'Horecaclaim' ruikt bloed is geen draagvlak meernoch m de politiek, ch in de horeca zelf 11 7 7 7 7 r t i donderdag 20 oktober 2011 Frederick Matthaei, voorzitter Stichting Horecaclaim Het rookverbod moet van tafel en gedupeerde ondernemers moeten hun schade vergoed krijgen. Dat is de inzet van Stichting Horecaclaim Nederland. Om dat te bereiken wil ze desnoods jarenlang procederen. De zegetocht richting afschaffing van het rookverbod in de horeca begint in het Belgische Brasschaat, voor spelt Frederick Matthaei, investeer der en entrepreneur, en een van de vele vermo gende Nederlanders die onder de rook van Ant werpen een fiscaal gunstig klimaat, ruimte en een Bourgondische levensstijl hebben gevon den. Matthaei, zelf fervent liefhebber van Cu baanse sigaren, is voorzitter van de Stichting Horecaclaim Nederland, die de Staat als het moet voor de rechter gaat slepen om het rook verbod van tafel te vegen en de schade vergoed te krijgen. „Maar zo ver hoeft het niet te komen", zegt Matthaei, een geboren Amsterdammer, aan een tafeltje in 'afspanning' De Kroon te Bras schaat, waar deze koude oktoberochtend twee mensen kleumend voor de deur staan te ro ken, want ook hier geldt het rookverbod. Zijn eigen Havanna's laat hij maar even op zak, slechts een espresso houdt hem bij de les. In België is sinds 1 juli van dit jaar een algemeen rookverbod van kracht. Maar veel zaken nege ren het, weet Matthaei. De uitbater van De Kroon - Rony Dingemans - is voorzitter van Maatschap Horecaclaim België. Matthaei 'ruikt bloed' omdat hij het idee heeft 'dat het rookverbod van dit kabinet eigenlijk niet meer hoeft'. „Er is geen draagvlak meer, noch in de politiek, noch in de horeca zelf. Wij denken aan het eind van dit jaar met tienduizend deelnemers onze claim van 200 miljoen bij de Staat te kunnen indienen. Dit kabinet heeft het rookverbod in de kleine horeca al afgeschaft, dan moet Rutte ook zijn ver antwoordelijkheid ne men en de geleden schade vergoeden, het omzetverlies en bijvoor beeld ook de investeringen In een klein café in de binnenstad van Den Bosch staat de asbak weer op tafel. in aparte rookruimtes die nu niet meer nodig zijn." Volgens Matthaei laat minister Schippers de teugels momenteel al vieren. „Er zijn veel min der controleurs op pad, ook al zijn de boetes in augustus verhoogd. En volgens ons houdt 60 procent van de 'grote horeca' zich al niet meer aan het verbod. Wij gaan de resterende horeca nu oproepen tot burgerlijke ongehoorzaam heid, tot het negeren van de wet. Op die ma nier hopen we het kabinet zo ver te krijgen met ons aan tafel te gaan zitten om het verbod 'in rook te laten opgaan' en de schade te vergoe den, zonder dat wij naar de rechter hoeven met onze claim." Matthaei heeft Hans Wiegel - zelf sigarenlief- hebber én WD'er - benaderd om te bemidde len. Een klein legertje advocaten, adviseurs en grondwetspecialisten staat klaar om de claim te ondersteunen. Een door hem en gelijkgestem de ondernemers in het leven geroepen privaat investeringsfonds beschikt volgens hem over et telijke miljoenen euro's om de gang naar de rechter en desnoods jarenlang procederen mo gelijk te maken. „De overheid trekt in conflic ten met burgers meestal aan het langste eind omdat burgers de tijd noch de middelen heb ben om de strijd succesvol aan te gaan. Wij hebben die wel, en de overheid kan ons dus niet 'uitroken'." Matthaei en de zijnen vinden uit principe dat de overheid horeca-ondernemers niet mag foto Robin Utrecht/ANP voorschrijven of ze wel of niet roken moeten toestaan. Maar de Stichting Horecaclaim Neder land richt zijn pijlen in het debat vooral op de 'meerookleugen'. „Het rookverbod voor de ho- reca-sector is gebaseerd op de vooronderstel ling dat meeroken slecht is voor de gezondheid of zelfs dodelijk is. Dat hebben clubs als Sti- voro ons jarenlang met hulp van belastinggeld duidelijk proberen te maken. Maar dat is klink klare onzin, er is geen enkel wetenschappelijk bewijs voor. Zelfs de wereldgezondheidsorgani satie WHO heeft dat vorig jaar toegegeven." Volgens Frederick Matthaei kan massale burger lijke ongehoorzaamheid van de horeca-onder nemers het rookverbod het laatste zetje rich ting prullenbak geven. „Als men solidair blijft en vasthoudt aan het negeren van het verbod, en opgelegde boetes doorspeelt aan onze advo caten, gaat het de overheid jaren en heel veel geld kosten om alle procedures af te werken. Dan kan de huidige wet niet langer werken. De Staat kan alle horecazaken dan toch niet mas saal gaan sluiten? Zeker niet in de huidige eco nomisch barre tijden. Voor mij staat vast: wij gaan dit winnen." De procedure voor de aanmeldingen om door horeca-ondernemers (klein en groot) deel te nemen aan de collectieve schadeclaim sluit op 20 november 2011, omdat de Stichting Horeca claim Nederland voor het eind van het jaar de totale schadeclaim bij de Nederlandse Staat wil gaan indienen. Horecaclaim De Nederlandse Staat krijgt voor eind van het jaar een schadeclaim van circa 200 miljoen, inge diend door de Stichting Horecaclaim Nederland. Ook in België gaat de Maatschap Horecaclaim België een claim van 200 miljoen indienen. Horecaclaim Europe zal de Europese Unie aan sprakelijk stellen voor geleden schade en de on rechtmatigheden van een rookverbod voor de ho reca van elk EU-land. Het Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden is hierbij uitgangspunt. Tot 20 november 2011 kunnen horeca-onderne mers in Nederland zich bij de collectieve schade claim aansluiten via Stichting Horecaclaim Neder land en hun vorderingen overdragen. De stichting wil dan vóór het eind van het jaar de eerste scha declaim indienen. Ruim 10.000 kleine horeca-ondernemers, dus kroegen met geen of weinig personeel, hebben schade geleden en/of ondervinden nog steeds schade, stelt de stichting. Die verwacht dat circa 10.000 vorderingen overgedragen zullen gaan worden door horeca-ondernemers aan de stich ting. De stichting schat de gemiddelde schade die een horecabedrijf door het verbod lijdt op 20.000 eu ro. Ook grote horeca-ondernemers - die tegen het rookverbod zijn en schade ondervinden - kun nen zich aansluiten bij de collectieve schade claim. Want de stichting gaat ook proberen het rookverbod voor de totale horeca afgeschaft te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11