zeeland 125 413 miljoen klap' 'Geld niet besteden aan leuke dingen' Baai is élles uoordelinerl Extra onderzoek naar 'overtoom' op Brouwersdam Nieuwe techniek eerst beproefd in Tidal Test Centre Kosten voor leerlingenvervoer onder de loep Gezellig de winter in met'een mooie warme en vloer!op,„vloerverwarming, Per kilo Ping afwasmiddel -MaÊrnM Verse snijbonen Roerbakgroente donderdag 20 oktober 2011 De globale kosten voor de bouw van een getijden- centrale, een doorlaat en een overtoom. Maar ook voor bestaande bedrij ven is een goede waterkwaliteit een vereiste. Klaassen schetst dat de zuurstofloze, rottende delen steeds verder oprukken naar de waterspiegel. „Het begon dat het op twintig meter diepte zat. De laatste jaren komt het ook al op vijf meter voor. Voordat je het weet, komt het aan de oppervlakte en blijven de bezoekers weg in de zomermaanden." Behalve de groei van de visserij en recreatiesector, bestaat een deel van 430 miljoen euro baten ook uit de elektriciteit die de te bou wen centrale oplevert. Afhankelijk van de precieze uitvoering kun nen tienduizenden huishoudens van groene stroom worden voor zien. In de gunstigste variant le vert de centrale genoeg stroom om alle huishoudens op de aan grenzende eilanden Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee van groene stroom te voorzien. Voor de realisatie van de centrale zijn de miljoenen van private par tijen onmisbaar. Energiebedrijf Delta heeft al eerder laten weten interesse te hebben in het project. Op de Grevelingenconferentie werd dat nog eens onderstreept door directielid Ad Louter. In de berekeningen van de baten zijn andere te verwachten bespa ringen nog buiten beschouwing ge laten, tekent Klaassen van de on derzoekscommissie aan. Door de bouw van de getijdencentrale wordt het ook technisch mogelijk om grote hoeveelheden water uit het meer te pompen. Dit kan van pas komen als de grote rivieren veel water te verstouwen krijgen en een watersnood dreigt. Een si tuatie die zich statistisch gezien eens in de 1400 jaar voordoet. Om de centrale ook als pomp te laten werken, moet er een extra investe ring gepleegd worden van tien mil joen euro. Maar zeker in vergelij king met de kosten die je hiermee uit zou sparen, omdat bijvoorbeeld de dijken langs het Haringvliet en Hollandsch Diep niet hoeven te worden opgehoogd, is dat bedrag volgens Klaassen 'peanuts'. Behalve een getijdencentrale, is de Brouwersdam over tien jaar misschien nog wel een toeristische attractie rijker, en wel in de vorm van een overtoom. Met zo'n installatie kunnen sche pen over een dam of dijk getild worden. De Grevelingensluis bij Bruinisse is nu nog de enige toe gang tot het meer. Voor de water sport en recreatiebedrijven in het gebied zou een directe verbinding tussen Noordzee en Grevelingen een grote aanwinst zijn. Met name zeezeilers varen nu nog aan de Gre velingen voorbij. De commissie die onderzoek deed naar de toekomst van de Grevelin gen wil de mogelijkheden van een overtoom laten onderzoeken, om dat de meest voor de hand liggen de optie - een schutsluis - te duur is. De kosten hiervoor bedragen zo'n 70 miljoen. Een overtoom is volgens de onderzoekers te realise ren voor een bedrag van 8 a 20 mil joen euro. Voordat de Brouwersdam voor honderden miljoenen wordt verbouwd, moeten de mogelijke technieken eerst be proefd worden in het Tidal Test Centre. Op de Grevelingenconfe rentie maakten de provincies Zee land en Zuid-Holland al bekend hier ieder twee ton in te steken. De Brouwerssluis in de Brouwers dam is geschikt om een redelijk be proefde techniek te testen. Daarbij stroomt al het water langs een bulbturbine. De Flakkeese Spui- sluis in de Grevelingendam kan omgebouwd worden tot testloca tie voor de 'sifonturbine'. In die va riant stroomt het water ongehin derd door sifonvormige buizen en zorgen 'windmolens' in lucht- schachten voor de opwekking van elektriciteit. door Rob Paardekam tholen - De gemeente Tholen heeft zijn huishoudboekje op or de. De meerjarenraming laat voor de komende vier jaar overschotten zien van in totaal ruim zes ton. Wie denkt dat Tholen daardoor weer geld heeft voor leuke nieuwe dingen, komt bedrogen uit. „Daar is geen sprake van", zegt wethou der Peter Hoek. „We hebben het geld in de toekomst hard nodig." Het beeld voor de lange termijn is namelijk minder gunstig. Dan zijn er tekorten, die oplopen tot 1,6 mil joen euro in 2020. Met name de huisvesting van het onderwijs draagt daar in hoge mate aan bij. Daar is ontzettend veel geld mee gemoeid. Reden voor de gemeente om hier een brede discussie over te gaan voeren. De tijd dat het van zelfsprekend was dat een afgeschre ven schoolgebouw werd vervan gen door nieuwbouw is in elk ge val voorbij. Dat is geen automatis me meer. „We zullen creatief moe ten kijken hoe we tot besparingen kunnen komen", stelt Hoek. „Ik merk dat het onderwijsveld daar positief tegenover staat. Zo was ik pas op een school waar ze wel ge lukkig zeggen te zijn in hun oude gebouw. In zo'n geval zou je kun nen kijken of renoveren ook een oplossing is." De vraag of de ge meente nog wel twee zwembaden overeind moet houden, past ook binnen deze discussie. Die zal bin nenkort worden gevoerd. Dat het beeld voor de komende ja ren wél positief is, komt voor een groot deel door de bezuinigings operatie die Tholen al in 2009 heeft ingezet. Van de aangekondig de bezuinigingen is ruim negentig procent inmiddels doorgevoerd. Het gaat om een bedrag van 2,2 miljoen euro volgend jaar. Vanaf 2013 wordt structureel 2,8 miljoen euro bezuinigd. Een groot deel van die bezuiniging, namelijk acht ton, wordt gerealiseerd binnen het ambtelijke apparaat. In het ge meentehuis verdwijnen tot en met 2013 10,4 arbeidsplaatsen. Dat ge beurt door natuurlijk verloop. tholen - De gemeente Tholen on derzoekt of het mogelijk is de kos ten voor het leerlingenvervoer fors terug te dringen. Tholen krijgt op dit moment onge veer drie ton van het Rijk om leer lingen naar scholen buiten de ge meente te vervoeren. Er wordt ech ter 800.000 euro aan uitgegeven. „Misschien kunnen we de Thoolse scholen faciliteiten geven, zodat en kele leerlingen in de toekomst hier naar school kunnen", zegt wethou der Hoek. „Daarmee besparen we wellicht geld." Volgens hem snijdt het mes aan twee kanten. „Voor de kinderen is het ook veel fijner als ze in hun vertrouwde omge ving naar school kunnen." www.tmcwoonwinkeis.nl TMC Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 03 TMC Multi Vloer Goes, de specialist in houten vloeren. I pmE&ü&sm Italiaans Zak 400 gram Zak 400 gram Naturel of gekruid. Per 100 gram Goed voor 6 personen. Flacon 750 ml Krat 24 flessen jupile1* Warste Met Quartz uurwerk. Keuze uit 6 prints. 0 34 cm. Diverse maten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57