Minder geld voor natuur in Zeeland Reisgids Good en Green is KOF 261 zeeland Vier jaar cel voor brutale autoinbreker HZ wil beginnen met opleiding pedagogiek Z< donderdag 20 oktober 2011 NAJAARSCONFERENTIE middelburg - Voor onderhoud van akkerranden, landschapsver zorging en dergelijke is de komen de jaren minder geld beschikbaar. De provincie moet bezuinigen om dat het rijk de subsidiekraan voor aanleg, inrichting en onderhoud van natuur- en recreatieterreinen (het zogenoemde Investeringsbud get Landelijk gebied, ILG) aanzien lijk dichtdraait. Het dagelijks provinciebestuur heeft deze week tijdens de najaars conferentie besloten de Staten voor te stellen 10 miljoen euro op natuur te bezuinigen. Het totale bedrag dat Zeeland in het kader van de besparingen op het ILG van het rijk moet opbren gen, bedraagt 35 miljoen euro. Ge deputeerde Staten willen 24 mil joen uit de eigen middelen van de provincie reserveren om de ergste gevolgen daarvan op te vangen. Over de invulling van de bezuini ging gaat het dagelijks provinciebe stuur praten met Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en de landbouw. Daarbij geldt als uitgangspunt dat de verdere ontwikkeling van de het netwerk van met elkaar ver bonden natuurgebieden langere tijd zal vergen. Verder moeten na tuurterreinen zuiniger worden be heerd. Regel wordt dat natuurge bieden voor het publiek toeganke lijk zijn en dat het beheer van na tuurgebieden meer door boeren wordt uitgevoerd. De provincie heeft tot en met 2025 27 miljoen euro beschikbaar waar voor nog geen bestemming was aangegeven. Naast de 24 miljoen voor natuur willen GS 1,9 miljoen daaruit besteden aan de bestrij ding van de krimp. Het Jaar van het Water krijgt 3 ton; 200 jaar Zeeland in 2014 en Sail de Ruyter 350.000 euro. middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft een 59-jarige man, die tijdelijk in Zoutelande verbleef, een gevangenisstraf van vier jaar plus het betalen van ruim zesduizend euro schadevergoeding opgelegd. Het Openbaar Ministe rie (OM) had enkele weken gele den een celstraf van 47 maanden waarvan vier voorwaardelijk en het betalen van een slordige 47.000 euro aan schadevergoeding geëist. De man is verantwoordelijk voor zeker dertig auto-inbraken, de he ling van twee gestolen auto's en ge stolen kentekenplaten en het pin nen met gestolen bankpassen. Eind 2010 en begin 2011 kregen de vlissingen - De Hogeschool Zee land wil volgend studiejaar begin nen met een vierjarige hbo-oplei- ding pedagogiek. Studenten worden tijdens deze studie opgeleid tot deskundigen die onder meer kunnen werken in de jeugdzorg, opvoedingsonder steuning of als intern begeleider op scholen. Zij hebben geen lesbe voegdheid. Volgens Henk Zielstra, directeur van de pabo, is daar behoefte aan. „De samenleving wordt com plexer. Ouders hebben meer vra gen. Er zijn mensen nodig, die daarvoor gestudeerd hebben." De HZ denkt met de nieuwe oplei ding in het eerste jaar ongeveer 35 studenten te trekken. Ongeveer de helft van hen zou anders naar de pabo gaan. De HZ mikt voor de pe- dagogiek-opleiding, die al op ne gen andere hogescholen in het land bestaat, vooral op studenten uit Zeeland en West-Brabant. Ziels tra: „Als wij een opleiding aanbie den, kiest 70 procent van de stu denten uit deze regio voor de HZ boven andere hogescholen." De HZ is - in samenwerking met de Hogeschool Utrecht - begon nen met het ontwikkelen van de inhoud van de studie. Het ministerie moet de plannen voor de opleiding nog goedkeuren. Safiye Erdem toont de blauwe knoop van het Made-By-label in kledingzaak Jackpot Middelburg. Het label staat voor respect voor mens en planeet. Wies Oonk aan het werk in de in Middelburg. door Edith Ramakers Kop van Schouwen en Walcheren te maken met een ware plaag aan auto-inbraken. Het ging om dief stallen uit de kofferbak die door de eigenaars daarin waren gelegd om alles uit het zicht van mogelij ke dieven te houden. Volgens justitie moest er dan ook 'iemand' zijn die van een afstand de parkeerplaatsen in de gaten hield en toesloeg zodra de gelegen heid zich voordeed. Eind maart kon justitie de 59-jarige dankzij een signalement in de kraag vat ten. Toen de politie later het verblijf adres van de man in Zoutelande bezocht, bleken in de woning aller lei gestolen spullen te liggen. Voor alle 'gewone' win kels of organisaties is nu wel een duurzaam alternatief te vinden. Ik durf te zeggen dat duurzaamheid nog nooit zo dicht bij was voor de consument", zegt Harold Verhagen, uitgever van de nieuwste Good en Green Guide Holland, een duurzame reisgids, waarin 80 adressen in Middelburg staan vermeld. De gids werd giste ren gepresenteerd in de Drukkery in Middelburg. Restaurants, kledingzaken, kinder boerderijen, drogisterijen of duur zame initiatieven zijn er in opge nomen. Verhagen vat samen dat het 'groene adressen' zijn die je no dig kunt hebben om uit te gaan of om boodschappen te doen. Ook de Drukkery krijgt een ver melding. Anja de Groene van de boekwinkel zei gisteren dat 'de Drukkery wel duurzaam is, maar het kan altijd nog duurzamer'. „100 procent duurzaamheid be staat niet. We zijn met stapjes op weg duurzamer te worden." Duurzaam ondernemen volgens de Drukkerij is fatsoenlijk onder nemen, met aandacht voor de om geving en mensen. „Dat hoort bij goed werkgeversschap." De Druk kery scheidt het afval, heeft een fietsplan voor personeel om werk nemers te ontmoedigen met de au to te komen, in de brasserie wor den biologische producten ge bruikt en er wordt ingekocht bij veel regionale bedrijven. Voor de kassabonnen wordt FSC-papier ge bruikt (afkomstig van verant woord bosbouwbeheer). Duurzaamheid mag dan 'dichtbij zijn' zijn zoals Verhagen zei, maar zeker voor Midden- en Kleinbedrij ven is het niet eenvoudig om de bedrijfsvoering milieuvriendelijk in te richten. Anja de Groene: „Daar is tijd en kennis voor nodig. En ik denk vooral veel tijd omdat er iets extra van de ondernemer wordt verlangd." Voor boekwinkels is het 'prin- ting-on-demand-systeem' een mi lieuvriendelijke investering. Er hoe ven geen grote boekvoorraden meer aangelegd te worden, maar een boek wordt gedrukt als er vraag naar is. Dat scheelt produc tie- en opslagkosten. Wethouder Ed de Graaf van Mid delburg (verantwoordelijk voor mi lieu en duurzaamheid) is blij dat Middelburg in de groene reisgids prijkt tussen steden als Amster dam, Den Haag en Breda. „Wij zijn een duurzame gemeente. De printers staan in de slaapstand, do cumenten worden automatisch dubbelzijdig geprint, we drinken fairtrade koffie, we gebruiken 100 procent groene energie en de ge meente koopt 68 procent duur zaam in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26