221 zeeland Lonink boos op Borsele Hulst moet de 'Stad KvK: 'geef winkeliers in Terneuzen een impuls' Kassies Binnenkort een jubileum almanak Naast de thema's Vesting Linie en Kunst Cultuur moet Hulst zich op toeristisch gebied \ook gaan profileren als Stad van Zout Zilt. donderdag 20 oktober 2011 TUNNEL Terneuzen en Borsele betalen te veel door Frank van Cooten heinkenszand - De gemeenten Borsele en Terneuzen betalen one venredig veel voor de veiligheid van de Westerscheldetunnel. Dat vindt de commissie-Lauret, die de meest gewenste financiële struc tuur van de veiligheidsregio Zee land onderzoekt. De commissie pleit voor een even wichtige verdeelsleutel van de vei- ligheidskosten over alle Zeeuwse gemeenten. Wethouder Marga Ver- mue van de gemeente Borsele zei dat gisteren tijdens de presentatie van de begroting 2012. Vermue vond het wrang te consta teren dat, ondanks het advies van de commissie-Lauret, in de nieu we begroting van de veiligheidsre gio staat dat Borsele en Terneuzen juist meer moeten betalen voor de tunnelveiligheid. „Daar snappen we niets van. Wij vinden dat de kosten van de tun nelveiligheid niet alleen door Bor sele en Terneuzen betaald moeten worden. De commissie-Lauret vindt dat ook, maar in de begro ting van de veiligheidsregio staat dat we juist meer moeten betalen. Daarom hebben we een bezuini- gingsdoelstelling van een ton als bijdrage in de tunnelveiligheid nog niet kunnen halen. Wellicht is het zaak samen op te trekken met Terneuzen om een sterke vuist te maken." Volgens de Terneuzense burgemeester Jan Lonink, tevens portefeuillehouder financiën bin nen de Veiligheidsregio, spreekt Borsele voor haar beurt. „Er was af gesproken dat nog niets over het rapport van de commissie-Lauret naar buiten zou worden gebracht. Ik begrijp de onrust van Borsele best, maar er is nog geen enkel be sluit genomen. En ik vind het niet nodig dat Borsele namens Terneu zen spreekt. Kijk, er zijn 86 ver schillende zaken op veiligheidsge bied. Het gaat niet alleen om de tunnel. Zo hebben Terneuzen en Goes bijvoorbeeld een duikploeg en Borsele niet. Die ploegen wor den door Terneuzen en Goes be taald. Wij willen toe naar een eer lijke verdeelsleutel." Borsele betaalt echter ook mee aan de duikploeg van Goes, rea geert een woordvoerder. „In 2010 maakten we nog 5682 euro over. En Lonink kan wel over zijn eigen duikploeg praten, wij hebben nog een kerncentrale en een Total-raffi- naderij." Volgens Lonink is de pre sentatie van het rapport slechts een kwestie van tijd. Tip? redactie@pzc.nl Dat stel uit Middelburg vindt het heerlijk om in de provincie te wonen, maar zo af en toe groeit het verlan gen naar wat echte cultuur. Dan rei zen ze af naar de Randstad. Deze keer waren ze in het Concertge bouw in Amsterdam. Voor het stel zat een moeder met haar zoontje, dat duidelijk uit Amsterdam kwam. Het jongetje zat zich stierlijk te ver velen; hij vroeg regelmatig aan zijn moeder wanneer ze nou eens naar huis gingen. Die wist hem telkens met veel geduld tot zwijgen te bren gen. Maar ineens had hij in de gaten wat men op het podium aan het doen was. Wijzend op de strijkers in het orkest, vroeg hij: „Als die mensen hun kassies doorgezaagd hebben, is het dan eindelijk afgelopen?" RAPPORT DE SMAAK VAN HULST door Eugène Verstraeten Na thema's als Hulst Reynaertstad, Hulst Koopstad en Hulst Vestingstad moet de 'meest Vlaamse stad van Nederland' straks vooral ook bekendheid krijgen als 'Zoutstad'. Dat idee lanceert onderzoeker Bert Jeucken in het rapport 'De Smaak van Hulst'. In de middeleeuwen was Hulst ook al 'zoutstad'. De zoutwinning nam een belangrijke plaats in. Niet alleen in Hulst trouwens, maar ook in andere Zeeuwse steden. „Maar er is echter nog niemand in Zeeland die een claim op het zout heeft gelegd", betoogde Jeucken de ze week in de commissie Ruimte, waar hij zijn visie presenteerde. Dus heeft Hulst de kans voor het grijpen om zich op bijzondere wij ze te profileren. Natuurlijk moeten ook de thema's 'vesting en linie' en 'kunst en cultuur' nog steviger worden uitgedragen. „Maar zout en zilt is een thema dat een beetje vergeten is", merkte Jeucken in ve le gesprekken met inwoners en on dernemers van Hulst. „Alle ves tingsteden hebben verdedigings werken zoals wallen en grachten. Dat is mooi en dat moet je ook promoten. Maar ze hebben bijna ook allemaal iets dat hen onder scheid van anderen, waardoor ze bekendheid hebben." Zo heeft Edam zijn kaas, Deventer zijn koek, Leerdam het glas en staat Schoonhoven bekend als Zilver stad. Hulst Zoutstad, zou mooi iri dat rijtje passen, denkt Jeucken. De onderzoeker noemt zijn rap port een 'sporenonderzoek', be doeld om een goede invulling te vinden voor het thematisch ge bouw dat gepland is aan de nieu we Bierkaai. Met de centrale vraag: hoe krijgen we meer en langer be zoekers naar Hulst toe? „Ik heb be wust gezocht naar iets dat niet con curreert met wat hier al is, maar wat Hulst juist versterkt. Zout was ooit een goudmijn en gaf een bloeitijd aan Hulst. Archeologi sche vondsten in de Bierkaai ge ven hierover informatie. Hier ligt een groot aanknopingspunt voor het herintroduceren van een au thentiek cultureel-culinair product van Hulst: zout! Zout is een erg waardevol en hoogwaardig pro duct en hoort helemaal bij Hulst." De zoutziederij in de kleine Bagijnestraat was tot 2009 het laatste overblijf sel uit de geschiedenis van de zoutwinning in Hulst, foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel terneuzen - Terneuzen moet niet alleen investeren in een goede in frastructuur en de groei van indus triële en logistieke bedrijven, maar ook in een gevarieerde woon-, winkel- en recreatieomgeving. De stad moet immers ook aantrek kelijk blijven voor het (toekomsti ge) personeel van deze bedrijven. Met name de winkeliers kunnen een impuls gebruiken, concludeert de Kamer van Koophandel in het rapport Ondernemen in Terneu zen, dat is opgesteld in opdracht van de gemeente Terneuzen. De binnenstad kent een groeiende Met zout kun je alle kan ten op. Er zou een the matisch bezoekerscen trum kunnen komen over de ge schiedenis, de productie en de be tekenis van zout. Culinair kan vol gens Jeucken worden gedacht aan de vestiging van een toprestaurant en een kookstudio waarbij 'Zeeuw se Zilte Zaligheden' als vis, ast en zilte zeegroenten als lamsoor, zee kraal en zeekool centraal staan. Ui teraard weggespoeld met een Zeeuwse witte wijn. Zout. Te den ken valt ook aan gespecialiseerde winkels in alle soorten zout, zeegroenten en dergelijke. En een wellnesscentrum met zout- en modderbaden. In een eerste reactie zeiden de ver schillende fracties in de Hulster ge meenteraad wel wat in het thema 'zout en zilt' te zien. Het college van burgemeester en wethouders gaat zich de komende tijd beraden over hoe de gemeente er mee om moet gaan. Wij worden van dit rap port heel erg vrolijk", al dus voorzitter Tom Wil- laert van de ondernemersvereni ging Hulst Vestingstad. Hij moedig de de commissieleden aan om het rapport te gebruiken als leidraad van een te ontwikkelen beleid en riep de oppositie en de coalitie op gezamenlijk op te trekken. Volgens Willaert moet er een totaalvisie ko men voor de hele binnenstad. De ondernemers zijn groot voorstan der van een bibliotheek, of liever mediatheek, in de binnenstad. „Die zou wel in het plaatje pas sen", reageerde Jeucken, „Maar dan moeten er wel dingen gebeu ren die ook de toerist interessant vindt." De Hulster politici zien nogal wat haken en ogen aan een verhuizing van de bibliotheek uit Den Dullae- rt. Willaert: „Ik zie geen proble men, maar uitdagingen. ]e kunt het nooit iedereen naar de zin ma ken, maar er moeten nu spijkers met koppen geslagen worden. Voor Hulst is het vijf voor twaalf" leegstand. Daarnaast staan de win kels in de kernen onder druk, con stateert de Kamer. Schaalvergro ting in de detailhandel, verkoop via internet, bevolkingskrimp en een teruglopend Belgisch kooptoe- risme zijn hiervan oorzaken. Daar moet de gemeente niet alleen in de havenstad rekening mee hou den, maar ook in dragende kernen als Axel en Sas van Gent. Een bun deling van voorzieningen in deze plaatsen bevordert de aantrek kingskracht. Investeringen in cul tuur en recreatie zijn ook noodza kelijk om voldoende gekwalificeer de arbeidskrachten in de regio te krijgen en te houden. MEEST CELEZEN 1Drukke protestmars Porgy Bess 2. 'Akketuut' laatste bewoner straat 3. Lastig optreden tegen paardenvijg VIDEO Kijk naar beelden-van de protestmars van Porgy Bess naar het stadhuis op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen TIPS NAAR zeeuwsrvlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Maak er voorpaginanieuws van! Kijk op www.pzc.nl/zelfkrantmaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64