Zeeland moet vooral vernieuwend worden 21 zeeland Historisch Wachtlokaaltje in Hoedekenskerke verdwijnt toch Make over mtmm PZC vrijdag Vier prominente denkers debatteerden donderdag over de toe komst van Zeeland. Daarmee sloten ze het vier jaar durende project Standplaats Zeeland af. Waar moet Zeeland op inzetten? Standplaats vrijdag 21 oktober 2011 door Ondine van der Vleuten Dyanne Beekman, de Be kende Styliste, brengt deze maand haar eigen jeans uit én een boek. Over hoe je zelfbewust en succes vol wordt, als vrouw. Zoals Dyan ne zelf, dus. Vannacht droomde ik over haar. Op weg naar de supermarkt, in kleren die schreeuwen 'vandaag hoef ik er niet heel netjes uit te zien dus wie doet me waf, zie ik vanuit mijn ooghoeken de Beken de Styliste naderen, gevolgd door een hele cameraploeg. „Daar, daar", schreeuwt ze, en wenkt haar gevolg, dat direct op en over mij heen duikt. De camera's draaien, de styliste is begonnen luidkeels mijn kledingkeuze en en passant ook mijn figuur te becom mentariëren. En daar zit geen woord Frans bij. Eigenlijk kan ze alleen maar jammeren, zo erg is het. O, O, O, wat een gedateerde outfit! Ik kan haar er nog net van weer houden ter plekke mijn broek van het lijf te scheuren, zo vreselijk vindt ze het wat ik vanmorgen uit de kast heb getrokken. En dat haar, die schoenen, die sokken! Ik probeer weg te rennen, maar ze heeft mijn sjaal vast, die zich om mijn nek heendraait en me bijna wurgt. Stikkend en struikelend, met de hele cameraploeg in mijn kielzog, haal ik mijn voordeur. Er is geen uitweg, ik word gedwongen de deur te openen en de weg te wij zen naar de klerenkast. O, O, O! Al les moet weg! Weg, weg! Hoe héb ik ooit die soeptrui kunnen ko pen, durf ik me écht in die jas te vertonen? Grapje, zeker! Huilend (van geluk, spreekt zij ontroerd in de camera) zie ik hoe mijn complete garderobe in een container wordt gesmeten. Ik ben zo geshockeerd dat ik niet protes teer als ik, gestoken in skinny jeans, een poncho en puntlaarzen, naar een kapper gevoerd word, al waar ik vijf uur later met een com pleet ander hoofd de deur uit loop, rechtstreeks in de armen van de styliste, die triomfantelijk mijn man naar me toe duwt en vraagt hoe hij me vindt. „Eh...an- ders?", stamelt hij verbijsterd. Zwetend ontwaak ik. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoIen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 j Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezer5service of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek- kèn, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal <na28| een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening STANDPLAATS ZEELAND door Nadia Berkelder Voorzieningen zijn na tuurlijk belangrijk voor de mensen die in Zee land wonen, maar de vier zwaargewichten die hebben meegedaan aan Standplaats Zee land hebben behoud van voorzie ningen niet hoog op hun lijstjes staan. „Onze opdracht was om te kijken naar de ontwikkeling van de provincie", verklaart Paul Sch- nabel tijdens het debat in de Zeeuwse Bibliotheek. Met het debat is vier jaar discussie over de toekomst van Zeeland afge sloten. Iets echt concreets heeft dat gepraat niet opgeleverd, of het moet de aanbeveling zijn om te blijven ontwikkelen en innoveren, een oproep die alle vier de deelne mers doen, of het nu gaat over landbouw, over de ontwikkeling van industrie, de bouw van een kerncentrale, toerisme, visserij of landbouw. Een bezoek eerder op de dag aan viskweekproject De Zeeuwse Tong - een project waar Rinus Platschor- re, de man van commissaris van de koningin Karla Peijs, voorzitter van is - wakkert het enthousiasme voor aquacultuur aan. „Dit soort projecten kun je niet genoeg heb ben", aldus Alexander Rinnooy Kan. „Dit is het ondernemerschap dat we nodig hebben." Een kerncentrale is onvermijdelijk, vinden de vier. En nodig ook. „We moeten blijven investeren zodat we de kennis niet verliezen", vindt Uitslag van de lezerspoll van de PZC. Landbouw STANDPLAATS ZEELAND ïzsmm Louise Fresco. „Over veertig jaar is het elektriciteitsverbruik verdub beld", zegt Jeroen van der Veer (ondersteund door een knikje van Delta-directeur Peter Boerma die in de zaal zit). „Verdubbeling van het aantal kolencentrales voelt niet zo goed. En in Nederland zijn ei genlijk maar twee plaatsen waar kerncentrales gebouwd kunnen worden: hier en in Petten." Industriële ontwikkeling moet Zee land vergeten, vindt Schnabel. „Het is in het verleden een paar keer gelukt om grote bedrijven aan te trekken, maar de laatste jaren niet meer." Van der Veer ziet dat anders, hij benadrukt dat Zeeland de biobased-economy-kans nu moet grijpen. „Als je te lang wacht met het zetten van de eerste stap, dan doet iemand anders dat" Fresco wijst op de mogelijkheid van kruisbestuiving tussen land bouw en industrie, als de land bouw grondstoffen gaat leveren voor bijvoorbeeld de chemische sector. Zeeland mag de landbouw niet vergeten, benadrukt ze. „Als wij hier over twintig jaar in onze rolstoeltjes terug komen, is de landbouw er nog." Industriële ontwikkeling Aquacultuur - Behoud eigen provincie Vijf prominente denkers hebben de afgelopen vier jaar een paar da gen in Zeeland gebivakkeerd om hun licht te laten schijnen over de toekomst van de provincie. Vier van de vijf waren gisteren te rug voor een afsluitend debat. Wubbo Ockels was er niet bij. Hij is in Australië. De vier hebben de belangrijkste punten uit een lijst van tien geko zen. Het project is een initiatief van de Zeeuwse Bibliotheek, in samen werking met Scoop. Willem Adriaansens door Luc Oggel De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treil u nadere informatie aa HOEDEKENSKERKE - Het voormalig Wachtlokaal op het havenplateau in Hoedekenskerke kan toch niet worden behouden. Dat zegt water schap Scheldestromen. Het gebouwtje moet weg op de huidige plek vanwege versterking van de steenbekleding, maar de kosten om het te verplaatsen val len veel hoger uit dan gedacht, on der meer door hoge renovatiekos- ten van het gebouwtje. Samen met het projectbureau Zeewerin gen wilde het waterschap de kos ten voor verplaatsing opbrengen, maar het bedrag komt uit op 320.000 euro. 'Maatschappelijk on verantwoord', aldus het schap, dat het afgelopen jaar naar eigen zeg gen 'alles op alles heeft gezet' om het gebouwtje te behouden. Ook de gemeente Borsele en de Stich ting Behoud Zak van Zuid-Beve land (SBZZB) drongen daar op aan, vanwege de cultuurhisto rische waarde. Het gebouwtje uit 1930 herinnert aan het veer Hoede- kenskerke-Terneuzen. De Borselse wethouder Marga Ver1 mue heeft begrip voor het besluit van het waterschap. „Het is natuur lijk jammer, maar het is een erg hoog bedrag. Het gebouwtje heeft ook geen monumentenstatus." Zo'n status is volgens voorzitter Ri nus Antonisse van de SBZZB juist noodzakelijk om in aanmerking te komen voor bepaalde subsidies. Ook hij is teleurgesteld, maar wat Antonisse betreft is het nog niet definitief einde verhaal. „We zijn nog in overleg met andere partijen voor eventuele acties, zoals de dorpsraad. Het is een karakteris tiek en beeldbepalend gebouwtje, wellicht kan de gemeente nog over de brug komen." Daar voelt Vermue niet zo veel voor. „Het gaat erom of het verantwoord is er zoveel geld in te steken." zie ook www.pzc.nl/video ast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2