241 zeeland Fantasie van kind is maatstaf voor een OP GOEDE KEUKENS 'We slaan vier vliegen in een klap' donderdag 20 oktober 2011 MADE IN ZEEUWS-VLAANDEREN De Blauwe Paddestoel uit IJzendijke ontwerpt en maakt speeltoestellen in Anton Voor speeltuin De Afslag in Breskens ontwierp en bouwde Termote een complete ravotschuur van polyester. prijkt een speeltoestel van De Blau we Paddestoel. In eerste instantie bouwde Termote zijn speeltoestel len van hout (yellow cedar), maar hij is overgeschakeld op polyester, een techniek die hij leerde van zijn schoonvader, een jachtenbou- wer. „Polyester is veel veelzijdiger en onderhoudsvrij. Aan hout krijg je na twaalf) dertien jaar enorm veel onderhoud en ik moest oppas sen dat ik niet alleen bezig was met onderhoud, in plaats van ont werp en fabricage." Speeltoestellen worden opge bouwd uit blokken PU-schuim, vervolgens wordt dat in vorm ge sneden, gecoat met polyester en ge verfd. De Blauwe Paddestoel is een bloeiend bedrijf, maar Termote denkt serieus aan afbouwen en stoppen. Hij wil verder met het bouwen van houten veranda's en bijgebouwen. Het is de regelzucht van de overheid die hem het ple zier in het speeltuigbouwen ont neemt. In 1997 is de certificering voor speeltoestellen ingevoerd. „Speeltoestellen moesten opeens aan allerlei (veiligheids)eisen vol doen. De richtlijnen vielen in eer ste instantie wel mee, ik kon er mee uit de voeten. Maar in 2010 zijn de regels enorm aangescherpt en doorgeschoten, als je het mij vraagt. Niet alleen kost een keu ring en een certificaat veel geld, ik kan daardoor niet meer ontwer pen zoals ik dat wil. Het plezier van kinderen moet centraal staan, niet een berg met regeltjes." door Joeri Wisse BRUINISSE - Een gezond Grevelin- genmeer dat nog schone elektrici teit én geld oplevert ook. Volgens de bestuurscommissie die zich de afgelopen twee jaar heeft gebogen over de toekomst van het zoutwa- termeer op de grens van Zeeland en Zuid-Holland, moet het moge lijk zijn door de bouw van een ge- tijdencentrale in de Brouwersdam en het maken van een verbinding met het Volkerak. Met de terugkeer van een -be perkt- getij worden een aantal pro blemen opgelost. Of zoals gedepu teerde Sjoerd Heijning het uit drukt: „]e slaat vier vliegen in één klap." Zo zal het onderwatermi lieu dat nu in diepere geulen dood is, weer voor tachtig procent her stellen. Daar profiteren ook visse rij en recreatie van. De commissie, waarin de provincies, gemeenten en het rijk vertegenwoordigd zijn, rekende uit dat vissers 91 miljoen euro meer kunnen verdienen om dat bijvoorbeeld oesters en andere schelpdieren beter zullen gedijen als er dagelijks veel meer fris water in de voormalige zeearm stroomt. Volgens Leo Klaassen, secretaris van de bestuurscommissie, is de te rugkeer van gedempt getij van cru ciaal belang voor de ondernemers die grootse plannen in het meer willen realiseren, zoals de Jachtha ven van de Toekomst op de Brou wersdam en het Ecohotel bij Oud- dorp. Met beide plannen zijn mil joenen euro's gemoeid. door Sheila van Doorsselaer Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in- terjmtionale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: De Blauwe Paddestoel. Termote is naar eigen zeggen de enige in Nederland die speeltoe stellen bouwt, zoals hij ze bouwt. De basis van alle toestellen is de belevingswereld van kinderen, zij maken in feite de dienst uit. Aan de speeltoestellen komt geen bouwtekening te pas, na overleg met de klant denkt Termote ge woon eens goed na en gaat aan de slag. Het resultaat is Anton Pieck-achtige ontwerpen, zonder rechte lijnen, in vrolijke kleuren die de fantasie van kinderen prik kelen. Naast 't Krekeltje zijn de speeltui nen van De Afslag in Breskens, Ons Nootje in Temeuzen, De Lin- denhoeve in Sluis, Marie Ciska in Knokke en De Vierlinden in Goes ontworpen en gemaakt door Ter mote en op vele schoolpleinen Zijn twee rechter handen heeft Frans Termote uit IJzendijke geërfd van zijn vader. En zo werd de van oorsprong witlofboer een succesvol bedenker en bouwer van speeltoestellen. De Blauwe Paddestoel, achter die typische bedrijfsnaam zit vast een heel verhaal. Niets is minder waar. Termote: „Toen ik mijn bedrijf op richtte, was internet nog niet in zwang en zochten de mensen in de Gouden Gids. Daar staat alles in alfabetische volgorde vermeld en wilde je vooraan staan, dan was het wel handig als je bedrijfs naam begon met een 'vroege let ter'. Vandaar een blauwe en niet een rode paddestoel." Termotes broer Frits was in feite de aanstichter van De Blauwe Pad destoel. Die begon in 1987 met bouwen aan familieparadijs 't Kre keltje in de polders bij Eede. On derdeel was een enorme speeltuin, maar de aanleg daarvan was in eer ste instantie te duur. Zelf bouwen van de toestellen was financieel wel haalbaar en Frans, altijd in voor een uitdaging, begon er aan. Frans was toen nog witlofkweker via hydrocultuur. In zijn schuur op 't ouderlijk hof bouwde hij met veel plezier aan de speeltuigen. Na een jaar was hij klaar, hij had in middels een berg aan werktuigen vergaard, de concurrentie op het gebied van witlof werd nijpend en toen besloot hij het roer radicaal om te gooien; dag witlof, hallo klimtoestellen, glijbanen en schommels. De Blauwe Paddestoel was een feit. OOK VOOR VERVANGIMGSAPPARATUUR Termote bij zijn speelmoien op het schoolplein van Het Molenbolwerk in IJzendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66