sport 129 Petrovic voelt zich slachtoffer Barendrecht* Mysterieuze geldschieter in Spanje ONTSLAG Trainer samen met assistent Adrie Bogers op straat gezet bij Urawa Red Diamonds gereduceerd vrijdag 21 oktober 2011 door Wilber Hack DEN HAAG/SAITAMA - Zeljko Petro- vic zit niet meer op de bank als Urawa Red Diamonds op 29 okto ber in Tokio de bekerfinale (om de Nabisco Cup) speelt tegen Kashi- ma Antlers. Voor de training gister morgen zijn de oefenmeester van de lapanse club en zijn assistent Adrie Bogers door voorzitter Mits- unori Fujiguchi op non-actief ge steld. De club stelde Takafumi Ho- ri aan als opvolger van Petrovic.. zoen - in december - de rug toe zou keren. Vervolgens werd hij on middellijk van zijn taken onthe ven. „Dit zegt alles over de club, al thans over de voorzitter van de club", vertelde Petrovic een paar minuten na zijn ontslag. „Zo ga je niet met mensen om. Het zegt ook genoeg over de mensen waar mee ik moest werken. Die voorzit ter wilde alles zelf doen. Samen overleggen was er niet bij. Zo werkt het natuurlijk niet." Het werd Petrovic kwalijk geno men dat hij zich negatief over de club had uitgelaten. Zo werd zijn uitspraak dat hij zijn contract niet wilde verlengen uitgelegd als 'een verschil van inzicht'. „Die voorzit ter voelt zich in zijn eer aangetast. Ik heb geen spijt van mijn uitspra ken. Ik heb niets onredelijks ge daan", zegt Petrovic. Urawa Red Diamond is dan beker finalist; in de competitie staat de club op één van de degradatieplaat sen. Volgens Petrovic kan de club makkelijk degradatie ontlopen om dat er nog drie thuiswedstrijden op het programma staan en een uitduel met het al gedegradeerde Fukuoka. Hij is dan ook teleurge steld dat hij het seizoen niet ge woon af mag maken. „Ik wilde tot het bittere einde voor Urawa blij ven vechten. Ik overweeg nu om tot na die bekerfinale in lapan te blijven. Dan keer ik terug naar Ne derland. De financiële afwikkeling zal geen probleem zijn. Urawa komt zijn verplichtingen na." Voor Petrovic is het de tweede keer dat hij als hoofdtrainer voor tijdig moet vertrekken. Eerder overkwam hem dat bij het Portuge se Boavista. Daar raakte de direc teur die hem gehaald had in grote financiële problemen. Zijn éénjari ge contract bij RKC Waalwijk dien de hij wel uit. Petrovic fungeerde bij Feyenoord als assistent van Ruud Gullit. Bij Hamburger SV verbrak hij zijn verbintenis nadat hoofdtrainer Martin lol naar Ajax was overgestapt. Vorig seizoen ver liet hij West Ham United - hij was er de assistent van Avram Grant - na vier maanden om in lapan aan de slag te gaan. Volgens een verklaring op de web site van de club is de directie van Urawa van mening dat Petrovic niet de juiste persoon is om de club in de J-league te houden. Eind vorig jaar werd Petrovic bij West Ham United weggeplukt om met Urawa - waar hij eerder twee jaar als speler onder contract stond - een gooi te doen naar het kampioenschap. Urawa staat nu zestiende en is nog lang niet veilig. Petrovic zelf zegt dat er andere oor zaken zijn die tot zijn vertrek ge leid hebben. Hij kondigde afgelopen zondag aan dat hij zijn aan het einde van het seizoen aflopende contract niet zou verlengen. Hij sprak over een verschil van inzicht met de di rectie van de club. Urawa verkocht de beste spelers en bleef toch pres taties eisen. Een paar minuten voor de ochtendtraining werd Pe trovic voor de keuze gesteld: hij moest zijn mening herzien of hij zou niet op de bank zitten bij de bekerfinale. Petrovic verklaarde nogmaals dat hij de club na het sei ZEIST - De voetbalbond KNVB heeft de straf voor topklasser Ba- rendrecht verminderd. De ploeg krijgt nu zes in plaats van tien pun ten in mindering. Barendrecht had in enkele wed strijden een niet-speelgerechtigde voetballer opgesteld. Deze Marvin van der Pluijm was nog niet vrijge geven door de Amerikaanse voet balbond en had om die reden geen geldige spelerspas. De speler deed desondanks al mee in duels met GVW en FC Hilversum. Die laatste wedstrijd betrof een ontmoeting voor de KNVB-beker. Net als PSV en NAC eerder over kwam toen zij een niet-speelge rechtigde voetballer lieten mee doen, werd Barendrecht uit het na tionale bekertoernooi gezet. In ho ger beroep is die straf blijven staan. Ook de boete van 950 euro is gehandhaafd. Wel zwakte de commissie van beroep van de KNVB de puntenstraf af! Ook is de oorspronkelijke uitslag van het competitieduel Baren- drecht-GVW (3-3) weer in de stand verwerkt. De tuchtcommis- sie had aanvankelijk GVW tot re glementair winnaar uitgeroepen. Barendrecht blijft na de wijzigin gen laatste in de zaterdag-topklas se, maar omdat GVW de twee eer der verkregen punten weer is kwijtgeraakt, is Rijnsburgse Boys nu de nieuwe koploper. door Pauline Blom CADIZ - Het Spaanse voetbal is in de ban van een mysterieuze geld schieter. Het logo van het bedrijf Doyen Group heeft in korte tijd bijna geruisloos een plek veroverd op de shirts van Sporting Gijón, Atlético Madrid en Getafe. En met verschillende andere clubs worden ook besprekingen gevoerd over sponsoring. Gisteren onthulde het dagblad El Pais, na weken van speculeren, dat het gaat om een Brits investerings fonds. De Doyen Group hoopt met de deals een voet tussen de deur te krijgen bij de clubs. Met als doel het in bezit krijgen van de rechten van jonge, talentvolle spe lers. In Turkije en Portugal is het een veel voorkomende, legale praktijk dat bedrijven (een percentage van) de rechten van een voetballer in hun bezit hebben. Zodat ze meede len in de winst bij een eventuele transfer. Ook in Spanje is dat toege staan, maar de clubs uit de Prime- ra Division wisten tot nu toe af stand te houden van de vaak on doorzichtige constructies. „Het is over komen waaien uit Zuid-Ame- rika", weet Karei Jansen jr. van Sport-Promotion. „In Brazilië en Argentinië is het heel gewoon dat bedrijven eigenaar zijn van een spelerspaspoort, terwijl dat in Ne derland verboden is. Het is puur gokken, want als een speler zijn been breekt, is het verhaal voor bij." Het is onduidelijk wie of wat er schuil gaat achter de Doyen Group. Wel is inmiddels bekend dat het in Londen gevestigde fonds beheerd wordt door een groep anonieme, Portugese onder nemers. De link wordt gelegd met ex-prof en spelersagent Jorge Men- des, in Portugal eigenaar van een aantal spelers van onder meer Ben- fica en het Sporting Lissabon van Stijn Schaars en Ricky van Wolfs winkel. De Doyen Group komt met rela tief lage sponsorbijdragen binnen bij de clubs. Getafe, sinds 2004 ac tief op het hoogste niveau, ont vangt 100.000 euro voor het spe len met het logo van de Doyen Group op de broek. De geldschie ter diende daarnaast een verzoek in om de rechten van vier spelers, waaronder die van Abdel Barrada, de Marokkaanse Zinedine Zidane, aan te kopen. Maar daar had Geta fe geen oren naar. Sporting Gijón daarentegen wel. Een uur voor de wedstrijd tegen Barcelona begin oktober maakte de club bekend dat voor een be drag van anderhalve ton in euro's de Doyen Group op de achterkant van het shirt komt te staan. Daar naast heeft het bedrijf de rechten gekregen van één van de talenten van de eigen voetbalschool van de dub uit Asturië. „We hebben onze ziel verkocht aan de duivel, maar we hadden geen keuze", aldus een anonieme bron binnen het be stuur in El Pais. Want het Spaanse voetbal kampt met gigantische schulden. Atlético Madrid bijvoorbeeld staat 200 mil joen euro in het rood. Iedere bij drage is welkom, ook al is de af komst schimmig. Het logo van de Doyen Group prijkt nu op de mouw van de shirts. Of er ook spe lersrechten betrokken zijn bij de deal, wil de club niet zeggen. „Vanuit de Fifa is het officieel ver boden, maar er zijn allerlei nieuwe bewegingen aan de gang, ook in Nederland", merkt de Haagse ma kelaar Karei Jansen jr. „Zoals de ta- lentpools, waarin sponsors geld do neren. Dat wordt al ondoorzichtig. Er blijft een geurtje aan zitten van: klopt dat wel?" De Doyen Group is momenteel in onderhandeling met andere clubs uit de Primera Division en met Deportivo la Coruna, dat één niveau lager speelt. „Als de financiële crisis nog lang duurt, moeten we toch kijken naar dergelijke formules. Of het ons bevalt of niet", beseft Geta- fe-voorzitter Angel Torres. Getafe-voorzitter Angel Torres: „Als de financiële crisis nog lang duurt, moeten we toch kijken naar dergelijke formules. Of het ons bevalt of niet." foto Juan Jose Lahuerta/EPA Zeljko Petrovic weigerde zijn mening te herzien en werd meteen op straat gezet. „Die voorzitter wilde alles zelf doen. Samen overleggen was er niet bij. Zo werkt het natuurlijk niet." foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29