zeeland23 Merkwaardig drieluik met Thijs Kramer en de Schelde brieven Akkoord vertrek directeur Veiligheidsregio Zeeland vrijdag 21 oktober 2011 ZEELRRD O i info@zeelandplant.nl www.zeeiandpiant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan Kwekerij open: elke zaterdag 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a Grijpskerke Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hendrikse Het is schokkend dat ds. Hendrik- se het evangelie van Christus op het niveau brengt van het sprookje Roodkapje. Eerder hield hij zijn ge meente voor dat God niet bestaat en nu gaat hij voort op deze weg met te stellen dat Jezus in feite de voortzetting is van een heidense mythologische figuur. Hij zegt in feite dan niets anders dan de fari- zeeën uit de tijd van Christus die bron van de krachten van Christus toeschreven aan de satan. Het ant woord van Christus daarop is dat alle zonden vergeven zouden wor den, behalve de zonde van het spre ken of lasteren tegen de Heilige Geest. Maar het volgende boek van ds. Hendrikse zal waarschijnlijk over de ontmythologisering van Heilige Geest gaan en dus zullen deze bijbelgedeelte hem dus ook wel niets doen. Het is onbegrijpe lijk dat de heer Hendrikse nog steeds predikant is. Temeer daar hij zelf stelt dat hij niet langer past in de bestaande kerkorde. Hendrik se beseft dat hij wat pijn veroor zaakt, wat hij wellicht niet beseft is hoeveel schade hij aanricht. Dominee Leo Lok (predikant Vrije Evangelische Gemeen Westkapelle), Eustatiusl. 14, Vlissingen Molenwater 4 Wat hebben we plezier van ons Molenwaterpark. De meeste Mid delburgers vinden dat deze groene long behouden moet blijven! Onwaarheden worden ons voorge spiegeld en over de veel te hoge kosten wordt niets gezegd! De 12 meter hoge bomen aan de Koe poortlaan zijn op de foto's even hoog als de schouwburg (26 me ter). Te weinig talud laat men zien. Om het geheel op te leuken, zijn er foto's van perkjes tussendoor ge gooid. Waarover het werkelijk gaat, wordt niet gepraat. Na de eerste 'blunderput' komt er nu een twee de debacle: Denk aan: terugloop van schouwburgbezoek, toeleve ring decors door veel te nauwe straatjes, verkeerstoeloop, overlast, woongenot naar de knoppen, etce tera. Elisabeth Valk Nieuwe Oostersestraat 32, Middelburg MIDDELBURG - De Middelburger Frans Captijn keert definitief niet meer terug als algemeen directeur van de Veiligheidsregio Zeeland. Het bestuur heeft besloten het ar beidscontract met terugwerkende kracht per 1 oktober te ontbinden. Captijn is al ruim een jaar met ziekteverlof Besloten is 'op een nette manier afscheid van elkaar te nemen'. De VRZ zit midden in een reorganisatieproces, dat door de algemeen directeur in gang is gezet. Zijn functie werd tijdelijk waargenomen door regionaal brandweercommandant Peter van Dijk, die in september vertrok bij de veiligheidsregio. De directie wordt sindsdien gevormd door GGD-directeur Ronald de Meij. Captijn is momenteel op vakantie in Thailand. Hij verzorgt daar werkretraites voor de door hem opgerichte hulporganisatie Esia. gin Karla Peijs gaf commandant Chiel van Hoorn het wapenschild te rug, dat in 1978 bij het uit dienst ne men van de toenmalige Zeeland (een onderzeebootjager) aan de pro vincie werd gegeven. Het is het 25ste marineschip dat de naam Zeeland draagt. foto Lex de Meester zie ook www.pzc.nl/video derlandse marine wordt gebouwd. Begin 2013 wordt de mast met de nieuwste technologische snufjes op gebouwd. Pas daarna komt het schip in actieve dienst. Commissaris van de konin- door Ben Jansen Op 1 augustus 2006 komt natuurbe schermer en PvdA-gedeputeerde Thijs Kramer om het leven bij een even onnozel als noodlottig ongeluk. De bus waarin hij tijdens zijn vakantie in China op weg is naar de Grote Muur botst in Peking met een vrachtwa gen die betonblokken vervoert. Een ervan valt op de bus. Kramer is onder de drie dodelijke slachtof fers. Het nieuws zorgt voor diepe verslagenheid in Zeeland. Acht honderd belangstellenden bezoe ken de herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het jaar erop verschijnt het boekje Typisch Thijs, liefdevol samenge steld door vrienden en bekenden. Veertig man sterk geven ze hun herinneringen aan Kramer weer en schetsen daarmee niet alleen de persoon, de natuurbeschermer en de bestuurder Kramer en diens visie, kennis, energie en passie, maar laten tevens dertig jaar ge schiedenis van de natuurbescher ming in Zeeland de revue passé- BOEK Droom van een Stroom In boekhandel De Drukkerij in Middelburg is vanmiddag de presentatie van een boek over wijlen Thijs Kramer en over de Westerschelde. ren. Een mooi document, een mooi monument. Het is daarom de vraag wat de Vlaamse theatermaker en schrijver Herman Deweerdt, een van de me dewerkers aan Typisch Thijs, heeft bezield om vijfjaar na de tragische dood van Kramer opnieuw met een aan de natuurbeschermer/ be stuurder gewijd boek te komen. Deweerdts herinneringen aan Kra mer in Westerschelde - Droom van een Stroom vormen een onderdeel van een fraai uitgegeven maar enigszins merkwaardig drieluik: een blik op leven en werk van Thijs Kramer, een serie foto's van Pieter-Jan De Pue,van de Schelde en een, zoals Deweerdt het zelf noemt, poging tot reconstructie van de derde verdieping van de Westerschelde. De nadrukkelijke verbinding die Deweerdt daarmee legt tussen Kra mer en de Westerschelde wekt de indruk alsof de grootste betekenis van Thijs Kramer in het verdie- pings- en ontpolderingsdossier te vinden is. Dat is niet het geval. Als natuurbeschermer heeft Kramer zich weliswaar Vaak om de Wester schelde bekommerd, maar als be stuurder kreeg hij er pas mee te maken toen het overleg over de manier waarop de toegankelijk heid, veiligheid en natuurlijkheid van de Westerschelde in samen hang konden worden bezien, al ge ruime tijd in gang was gezet. Dat hij die bemoeienis niet heeft kun nen afmaken is bekend. Voor velen in Zeeland is Kramer vooral de man van plan Tureluur op Schouwen-Duiveland en Tho- len, waarmee hij het initiatief nam om kwalitatief slechte landbouw grond om te vormen tot natuur. „Dat is de grote waarde van Thijs Kramer voor Zeeland geweest", zei journalist en schrijver Kees Slager tijdens de herdenkingsdienst in 2006. „Door zijn toedoen is een nieuw Zeeuws landschap ont staan." Een mooier compliment valt een natuurbeschermer niet te maken. Tureluur komt in De weerdts Droom van een Stroom evenwel maar zijdelings aan bod. In het aan Thijs Kramer zelf gewij de eerste gedeelte van het boek gaat Deweerdt niet alleen in op de natuurbeschermer en de bestuur der, maar ook op de filosoof, le vensgenieter en wielerliefhebber die Kramer was. Het zijn, net als in Typisch Thijs, persoonlijke verha len, maar ze voegen na dat eerste boek weinig meer toe. De vraag is ook wie na vijfjaar nog zit te wachten op een beschrijving van de klap die de met Kramer be vriende Deweerdt ervoer bij het vernemen van de doodstijding uit Peking. De 'Open brief aan een do de', die dit deel van het boek af sluit, is op het randje - of eigenlijk eroverheen. Op het foto-deel van het drieluik en de fotografie elders in het boek valt niets af te dingen. De Pue por tretteert met robuuste beelden de rivier, het landschap en de men sen die er langs wonen en werken en die door de Schelde en haar economische mogelijkheden soms letterlijk in de verdrukking zijn ge raakt. Deweerdts reconstructie van de verdieping geeft een goed over zicht van hoe het ook al weer zat met de Langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium, het Overleg Adviserende Partijen, de Ontwik- kelingsschets 2010, het opstekende verzet tegen ontpoldering, de po gingen van Kramer compromissen te sluiten, de commissies-Maljers en -Nijpels, de bijna-mosseloorlog door het getalm van de Nederland se regering met de baggerwerk- zaamheden tot en met het besluit van het huidige kabinet af te zien van de ontpoldering van de Herto gin Hedwigepolder. Jammer ge noeg heeft het alternatief van staatssecretaris Henk Bleker om in plaats van in de Hedwigepolder nieuwe natuur aan te leggen in de Schorerpolder en het Welzingege- bied bij Ritthem het boek niet meer gehaald. Herwig Deweerdt: Westerschelde - Droom van een Stroom, uitgeverij Vzw Droom van een Stroom, 30 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23