2 zeeland Gemeenteraadsleden Wi TV-serie over homopesten Zeven miljard PZC Niet te combineren met bedrijf en gezin donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! Tot dusver legden 21 Zeeuwse gemeenteraadsleden hun functie vroegtijdig neer sinds de laatste verkiezingen. Ze verhuisden, hadden het te druk, werden wethouder of statenlid. donderdag 20 oktober 2011 door Willem van Dam Nog even en dan telt on ze aardkloot zeven mil jard bewoners. Zeven miljard! En daar blijft het niet bij, las ik in deze courant. Aan de hand van een paar leerza me infographics werd ons deze week een blik in de toekomst ge gund; Nederland groeit dagelijks met 225 inwoners en omstreeks het jaar 2050 wandelen ongeveer 9 miljard exemplaren van de ho mo sapiens op deze planeet rond. Moeten we ons zorgen maken over de groei van de wereldbevol king? Zwartkijkers vrezen het erg ste: steeds meer mensen zullen honger en dorst lijden, de afval berg stijgt tot Himalaya-achtige af metingen, de bodemschatten ra ken op. Ik beken: mevrouw Van Dam en ik zijn medeschuldig. Wij hebben aanzienlijk bijgedragen aan de be volkingsgroei. Vier kinderen heb ben wij op de wereld gezet, en die hadden ons tot gisterochtend vijf tien minuten voor twaalf zes kleinkinderen geschonken. Tot gisterochtend vijftien minuten voor twaalf, ja. Want op dat tijd- COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ikfnachtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan. RAADSLEDEN stip werden nummer zeven en nummer acht geboren. Een twee ling is het; twee machtigmooie meisjes, die als twee druppels wa ter op elkaar lijken: mopsneusje, blauwe ogen, de zwarte haren ver stopt onder een schattig roze mutsje. Lieve en Mirthe heten ze. Hun ouders (zoon J. en schoon dochter M.) waren er helemaal klaar voor. In de versgeverfde ba bykamer staan al maanden twee wiegjes gereed, de kasten puilen uit van de babykleertjes en de en veloppen waarin de geboorte kaartjes moeten worden gestoken werden reeds weken geleden be schreven. Gisteren rond de klok van twaal ven maakten mevrouw Van Dam en ik een vreugdedansje, trokken een fraaie fles open en hieven het glas: welkom, Lieve en Mirthe! En die krant waarin de zwartkijkers het mensdom als gevolg van de ongebreidelde bevolkingsgroei veel kommer en kwel voorspel len? Ach, u weet wat ze zeggen: 'ouwe kranten zijn er om vis in te verpakken'. Maar je kunt er ook een volle poepluier in doen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst vïa Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u öp de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni door Cornelleke Blok en Marcel Modde ie zich verkies baar stelt voor een zetel in de gemeenteraad, tekent in princi pe voor een periode van minimaal vier jaar. Maar vier jaar welbewust buffelen in dienst van de burger, kan in de praktijk keihard tegenval len. 1\vee avonden in de week vergade ren is in de meeste gemeenten vrij wel standaard. Soms zijn dat er zelfs drie of vier. De beleidsstuk ken die worden besproken moe ten vooraf worden gelezen. En een beetje raadslid mag ook zijn achter ban niet vergeten, dus moet als het even kan ook nog regelmatig her en der z'n gezicht laten zien en z'n oor te luisteren leggen. Dat het raadswerk - achteraf - las tig te combineren blijkt met een maatschappelijke carrière of het ge zinsleven, is een vaak gehoorde re den. Ook een verhuizing naar een andere gemeente wordt regelmatig als argument genoemd. Sommi gen zijn door ziekte genoodzaakt de volksvertegenwoordigende aspi raties op te geven. En formeel wor den tevens de raadsleden die tus sentijds doorschuiven naar een wethouderspost (twee in Middel burg deze periode) tot de voortijdi ge vertrekkers gerekend. In totaal in Zeeland gaat het sinds de verkie zingen van maart vorig jaar tot dusver om 21 raadsleden. In de to tale periode 2006-2010 waren dat er 26. Schouwen-Duiveland no teert met vijf raadsleden de mees te vertrekkers. Opvallend daar is verder dat het op één SGP-raadslid na, gaat om vertegenwoordigers van lokale partijen. Ook de vertrek kers in Vlissingen (2) en Sluis (1) waren van een lokale lijst. Maar het merendeel is lid van een lande lijke partij. Volgens voorzitter Peter Otten van de Nederlandse Vereniging van Raadsleden verkijken veel aspi rant-raadsleden zich op de berg werk die ze te doen krijgen na hun aantreden. „Ik hou er gaan sta tistieken van bij, maar van wat ik zie en hoor heb ik de indruk dat er de laatste jaren meer raadsleden voortijdig stoppen dan voorheen." Hij schrikt van het grote aantal ver trekkers in Zeeland. „Ik mag niet hopen dat Zeeland representatief is voor de rest van het land, want dan staat het er niet best voor." De balans tussen privéleven en raadswerk luistert nauw, aldus Ot ten. „Ik ga er vanuit dat mensen zich een goed beeld van de vereis te inzet vormen, vóórdat ze er aan beginnen." Dat er dan toch zo veel tussentijds afhaken, heeft volgens hem twee belangrijke oorzaken: „Waar de raad voorheen kon af wachten tot het college met voor stellen kwam, vereist het dualisme een pro-actieve opstelling. Daar naast vergt de ontwikkeling van in spraak en samenspraak fors meer inspanning. Dat betekent dat je het raadswerk strak moet organise ren, je met de hoofdlijnen moet bezighouden." Otten ziet daarin ook een schone adviestaak wegge legd voor de burgemeester. zie ook www.pzc.nl/video Corine Hoogerheide stapte in augustus uit de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Ze was sinds de verkiezingen van 2010 raadslid voor Leefbaar Schou wen-Duiveland. „Het raadswerk viel niet te combineren met mijn bedrijf en de zorg voor mijn gezin. Ik kwam in tijdnood. Ik wilde niet het raadslid zijn dat één keer in de maand naar de vergadering komt, alleen om te stemmen. Ik wilde overal bij zijn: je moet als raadslid veel met mensen praten. Dan ben je soms drie avonden per week weg. Maar mijn zoon is negen: die kan ik niet alleen thuis laten. Het was geen inschattingsfout, want het was de bedoeling dat mijn man, die visser is, vaker thuis zou zijn. Dat is anders gelopen. Het was een moeilijke beslissing om te stoppen, want mensen hebben wel op je gestemd. Aan de andere kant wilde ik het raadswerk niet nog tweeënhalf jaar op halve kracht doen. Het leek me beter om mijn plaats af te staan aan ie mand die er wél genoeg tijd en aandacht aan kan besteden." Corine Hoogerheide HHHHBaBBassgMflBaaMHnBSBSHHnBSSsasssHB middelburg - In Nederland zijn dit jaar zeker 34 keer mensen uit hun buurt weggepest vanwege hun seksuele geaardheid. Ook in Zeeland deden zich dit jaar enkele gevallen voor. Landelijk is er een stijgende lijn te zien. In 2009 waren er 27 gevallen, in 2010 werden 29 meldingen ge daan, de eerste drie kwartalen van 20ti waren het er al 34. De cijfers komen van antidiscriminatiebu reaus (ADB) en enkele politiekorp sen. Zeeland telde in 2009 nog vier gevallen; het jaar erop nul en de eerste drie kwartalen van dit jaar bleef de teller op twee staan, aldus ADB Zeeland. De politie Zee land kon geen cijfers geven. De branchevereniging van antidiscri minatiebureaus zegt dat de aantal len alleen het topje van de ijsberg zijn, onder meer omdat discrimi natie niet altijd wordt herkend als zodanig en niet geregistreerd wordt. De vereniging wil dat wijka genten en woonconsulenten beter worden opgeleid om discriminatie te herkennen. Televisieproducent Skyhigh TV werkt in opdracht van de Avro aan een nieuw tv-pro- gramma dat het wegpesten van ho moseksuelen tegen moet gaan: Flik ker zelf op. Dit najaar moeten de uitzendingen beginnen. In de se rie staat een coach homoseksuelen en lesbiennes bij als ze worden ge pest. Treiteraars worden geconfron teerd met hun gedrag. pagina 5: PvdA: harde actie tegen haatcriminaliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2