'Het was gratis dus we Jachthaven Cadzand lijkt onhaalbaar door 'geringe' bijdrage uit fonds 201 zeeland 'Meneer pastoor vond ons nog veel te jong' DENR1 IS ER AL VANAF 199 EURO STÈHL OV-CHIPKAART Veel Zeeuws-Vlaamse ouderen hebben gebruik gemaakt van het aanbod van de provincie om een gratis OV-chipkaart aan te schaffen. Maar velen weten niet wat ze ermee aan moeten. Edward Kindt BV Vervaet Biervliet BV door Martijn de Koning CADZAND-BAO - De komst van een jachthaven in Cadzand-Bad staat op losse schroeven. Het bestuur van het Investeringsfonds Cad zand-Bad wil niet meer dan 500.000 euro in de aanleg steken, terwijl initiatiefnemer Stichting Promotie Cadzand drie miljoen eu ro had gevraagd. Philip Muylle van de stichting spreekt nu van een 'zeer moeilijk, zo niet onmogelijk verhaal'. Het Investeringsfonds is een pot waarin ondernemers met plannen in Cadzand-Bad geld storten. Uit die pot worden projecten betaald 'ter aankleding van de openbare ruimte'. Een vierkoppig bestuur bepaalt waar het geld heen gaat. 1\vee van de vier bestuurderszetels worden bezet door gemeentebe stuurders burgemeester Jacques Suurmond en wethouder Peter Ploegaert. Desgewenst kan de ge meenteraad wel bepalen welke stem de twee gemeentebestuur ders in het fonds moeten laten ho ren. Om de haven straks rendabel te kunnen maken, is volgens de stich ting een investering van 4,5 mil joen euro nodig. Daarvan komt 1,5 miljoen euro van ondernemers. De rest werd gevraagd aan het In vesteringsfonds. Drie miljoen euro is wel erg veel geld, laat een ge meentewoordvoerster weten. „We vinden 500.000 euro redelijk en verantwoord. Het fonds is niet on eindig groot, en er moet nog veel meer uit worden betaald." De gemeente wijst erop dat de pro vincie mogelijk ook een half mil joen bijdraagt. Muylle zegt daar nog lang niet zeker van te zijn. De gemeenteraad praat dinsdag in commissieverband over het voor stel. Muylle gaat dan inspreken en zo alsnog proberen meer geld uit het fonds in de wacht te slepen. De raad neemt vervolgens donder dag een besluit. vrijdag 21 oktober 2011 Z DE VAKHANDELAAR, STERK IN STEVIG WERK Rapenburg 118-120 4581 AG Vogelwaarde Tel. 0114 - 671316 www.edwardkindt.nl DE VAKHANDELAAR, STERK IN STEVIG WERK Hoofdplaatseweg 1 B 4521 PE Biervliet Tel. 0115 - 481710 www.vervaet.nl Marianne van der Roest (70) heeft de gratis Zeeuwse OV-chipkaart meteen aangeschaft, maar ze heeft hem nog nooit gebruikt. „Nee, ster ker nog. Ik heb al meer dan 40 jaar niet meer in een bus of trein geze ten. Ik zou ook helemaal niet weten hoe ik die kaart moet gebruiken. Daarom ben ik vanmiddag naar de informatiebijeenkomst gekomen." Lea Hamelinck (75) gaat nogal eens met de bus naar Breda. „Dan ga ik voor een paar dagen naar mijn doch ter. Ik heb wel een OV-chipkaart, maar de chauffeur zegt altijd dat ik beter een dagkaart kan nemen. Dat is veel goedkoper. Ik weet niet hoe lang dat nog kan, dus wil ik voor al le zekerheid wel leren hoe je die OV-chipkaart moet gebruiken." Jo Heijens (79) heeft ook een OV- chipkaart. „Ze stonden toen van de provincie op de Markt in Hulst pro motie te maken voor de gratis kaart en dus hebben mijn vrouw en ik er één aangeschaft." Maar hij maakt nooit gebruik van het openbaar ver voer. „Zolang ik nog met de auto mag rijden, heb ik die kaart eigen lijk niet nodig." komen op een informatiemiddag over de OV-chipkaart. Voor de or ganiserende KBO Hulst en de aan wezige provinciale OV-ambassa- deurs een verrassing. Er moesten stoelen worden bijgehaald om ie dereen een zitplaats te geven. De meeste aanwezigen, zo bleek uit hand opsteken, zijn al in het be zit van een OV-chipkaart. De ande ren hebben pech, want je kon de kaart maar tot augustus gratis aanvragen. Nu kost die 7,50 euro. Wie zo'n kaart niet heeft en bui ten Zeeuws-Vlaanderen reist, moet een kaartje bij de buschauf feur kopen. Een redelijk dure grap. O V-ambassadeur Jacolien Schuren onthulde met een powerpoint-presentatie gaande weg de geheimen van de OV-chip kaart. Hoe je die aanschaft, hoe je de kaart gebruikt en waar je alle maal op moet letten. Ook als je al leen af en toe eens met het OV reist, ben eigenlijk aangewezen op zo'n kaart. Want vanaf 3 novem ber kan er in heel Nederland niet meer met strippenkaarten gereisd worden. Nogal wat ouderen die wel eens met de bus naar Breda of België gaan, waren vooral benieuwd hoe de chipkaart dan gebruikt moet worden. Niet dus. „Veel te duur", zei Jacolien Schuren. Met de chip kaart betaal je voor een retourtje Breda vanaf Hulst 20 euro en van af Terneuzen zelfs 25 euro. Bij de chauffeur een dagkaart kopen kost maar 12,80 euro en als je 65 bent de helft. Ga je naar Antwerpen, dan is het weer een ander verhaal. Dan kun je de chipkaart helemaal niet ge bruiken. Bij de chauffeur moet je dan een speciaal kaartje kopen. Vanaf Hulst kost de reis dan 5 euro heen en 8 euro voor een retourtje. Op 1 november krijgen ouderen uit Hulst de kans om te zien hoe de chipkaart in de praktijk werkt. Onder leiding van OV-ambassa- deurs vindt dan een bustrip je plaats naar de weekmarkt in Goes. door Eugène Verstraeten Maria en Firmin van Remortel zijn 60 jaar getrouwd, foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten SINT JANSTEEN - Firmin van Remor tel (82) en Maria Freijser (80) wa ren 16 en 14 jaar toen ze tijdens de bevrijdingsfeesten verkering kre gen na een paar ritjes in de zweef molen. Veel te jong vond 'meneer pastoor', die het prille stel op het matje riep en hen sommeerde het uit te maken. Dat deden ze niet en gisteren waren ze 60 jaar ge trouwd. Al in het eerste jaar werd er een dochter geboren, in het tweede jaar een zoon. „Ga je dit ieder jaar doen?", vroeg de schoonvader van Maria nog. Maria: „Zeven jaar later gingen we in Sas van Gent carna vallen en daar kwam een tweeling van." Firmin zat 20 jaar in het vlas, werk te een paar jaar in België en t4 jaar bij sokkenfabriek Mi-Lock in Hulst. Toen die failliet ging, moest Firmin op zijn 57ste met pensioen. „Als je dat hoort, stort je wereld in maar het bleek uiteindelijk heel goed." Ze kochten een camper en samen trokken ze meer dan 25 jaar lang rond. Vooral door hun lieve- lingsland Frankrijk. Ze vinden het nóg jammer dat ze vijf jaar gele den hun camper verkocht hebben. Hun reizen hebben plaats gemaakt voor dagelijkse wandelingen en fietstochten. Morgen houden ze een receptie en feest bij De Kroon. Het was een aanbod van de provincie dat veel Zeeuwen, en ook veel ouderen, niet konden weerstaan. Een gratis OV-chip kaart. En dus werden er maar liefst 45.000 exemplaren aange vraagd. Bij veel Zeeuws-Vlaamse ouderen bleef de kaart tot nu toe onge bruikt in de lade liggen. Niet al leen weten ze niet hoe je die kaart moet gebruiken, maar in Zeeuws-Vlaanderen heb je die kaart als 65-plusser ook niet nodig. Want dan mag je, met uitzonde ring van de ochtendspits, gratis met de bus. Voorlopig dan toch. En dus bleef er ook voor heel wat ouderen een waas van geheimzin nigheid over de openbaar vervoer- pas hangen. Tot gisteren, want in dienstencen trum De Lieve in Hulst waren ze ker zo'n 80 belangstellenden afge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40