binnenland 17 Hardnekkige strijd tussen motorclubs Politie houdt 600 leden van motorclubs in de gaten 'Eén bloed' KI BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm f KERSTREIZEN donderdag 20 oktober 2011 Was de imposante inval bij Satudarah in Zundert bedoeld als signaal aan de motorclubs? Justitie be weert van niet. Zwaar ge schut is 'bittere noodzaak'. door Geert Nijland De motorclubs Hells An gels en het van origine Molukse Satudarah Ma luku zijn met elkaar in een territoriumstrijd gewikkeld. De strijd speelt zich momenteel onder meer af in de chapter (afde ling) Zundert. Nieuwkomer Satu darah streeft naar negentien chap ters. Nu zijn dat er zeventien. Oudgediende Hells Angels pro beert het verloren terrein terug te winnen door bevriende clubs min of meer in te lijven. Politie en justitie maken zich steeds meer zorgen over de rol van mc's in de Europese onderwereld. Satudarah Maluku MC werd in 1990 opgericht in Moordrecht door Molukse Nederlanders. De multiculturele mc heeft inmid dels 17 afdelingen (chapters) in Ne derland en telt honderden leden. Er zijn chapters in Dinteloord, Ber gen op Zoom, Zundert en Tilburg. Satudarah betekent in het Maleis 'één bloed', ofwel eensgezind. Satudarah is buiten Nederland niet actief. Het aantal veroordelingen onder leden van mc's in Europa is vol gens politieorganisatie Europol hoog. Drie clubs steken boven het maaiveld uit: Hells Angels, Ban- didos en Outlaws. In zowel de Ver enigde Staten als Canada staan de ze clubs te boek als Oudaw Motor cycle Gangs. Volgens de FBI hou den de bendes zich vooral bezig met drugshandel, prostitutie en he ling. In Europa wordt gevreesd voor de groeiende invloed van de mc's bin nen de georganiseerde misdaad. Juist de verdachte clubs maken de laatste jaren een sterke groei door. In september van dit jaar had de Hells Angels ongeveer 350 chap ters in Europa. Bandidos en Out laws waren beide goed voor onge veer 275 chapters. Geen wonder dat in Nederland op schudding ontstond toen de poli tie in Arnhem eerder dit jaar signa len kreeg dat er een mogelijke sa menwerking op handen was tus sen Satudarah en de Bandidos, de grote rivaal van de Hells Angels. Net als de Outlaws is motorclub Bandidos vooralsnog niet in Ne derland vertegenwoordigd. Als de laatste club een liaison zou aan gaan met Satudarah zouden de ra pen wel eens gaar kunnen zijn. In het verleden vochten Bandidos en Hells Angels bloederige oorlogen met elkaar uit in onder meer Cana da en Scandinavië. Het is de vraag in hoeverre de spanning tussen de Hells Angels en Satudarah heeft meegespeeld bij de gebeurtenissen dinsdag avond in Zundert. De inval in het clubhuis van de aan Satudarah geli eerde Ciganos werd volgens het De politie-inval dinsdag in Zundert. Openbaar Ministerie in Breda inge geven door twee incidenten waar bij leden van dit chapter betrok ken zouden zijn geweest. Het gaat om een mishandeling en om een bedreiging in een Bredase horeca gelegenheid. Er zijn elf mensen van het chapter aangehouden Alle maal zitten ze vast in beperking. De advocaat van Satudarah, mr. Erik Thomas uit Breda, vindt het politieoptreden 'over de top'. „Het lijkt op een showinval. De over heid wil Henk en Ingrid kennelijk het idee geven dat zij over hen waakt. Satudarah wordt weggezet als crimineel, maar door feiten wordt dit niet ondersteund." Het Openbaar Ministerie in Breda werpt de kritiek van Thomas van zich af. „Dat het ons om het spier- ballenvertoon zou gaan, is klinkkla re onzin. De actie was niet be doeld als een boodschap. We moesten ons wel heel goed voorbe reiden, omdat we niet wisten wat we daar zouden aantreffen", zegt woordvoerster Martine Pilaar. Advocaat Thomas ontkent alle be schuldigingen van crimineel ge drag.. „Dat de club de Bredase ho reca zou afpersen, is nergens op ge baseerd. Er is geen bewijs." Hore- ca-ondernemers in Midden- en West-Brabant die zich bedreigd of geïntimideerd voelen, kunnen bin nenkort met hun klacht naar een meldpunt. Dat schreef Peter Werther van Koninklijke Horeca Nederland afdeling Breda gisteren foto Robert van den Berge in een nieuwsbrief aan 1750 hore- ca-bazen in de regio. Aanleiding waren verhalen over intimidatie begin augustus door Satudarah. zie onze website:binnenland Beelden van de inval en uitleg van de politiecommissaris Hells Angels-leden begroetten Satudarah-leden in september. foto ANP BREDA - De politie houdt alle 600 leden van de motorclubs Hells Angels en Satudarah in de gaten. Ook de leden die nog geen strafblad hebben, worden gecontroleerd door de Natio nale Recherche. Dat blijkt uit stukken die in bezit zijn van de NOS. Volgens de politie belanden leden snel op het slechte pad, onder meer omdat het lidmaat schap zo duur is. De Nationale Recherche denkt dat die kosten nauwelijks kunnen wor den betaald uit legale inkomsten. Motorclubs als de Hells Angels en de Ban didos mogen in het buitenland vaak officieel als crimineel te boek staan, in Nederland is de situatie anders. De pogingen van justitie om de Nederlandse Angels tot criminele orga nisatie te laten bestempelen strandden in 2009 bij de Hoge Raad. In een notendop komt het erop neer dat een club volgens de rechter niet kan worden aangerekend wat een individueel lid uitspookt. Dat sommige leden van de Hells Angels be trokken zijn bij zware misdaden staat buiten kijf! Er gaan talloze geruchten over betrokken heid van Satudarah-leden bij de zware mis daad, maar bewijzen daarvoor zijn er voorals nog niet. Zelf zegt de club wel bevriend te zijn met de Bandidos, maar van een samen werking in Nederland zou geen sprake zijn. Met de Hells Angels bewaart de club naar ei gen zeggen bij voorkeur de lieve vrede. Voor de rest hult de clubleiding zich in stilzwijgen. CANTERBURY JS9I Vertrek: 2. 9 en 16 december 3-daagse busreis Engeland sfeervol -kerstshoppen in de leuke straatjes rond de bekende kathedraal inclusief busreis, overtochten, verblijf in 3-sterren hotel en 2 x ontbijt Zie www.kras.nl/12286 Singlereis BOCHUM Vertrek: 23 dec. - garant vertrek! 5-daagse busreis Duitsland BOEDAPEST waarom zou je meer betalen nieuwe reis naar het Sauerland en o.a. de winkelsteden Dortmund en Keulen incl. busreis, verblijf in 1-pers.kamer, excursies en 4 x ontbijt en (kerst)diner Zie www.kras.nl/12206 4891 Vertrek: 21 dec. - garant vertrek!^ 8<iaagse busreis Hongarije ontdek de 'Lichtstad van het Oosten', de Donaukme en de abdij van Melk incl. busreis, verblijf in 4-sterren hotel, excursies en 7 x ontbijt en (kerst)diner Zie www.kras.nl/12006 [659 Vertrek: 24 december J 5-daagse vliegreis Italië verken met NL-sprekende reisleiding de mooiste plekjes van deze kunststad incl. vliegreis, verblijf in hotel in hartje stad, excursies, 4 x ontbijt en 2 x diner Zie www.kras.nl/12781 Vertrek: 21 dec. - garant vertrek! 8-daagse busreis Oostenrijk met langlauf/wandeltochten door de sneeuw en Schloss Neuschwanstein incl. busreis, verblijf in 3-sterren hotel, excursies en 7 x ontbijt en (kerst)diner Singlereis ITALIË Vertrek: 21 december 8-daagse busreis Zwitserland Italië met o.a. modestad Milaan, Lugano en de meren van Como en Maggiore incl. busreis, verblijf in 1-pers.kamer, excursies en 7 x ontbijt en (kerst)dmer Zie www.kras.nl/12278 Zie www.kras.nl/12463 TIROL Voordelig compleet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7