geld werk 135 Laat je gezin verzorgd achter D Shell heeft helemaal niets met schelpen donderdag 20 oktober 2011 door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Het is vervelend erbij stil te staan, maar wel verstandig. Wat gebeurt er met je gezin als je overlijdt? Hoe voorkom je dat achtergebleven ge zinsleden door het overlijden in de financiële problemen komen? Het overlijden van een partner heeft uiteraard behoorlijke emotionele gevolgen, maar ook financieel kan er veel veranderen. Uit onderzoek in opdracht van verzekeraar Delta Lloyd blijkt dat tweederde van de Nederlanders geen idee heeft óf en welk bedrag wordt uit gekeerd na zijn of haar overlijden of de dood van de partner. Opvallend: vrouwen weten vaker niet wat er wordt uitgekeerd dan mannen. Dat moet natuurlijk anders. Een overlijdensrisicoverzekering is een over zichtelijke oplossing om nabestaanden fi nancieel verzorgd achter te laten. Een overlij densrisicoverzekering verzekert een bedrag, waarvoor de verzekerde gedurende een aan tal jaren een periodieke premie betaalt. Komt hij tijdens deze periode te overlijden, dan keert de verzekeraar het afgesproken be drag uit aan de achterblijvende partner en/of kinderen. Hiermee kunnen ze hun in komen aanvullen, zodat ze bijvoorbeeld de hypotheek kunnen blijven betalen. De polishouder kan kiezen tussen een gelijk blijvende of dalende verzekering. Een dalen de verzekering kan interessant zijn als je vol doende aflost op de hypotheek, waardoor de lening na verloop van tijd steeds kleiner wordt, of als beide partners blijven werken en hun inkomen naar verwachting zal stij gen. Sluit de overlijdensrisicoverzekering af als je nog in goede gezondheid bent. Op het moment dat een van de partners een ernsti ge ziekte heeft bij het aanvragen van de ver zekering, wordt de premie hoger. Verzekeren is echter niet de enige optie. „Naast de overlijdensrisicoverzekering bie den bijvoorbeeld het nabestaandenpen sioen en spaargeld mogelijkheden om een partner financieel goed verzorgd achter te la ten", zegt woordvoerder Marijke Peijnen- burg van Delta Lloyd. Er zijn verschillende soorten nabestaandenpensioenen. De Alge mene Nabestaandenwet (ANW) is een ver zekering die nabestaanden voorziet van een basisuitkering. De partner krijgt maximaal 70 procent van het riettominimumloon. Iedere inwoner van Nederland is automa tisch verzekerd, maar aan de uitkering zijn wel voorwaarden verbonden. Op de website van de Sociale Verzekeringsbank is te con troleren of je in aanmerking komt voor de nabestaandenuitkering. Maar let op: deze uitkering - als je er al voor in aanmerking komt - is vaak te laag om het gezin verzorgd achter te laten. Daarnaast bestaan er aanvullende pensioen regelingen. Als de overledene in loondienst werkte, heeft de partner meestal recht op een aanvullend nabestaandenpensioen. De hoogte van de uitkering is afhankelijk van de hoogte van de pensioenregeling en van het inkomen van de overledene. Samenwo nenden moeten er wel op letten dat de part ner geregistreerd is bij de wederzijdse pen sioenfondsen of verzekeraars. Ook op andere manieren kun je een buffer opbouwen voor nabestaanden. Een kwart van de Nederlanders die geen overlijdensri sicoverzekering heeft, geeft volgens Delta Lloyd aan over voldoende financiële midde len te beschikken. Denk aan spaartegoeden, beleggingen maar ook aan overwaarde van een eigen woning. Peijnenburg: „Delta Lloyd adviseert de consument naar een advi seur te gaan om meer inzicht te krijgen in de financiële situatie én voor een financiële planning voor nu en in de toekomst." www.svb.nl reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERKMEI ONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook online te vinden op de website. Rubrieken, columns en hoofdverhalen zijn terug te lezen in de ze nieuwe sectie. Verder wordt Geld en werk dagelijks ververst met actuele be richten over personal finance. Kdoor Eduard Sloot Wat is het verhaal achter het logo van Neder landse bedrijven? Vandaag: Shell. Het logo van het Nederlands-Britse olieconcern Shell vermeldt niet meer de naam 'Shell'. De ge le sint-jakobsschelp met rode rand zegt genoeg, is de gedachte. „Dat is uitzonderlijk", verklaart Shell-woordvoerder Wim van de Wiel. „Veel be drijven hebben hun naam in het logo verwerkt. Ik heb wel eens gehoord dat Shell naast het Ro de Kruis de enige organisatie is waar consumen ten ook zonder naam weten waar het logo voor staat." Vreemd genoeg heeft Shell nooit iets met schel pen gedaan. De Brit Marcus Samuel gebruikt de naam Shell voor het eerst in 1891, als handels merk voor de vaten petroleum die hij naar het verre oosten verscheept. De naam 'Shell' moet herinneren aan zijn vaders handelsbedrijf in sierschelpen en andere curiosa uit het verre oos ten, staat in de Shell-brochure De geschiedenis van Shell. In 1897 richt Samuel de Shell Trans port and Trading Company op, dat niet veel la ter - in 1907 - nauw gaat samenwerken met de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschap pij. Dat bij de bedrijfsnaam Shell een schelp als logo wordt gekozen, is logisch. Maar waarom juist de sint-jakobsschelp? Het vermoeden bestaat dat deze schelp is gesuggereerd door een afnemer van Samuel, de heer Graham, die de petroleum van Samuel in India op de markt brengt onder de naam Graham Oil. Later wordt hij directeur bij Shell. Volgens de Shell-geschiedschrijvers maakt de sint-jakobsschelp deel uit van het fami liewapen van de Grahams. Het huidige logo is in 1971 ontworpen door de beroemde Ameri kaanse industrieel ontwerper Raymond Loewy, die ook het logo maakte voor sigarettenfabri- kant Lucky Strike, supermarktketen Spar en Exxon, concurrent van Shell. Zo'n schelp heeft ook nadelen. „Milieuorganisaties die wat tegen Shell hebben, vervormen het logo soms", zegt Van de Wiel. „Je kunt er een doodshoofd van maken." De laatste verandering van het logo had twaalf jaar geleden plaats, met het verwijderen van de naam. Voorlopig blijft het logo zo, stelt Van de Wiel. „De continuïteit heeft het logo gemaakt tot wat het nu is, een wereldwijd herkenbaar fe nomeen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35