413 miljoen we vier vliegen in één klap' w zeeland 25 mbo Edudelta College Extra onderzoek naar 'overtoom' op Brouwersdam Nieuwe techniek eerst beproefd in Tidal Test Centre Sjoerd Heijning Toekomstplannen Grevelingen voordelen terugkeer eetü h mm Open dag jubilerende aquariumclub Ces|aagden mav0 en Vogelclub laakt volières in Zwin Het vertrouwde adres voor al uw glaswerk! donderdag 20 oktober 2011 Ouddorp Hompelvoet Grevelingenmeer irouwersdam Ossenhoek iélaarsbank Stampersplaat Doorlaat naar Volkerak iinisse Felix Binicewicz en Willem Adriaansens Behalve een getij dencentrale, is de Brouwersdam over tien jaar misschien nog wel een toeristische attractie rijker, en wel in de vorm van een overtoom. Met zo'n installatie kunnen sche pen over een dam of dijk getild worden. De Grevelingensluis bij Bruinisse is nu nog de enige toe gang tot het meer. Voor de water sport en recreatiebedrijven in het gebied zou een directe verbinding tussen Noordzee en Grevelingen een grote aanwinst zijn. Met name zeezeilers varen nu nog aan de Gre velingen voorbij. De commissie die onderzoek deed naar de toekomst van de Grevelin gen wil de mogelijkheden van een overtoom laten onderzoeken, om dat de meest voor de hand liggen de optie - een schutsluis - te duur is. De kosten hiervoor bedragen zo'n 70 miljoen. Een overtoom is volgens de onderzoekers te realise ren voor een bedrag van 8 a 20 mil joen euro. Voordat de Brouwersdam voor honderden miljoenen wordt verbouwd, moeten de mogelijke technieken eerst be proefd worden in het Tidal Test Centre. Op de Grevelingenconfe- rentie maakten de provincies Zee land en Zuid-Holland al bekend hier ieder twee ton in te steken. De Brouwerssluis in de Brouwers dam is geschikt om een redelijk be proefde techniek te testen. Daarbij stroomt al het water langs een bulbturbine. De Flakkeese Spui- sluis in de Grevelingendam kan omgebouwd worden tot testloca tie voor de 'sifonturbine'. In die va riant stroomt het water ongehin derd door sifonvormige buizen en zorgen 'windmolens' in lucht- schachten voor de opwekking van elektriciteit. W Een testcentrum is van groot belang om de nieuwe technieken te onderzoeken. Momenteel wordt nog ner gens op grote schaal elektriciteit gewonnen met zo'n laag verval. Met dit project doen we veel kennis op en hebben we een mooi exportproduct in handen." De globale kosten voor de bouw van een getijden- centralereen doorlaat en een overtoom. om alle huishoudens op de aan grenzende eilanden Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee van groene stroom te voorzien. Voor de realisatie van de centrale zijn de miljoenen van private par tijen onmisbaar. Energiebedrijf Delta heeft al eerder laten weten interesse te hebben in het project. Op de Grevelingenconferentie werd dat nog eens onderstreept door directielid Ad Louter. In de berekeningen van de baten zijn andere te verwachten bespa ringen nog buiten beschouwing ge laten, tekent Klaassen van de on derzoekscommissie aan. Door de bouw van de getijdencentrale wordt het ook technisch mogelijk om grote hoeveelheden water uit het meer te pompen. Dit kan van pas komen als de grote rivieren veel water te verstouwen krijgen en een watersnood dreigt. Een si tuatie die zich statistisch gezien eens in de 1400 jaar voordoet. Om de centrale ook als pomp te laten werken, moet er een extra investe ring gepleegd worden van tien mil joen euro. Maar zeker in vergelij king met de kosten die je hiermee uit zou sparen, omdat bijvoorbeeld de dijken langs het Haringvliet en Hollandsch Diep niet hoeven te worden opgehoogd, is dat bedrag volgens Klaassen 'peanuts'. Stellendam Goedereede Hogere opbrengsten voor vissers. Schuddebeurs Zierikzee Onderwaterleven verbetert sterk, meer natte natuur. Dreischor Grevelingenmeer Locatie Tida Test Centre Nieuwerkerk Recreatiesector groeit. Grevelingenmeer kan dienen als waterberging bij hoge waterstand in de grote rivieren. Herkingen Brouwershaven KNOKKE-HEIST - De Vlaamse Vogel bescherming komt in het geweer tegen de plaatsing van grote vogel volières in het vernieuwde Zwin park bij Knokke-Heist. Onderdeel van het nieuwe infocentrum is de plaatsing van één of twee enorme volières, waarin vogels rondvlie gen en mensen kunnen wandelen. Ondanks het feit dat de Vogelbe scherming de volières ook zelf'im mens groot' noemt, is de club niet gecharmeerd van het idee. 'Het op sluiten van vogels is niet meer van deze tijd', vindt de beschermings organisatie, die het idee verder 'puur commercieel' noemt. De club vindt het idee voor een 'kijk- muur' in de dijk, met zicht op het natuurgebied, voldoende. MIDDELBURG - De Walcherse Aqua riumvereniging Barbus Concho- nius, die dit jaar 65 jaar bestaat, houdt zaterdag een open dag. Bezoekers zijn welkom van 10.00 tot 16.00 uur in het clubgebouw aan de Herengracht 52 in Middel burg. Aquariumbezittters kunnen het water uit hun aquarium laten tes ten en krijgen advies hoe de wa terkwaliteit op peil te houden. Mensen die nog geen aquarium hebben en eens willen kijken of ze daarmee willen beginnen zijn ook welkom. GOES - De volgende leerlingen van het Edudelta College hebben het vmbo-t (mavo)-diploma behaald: Maaike Biesters (Hulst), Michelle Boogert, ('s-Gravenpolder), Anne van Diemen (Kloetinge), Lindsay Geerse (Vrouwenpolder), Evianne Hanse (Brouwershaven), Jeanet op 't Hof (Wemeldinge), Marjolein Kloosterman, ('s-Gravenpolder), Aicha de Koeijer (Wolphaartsdijk), Ellen Samijn (Sas van Gent), Es ther Sulman (Goes), Chantal Velt huis (Kuitaart), Charlotte Visser (St Maartensdijk), Denise de Vis ser (Biggekerke), Alice de Vlieger (Zonnemaire), Danielle Walraven (Borssele), Larissa in de Weij (Goes) en Yliana van der Welle (Vlissingen). Deze leerlingen heb ben de gemengde leerweg gevolgd met als extra vak economie. Door het behaalde cijfer van economie hebben zij ook met een volledig mavo-examenprogramma hun exa men afgesloten. Voor het mbo slaagden: niveau 2 Bloemendetailhandel Anita Overt- veld (Aagtekerke); niveau 2 Dier: Joel lanse (Middelburg); niveau 2 Groen: Tim Meininger (Vlissin gen); niveau 3 Dier: Barbara den Hollander (Middelburg); niveau 3 Groen hovenier: Harmen van Eijze- ren (Meliskerke); niveau 4 Dier: lo- dy Deijnen (Koudekerke). Geëmailleerde keuken achterwand Hardglazen douche deuren en wanden Gekleurd- gehard en veiligheidsglas Prins Glas op de Contactal! 1,2 en 3 nov. PRINS Tel.: 0118-413351 www.prins-glas.nlinfo@prins-glas.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25