Energienota fors omhoog VGZ durft het: direct opzegbare polis economie 113 Miljarden EU voor energie transport en dataverkeer Inge miljardste passagier Schiphol Bijna een derde werknemers jaarlijks gehunt donderdag 20 oktober 2011 CAS EN STROOM Nuon verwacht prijsstijging van minimaal 40 euro per huishouden Het grootste energiebedrijf van ons land zegt dat Fukushima- ramp in Japan, Duits voornemen om kerncentrales te sluiten, energiebelasting en transportta rieven de energieprijzen voor de consument in 2012 flink zullen opdrijven. door Chris van Alem DEN HAAG - Een doorsnee huishou den is volgend jaar veel meer geld kwijt aan energie. Gas en stroom worden op jaarbasis zo'n 40 euro duurder, verwacht Nuon, het grootste energiebedrijf van ons land. Verder drijven de energiebe lasting en de transporttarieven de energielasten op, de mate waarin is nog niet precies bekend. Een ge middeld huishouden betaalt nu 1.900 euro per jaar aan energie. Commercieel directeur Erik Rod- denhof schrijft de stijgende tarie ven voor gas en stroom volledig toe aan het effect van de kern ramp in Japan en de onrust in Ara bische landen. Daardoor zijn de olieprijzen flink gestegen. Nuon gaat uit van een stijging van de gasprijs met twee procent en een toename van de stroomprijs met acht procent. Dit laatste is vooral het gevolg van het besluit van Duitsland haar kerncentrales de komende jaren in stappen uit te zetten. Duitsland moet daardoor stroom kopen in de omringende landen, waardoor de tarieven voor landen als Neder land ook stijgen. Nuon heeft inmiddels meer dan 90 procent van haar energiebehoef te voor de eerste helft van 2012 in gekocht. Net als afgelopen juli, toen de gasprijzen met zestien pro cent stegen en de stroomprijs met twee procent, zal Nuon het maan delijks voorschot dat klanten beta len, vanaf januari verhogen. Het is voor het eerst dat de tariefs verhoging rechtstreeks kan wor den toegeschreven aan twee ge beurtenissen: Fukushima in Japan en sluiting van de Duitse kerncen trales. Roddenhof: „Direct na de kern ramp zagen we de stroomprijzen op de beurzen flink stijgen. Dat zelfde gebeurde met de gasolie- prijs op de wereldmarkt. Die schoot ineens naar 700 euro per ton, terwijl die in oktober nog op 500 euro stond. Ook gebeurde het niet eerder dat de verhoging van de energiebelasting en de trans porttarieven hoger uitkwamen dan de tarieven voor gas en stroom." SCHIPHOL - Inge Serne (I) is de miljardste passa gier die via Schiphol heeft gereisd. Ze werd giste ren samen met haar partner Hugo Tiel in het zon netje gezet op de luchthaven. De Haarlemse arri-. veerde rond half 12 met een KLM-vlucht vanuit New York en werd bedolven onder cadeaus, bloe men en champagne. Serne werd in New York al even apart genomen om haar het nieuws te ver tellen. „We dachten eerst: wat hebben we ver keerd gedaan?" De passagier kreeg een cheque van tienduizend euro overhandigd, die zij meteen mocht doorgeven aan een goed doel naar eigen keuze. Dat werd KWF Kankerbestrijding. De te goedbon voor een gratis vliegretour is wel voor haar persoonlijk, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP DEN HAAG - VGZ lanceert een dage lijks opzegbare zorgverzekering, de Blue-polis. Die mogelijkheid biedt de verzekeringswet, hoewel mensen tot nog toe alleen rond de jaarwisseling konden veranderen van zorgverzekering. Univé biedt zo'n polis, Zekur, al sinds 2007 aan. Maar er werd niet actief op de opzegmogelijkheid gewezen. Grote zorgverzekeraars als CZ en Menzis hebben nog aarzeling om te volgen, vanwege de financiële ri sico's en administratieve romp slomp. „Voor de consument zou het op korte termijn goed zijn als meer merken zo'n polis lanceren, want dan kunnen mensen makke lijker overstappen", aldus Erik Hor dijk, directeur van Verzekeringssi- te.nl. Nu mensen maar één keer per jaar kunnen veranderen van zorgverzekering blijft het aantal switchers relatief klein. Branchekoepel Zorgverzekeraars Nederland, Consumentenbond en verzekeringssite Independer.nl ver keerden tot gisteren in de veron derstelling dat de zorgpolis alleen per 1 januari kan worden opge zegd of afgesloten. Maar de Neder landse Zorgautoriteit (NZa) be aamt dat de wet de ruimte biedt om een polis per direct op te zeg gen. Dat heeft de NZa in 2007 schriftelijk bevestigd. „Vanuit het perspectief van de ver zekerde heeft dit het voordeel dat hij makkelijk zijn keuze kan veran deren en dus een grote keuzevrij heid heeft", aldus de NZa in de brief destijds. Dat gaat vooral op als veel meer zorgverzekeraars meedoen. Directeur Edmond Hilhorst van In- depender.nl zegt dat de mogelijk heid om de polis dagelijks op te zeggen een groot risico inhoudt voor de nieuwe maatschappij waarmee de verzekerde in zee gaat. „Als je een polis hebt afgeslo ten met een hoog eigen risico en je verwacht grote kosten te maken, dan sluit je bij een andere verzeke raar snel een nieuwe polis met een laag eigen risico. Of je claimt bij je nieuwe maatschappij behandelin gen die bij de vorige al het maxi mum aantal hadden bereikt, zoals bijvoorbeeld voor fysiotherapie. Ik sluit niet uit dat mensen selectief gebruik gaan maken van deze si tuatie. Het risico ligt bij de nieuwe verzekeraar, voor de klant is dit een kans", aldus Hilhorst. Hordijk van Verzekeringssite.nl verwacht derhalve dat dagelijks op zegbare zorgpolissen op de lange duur onhoudbaar zijn: „De nieu we merken zullen veel calculeren de consumenten aantrekken die er direct financieel gewin uit halen, waardoor onevenredig veel vergoe dingen moeten worden uitge keerd. Dan schiet de prijs van die polissen snel omhoog." Roger van Boxtel, bestuursvoorzit ter van Menzis, deelt de huiver van de verzekeringssites. Ook VGZ erkent dat de opzegmogelijkheid 'extra risicovol' is, maar zegt ook: „We moeten gewoon zorgen dat verzekerden geen reden hebben om op te zeggen." BRUSSEL - De Europese Commissie wil een betere infrastructuur, duur zamere energie en sneller dataver keer in Europa. Voor de aanleg en realisatie hiervan is het dagelijks bestuur van de Europese Unie be reid miljarden beschikbaar te stel len via de uitgifte van speciale obli gaties. Met name private partijen moeten zo bereid zijn projecten aan te gaan. De Europese Commissie kwam gis teren met het plan getiteld 'Euro pa verbinden' dat goed is voor 50 miljard euro aan investeringen die banen moeten creëren en Euro pa's concurrentiepositie moeten verbeteren. De commissie zet fors in op de ver betering van de transportsector in Europa. Hier staat een pot met 31,7 miljard euro ter beschikking voor bijvoorbeeld de verbetering van wegen tussen lidstaten. De energie sector kan rekenen op circa 9 mil jard euro, evenals de telecom- en ICT-sector. De plannen moeten nog door zowel het Europees Parle ment als door de lidstaten goedge keurd worden. Transport en Logistiek Nederland (TLN) en verladersorganisatie EVO zien de voorstellen „een stap in de goede richting", maar mis sen voorstellen tot verduurzaming van de transportsector. Volgens GroenLinks-Europarle- mentariër Bas Eickhout zijn de voorstellen in strijd met de Europe se doelstellingen voor een gezonde en groene economie. Corien Wort- mann-Kool van de Europese frac tie van het CDA is blij met de voor stellen en de grotere rol voor de EIB om projecten te financieren. ROTTERDAM - Van alle werkzame Nederlanders wordt 32 procent mi nimaal één keer per jaar benaderd door een werkgever of bureau om daar te werken of te solliciteren. Dit blijkt uit onderzoek van advies bureau Intelligence Group onder ruim 5500 personen. Het meest 'gehunt' worden consultants, direc tieleden en mensen werkzaam voor het milieu. Twee procent van alle mensen wordt vaker dan eens per week benaderd. IjHypotf Hypotheek Service Net Eenmalige opportunity: Investeer in een nieuw op te richten bedrijf. Gegarandeerd 10% rendement. Maandelijkse uitbetaling interest. Onze verwachting is een rendement van ca. 20% op jaarbasis Benodigd kapitaal 3.500.000,- Deelname vanaf 75.000,- info@hypotheekservicenet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13