weer terug 'Kaddafi is weg, en de volgende die eraan gaat ben jij, Bashar!' vrijdag 21 oktober 2011 1 augustus 2011 TUN. ALGERIJE Syrische oppositie op Facebook binnen. Ook steunde Kaddafi re bellen in Liberia, Uganda en Burki na Faso. Dat er iets aan het veranderen was bleek voor het eerst in 1999, toen Libië twee mannen die werden verdacht van de Lockerbie- aanslag uitleverde voor berechting. Libië bleef ontkennen dat de regering iets met de aanslag te maken had, maar in 2003 nam het land in een brief aan de VN toch de verant woordelijkheid op zich. In een moeite door bood het zijn excuses aan voor de moord op de Britse politieagente. Groot-Brittannië herstelde daarop de diplomatieke betrekkingen met Libië en de Vëi- ligheidsraad hief de sancties op. In december 2003 volgde een grote re verrassing: Blair maakte bekend dat Kaddafi had toegegeven dat zijn land had geprobeerd massaver- nietigingswapens te ontwikkelen, maar had besloten deze wapenpro gramma's onder internationaal toe zicht stop te zetten. Wat Kaddafi tot deze ommezwaai bracht is voor discussie vatbaar. Volgens sommigen was het de angst dat zijn regime zou worden verdreven, net als dat van de Tali ban in Afghanistan en Saddam Hoessein in Irak. JofFe denkt dat Kaddafi van de sancties en de vij andige houding van de VS af wil de om het voortbestaan van zijn regime te waarborgen. Muammar gokte juist: in 2006 schrapte president Bush Libië van de lijst van landen die het terrorisme steunen. Maar toen Kad- dafi.zich begin dit jaar te gen zijn volk keerde, kwa men de sancties weer net zo hard terug. IV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11