In de tuin van Jacqueline en Udo Brinkman in Burgh-Haamstede hangt een onbe schermde zwerm bijen in de bo men. Het stekkie van de familie Brinkman, onder aan de duinen aan het Breevosdal, lijkt in trek bij bijenvolken. „Het is de derde keer dat we een zwerm in de tuin heb ben." De kans dat dit volkje het over leeft, is gering. De bijen zijn niet te gen kou bestand, maar ze gaan het ook niet meer redden als ze nu door een imker worden 'geschept' - verwacht de Nieuwerkerkse im ker Jac Rens. „Het is te laat om ze nog in een least te doen. Was dat in augustus gebeurd, dan had je het waarschijnlijk nog wel gered." Het echtpaar uit Burgh-Haamste de ontdekte de' bol met bijen ech ter pas vorige week. „Jammer", zegt Jacqueline Brinkman. „Ik zou willen dat ze dit konden overle ven." Met de eerdere bijenvolken die op bezoek waren, liep het wel goed af De eerste zwerm trok spontaan verder op zoek naar een goede nestplaats. De tweede zwerm is door een imker opge haald. Waarom dit Burgh-Haam- steedse volkje er voor kiest zo on beschermd de winter in te gaan, kan Rens niet verklaren. „Mis schien konden ze niets anders vin den en dachten ze dat dit beschut genoeg zou zijn." Normaal gesproken gaan bijenvol ken eind mei of juni zwermen. De oude koningin gaat met een deel van het volk op pad om een nieu we staat te stichten. De club die overblijft, kweekt een nieuwe ko ningin en gaat op eigen houtje door. Rens, die inmiddels al 30 jaar als hobby-imker actief is, maakt in het voorjaar altijd een kunstzwerm om het zwermen te voorkomen. „De kans dat ze over leven is klein, tenzij ze door een andere imker geschept worden." Het gaat niet goed met de bij, dat Het bijenvolk in de tuin van Udo en Jacqueline Brinkman in Burgh- kruipen om zich te beschermen tegen kou. is algemeen bekend. Over de oor zaak van de bijensterfte, die we reldwijd optreedt, bestaat geen dui delijkheid. Als mogelijke oorzaken zijn de afgelopen jaren onder meer bestrijdingsmiddelen, de var- roamijt, straling en een gebrek aan bloemen opgevoerd. Ook met het aantal imkers loopt het zo soepei tjes niet, weet Rens. In de twintig jaar dat hij op Schouwen-Duive land als imker actief is, heeft hij het aantal kasten én het aantal im kers zien verminderen. Bijenhou dend Nederland kampt met ver grijzing. Al met al twee goede rede- Eitje verandert in een larve. Jonge werksters voeden de larve met bijenmelk: een mengsel van stuifmeel en speeksel. De toekomstige koningin krijgt een krachtiger voeding, de koninginnegelei. Geboorte van een bij De koningin legt een eitje in een van de cellen in de raat. De koningin kan per dag 1500 eitjes leggen. 3 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48