Kayak na dood van Pim weer in de vaart Gelders Orkest sluit festival klassiek af uit5 van donderdag 20 oktober 2011 Cindy Oudshoorn, Rob Vunderink, Edward Reekers en Hans Eijkenaar. wilde horen. Moest ik nu zeggen dat het afgelopen was met Kayak omdat mijn muzikale partner, mijn vriend, was overleden?" „Er viel een heel zware last van me af toen ik eenmaal besloten had dat ik er wel klaar voor was om door te gaan. Het leek alsof al le inspiratie en creativiteit had zit ten wachten tot ik zelf ja had ge zegd. Toen is het heel snel gegaan. Het aanvankelijke plan was dat we begin 20t2 een cd zouden opne men en daarna in het najaar op tournee zouden gaan. Maar het bleek dat Edward voor dat jaar al was vastgelegd." „De keuze was of pas najaar 20t2 of alle zeilen bijzetten en zorgen we dit jaar op tournee konden. door Jeanette Vergouwen Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren 2011 eindigt zaterdag met een volledig klassiek pro gramma, verzorgd door Het Gel ders Orkest (HGO). Twee pure klassiekers zullen klinken in Ween- se stijl: de Gran Partita van Mozart en de overbekende Symfonie nr. 5 van Beethoven. „We treden vaak op buiten de Gel derse regio, maar bij mijn weten is het de eerste keer in ons 120-jarig bestaan dat we naar Zeeuws-Vlaan- deren komen", zegt programmeur Frits de Haen. „Toen Conrad van Alphen ons vroeg om het slotcon- cert te spelen en ook bereid was om de datum aan te passen, waren wij meteen helemaal voor. We toe ren met de Nationale Reisopera door heel Nederland, maar een concert in de monumentale basi liek in Hulst is voor ons toch spe ciaal." De Oostenrijker Martin Sieghart leidt zaterdag het orkest. De Haen: „Martin heeft jaren als chef-diri gent gewerkt bij HGO en omdat de samenwerking fantastisch was, hebben we hem gevraagd hono rair gastdirigent te worden. We hebben met hem Mahlerwerken op cd gezet en een Mozart-opera- cyclus uitgevoerd. Samen met hem heeft de artistieke commissie gekozen voor een Beethovensym- fonie en de Gran Partita van Mo zart is voor onze blazers een prach tige uitdaging." Martin Sieghart legt de keuze uit: „We hebben alle symfonieën van Beethoven al meerdere keren uitge voerd, behalve 1, 5 en 8. Daarom hebben we voor de Vijfde geko zen. Het begin is zo mooi met de drie korte tonen en die ene lange en het werk zit vol klankkleuren. Beethoven is geen trieste, norse man. Hij was modern voor zijn tijd en een krachtige componist. Ik kom net terug van een concert tournee in Japan. Daar hebben we de Pastorale (Symfonie nr. 6) ge speeld voor een uitverkochte zaal. Heerlijk die ervaring." De Gran Partita van Mozart voor houtblazers, hoorns en contrabas is een goede introductie voor de Vijfde symfonie van Beethoven. De blazers van HGO zijn goede musici en we gaan van tevoren hard werken aan de intonatie. Het Martin Sieghart werk, vooral het Adagio, is heel be kend en dus moet de uitvoering perfect zijn. De kracht en de muzi kaliteit van deze compositie moe ten echt overkomen." Sieghart begon zijn muzikale car rière als cellist. Hij werkte samen met Harnoncourt en speelde in de Wiener Symphoniker. Sinds 1986 dirigeert hij. „Dat ik dirigent ge worden ben, berust op puur toe val. Iemand zei me dat ik er talent voor had en dan ga je verder na tuurlijk." Zeeuwsch-Vlaanderen „De cello heb ik nu opgeborgen en naast het lesgeven besteed ik al mijn tijd aan directie. Ik ben een dirigent die veel werkt aan de into natie en de frasering. Ik dirigeer werken uit verschillende muziek- periodes. Ik ben een kind van de Weense klassiek en romantiek. Ik heb geen speciale voorkeur voor een periode. Alle muziek is mooi. Het komt er op neer dat je de com posities stijlvol brengt en dat je als musicus contact hebt met het pu bliek." Frits de Haen blijft, ondanks het zware weer in de cultuursector, glimlachen. „HGO blijft bestaan, dat staat voor ons als een paal bo ven water. We hebben ambitieuze plannen, we willen ondernemen der functioneren en blijven aan sluiting zoeken met de amateursec tor door middel van projecten. Zo bereiken we nieuwe doelgroepen." Het Gelders Orkest speelt olv. Martin Sieghart zaterdag 22 oktober in de basiliek in Hulstaanvang 20.00 uur. Dat hebben we gedaan. Ik had nog stukken liggen waar nog geen tekst op was, er waren nog stuk ken die vorige cd's niet hadden ge haald. En ik moet zeggen dat ik er zeer gelukkig mee ben." Dubbelconcert Kayak en Brainbox, morgen in De Stenge in Heinkenszand. Zaal open om 20.30 uur. foto Peter de Bock Hahamandad fest: Ritual Elements, met As The World Burns, The Julie Mit tens, This Leo Sunrise, Bob Corn en 33MHZ. De Pit, 15.00 uur Aida. Staatsopera van Tatarstan. Scheldetheater, 20.00 uur. Liz'Richards, van oorsprong Amster damse travestie-artiest, brengt herkenba re melodieen en interactieve avond. Porgy en Bess, 20.00 uur. Vlissingen Jubileumconcert Paauwenburgse zang groep Zokantook. Majoraat, 19.30 uur. Groove To Chill, technofestijn met LA- telier, Koen Lebens Lucas Lindeboom, Pop on Acid en Kauffman. Timmerfabriek, 21.00 uur Roosbeef treedt op. Support act: School is Cool. De Piek, 22.00 uur. Joost de Lange Blues/Rock Experience. Café De Concurrent, 22.00 uur. Zaamslag Harmonie De Volharding 125 jaar. Podium van Zaamslag, 20.00 uur ZONDAG 23 OKTOBER Ellewoutsdijk Vrolijke middag met optredens (vooral verhalen) van Jan Hamelink, Cyriel Peet- ers en Bert Kuijpers. Kerkje, 14.30 uur Middelburg Mantra-meezingconcert plaats, gecom bineerd met een Arati-ceremonie. Padma, Verwerijstraat 51a, 14.00 uur Het Middelburgs Minitheater speelt 'De Freules'. Minitheater, 14.30 uur Theatergroep Duinart met de voorstel ling 'De Broertjes' (première). 't Spiegeltheater, 14.30 uur Najaarsconcert Het Zeeuws Orkest, met als solist Hannes Minnaar (piano). Zeeuwse Concertzaal, 15.30 uur De sixtiesrevivalrockband My Genera tion treedt nog één keer op. 't Schuttershof, 17.00 uur (zaal open) Oostburg Saskia Serge met 'Sterker Dan Ooit', programma n.a.v. hun 40-jarig jubileum. Ledeltheater, 15.00 uur Terneuzen ClassiclFever met Het Veerle Koens En semble (jazzkwartet). Porgy en Bess, 14.00 uur Vlissingen Optreden Kinksize (sixtiesmuziek). Panta Rhei, 17.00 uur DINSDAG 25 OKTOBER Terneuzen Familievoorstelling Thomas De Stoom locomotief, met Peter Lusse. Scheldetheater, 14.00 en 16.00 uur WOENSDAG 26 OKTOBER Goes LOS Muziektheater brengt 'Lijf on'. De Mythe, 20.00 uur Middelburg Paulien Cornelisse met 'Hallo Aarde' (cabaret). Stadsschouwburg, 20.00 uur Jazzsessie. Desafinado, 21.00 uur. Het Gelders Orkest foto Bokkie Vink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77