io I rookverbod Nog geen 6o pro cent van de gecon troleerde cafés en disco's houdt zich aan het rookverbod in de horeca. Het ka binet laat het afwe ten, stelt de an- ti-rooklobby. Minis ter Schippers wijst er echter op dat ze de boetes verdub beld heeft. donderdag 20 oktober 2011 Rookgordijn in de horeca door Joep Trommelen foto Lex van Lieshout/ANP De Stichting Volks gezondheid en Roken (Stivoro) vindt dat het kabi net met zijn rook beleid terug naar af gaat. De naleving van het rook verbod in de horeca is volgens Sti voro onvoldoende. Door het stop pen van anti-rookcampagnes (ook Stivoro zelf krijgt vanaf 2013 geen subsidie meer, nu is dat nog 2,7 miljoen euro per jaar) komen vol gens de antirook-organisatie met name kinderen minder te weten over de schade die tabak in hun lijf kan aanrichten. De nieuwe Voedsel en Waren Au toriteit (nVWA) moet het sinds juli 2008 geldende verbod controle ren. Volgens woordvoerster Esther Filon is de naleving in cafés en dis cotheken momenteel 'redelijk sta biel' in vergelijking met de recent ste cijfers over het eerste kwartaal. Het is nog niet onderzocht of de verdubbeling van de boetes op overtredingen (sinds augustus) ef fect heeft. Exacte cijfers over de be vindingen van de controleurs brengt de nVWA pas aan het eind van dit jaar naar buiten. Maar Stivoro weet nu al genoeg. „Als bijna de helft van de cafés en disco's het verbod nog steeds aan zijn laars lapt, zijn we op de ver keerde weg", zegt Lies van Gen- nip, directeur van Stivoro. „Zeker in discotheken waar veel jongeren komen, moet strenger worden ge controleerd. Dit kabinet is toch van de strenge wetgeving en lik-op- stuk beleid op velerlei gebieden? Maar kennelijk niet bij dit onder werp." In het eerste kwartaal van dit jaar leefde 58 procent van de gecontro leerde kroegen en disco's het ver bod na, eetcafés waren voor 90 procent rookvrij. Restaurants, cafe taria's, sportkantines, hotels en in stellingen voor kunst en cultuur werden toen al niet meer gecontro leerd, omdat eerder bij 92 tot 100 procent van de bezochte zaken geen asbak meer te vinden was. Als bij het publiek de indruk be staat dat er tegenwoordig weer méér gerookt wordt in de kroeg, komt dat volgens Filon van de nVWA 'doordat er een tijd lang on duidelijkheid was over het roken in eenmanszaken kleiner dan 70 vierkante meter'. Daar mag sinds december weer worden gerookt. Filo: „Bij een flink aantal horecage legenheden was het lang onduide lijk of er nu wel of niet weer ge rookt mocht worden. Ik kan me voorstellen dat het daardoor nu lijkt dat er meer gerookt wordt. Maar voor de grotere zaken zijn de cijfers over de naleving van het ver bod hetzelfde gebleven." Oude cijfers tonen aan dat er twee jaar geleden in ieder geval minder gerookt werd in cafés. Toen was 73 procent van alle cafés rookvrij. In Boetes verdubbeld Sinds 30 augustus zijn de boetes voor overtreding van het rookver bod verdubbeld. De eerste boete die de nieuwe Voedsel en Waren Autoriteit (nVWA) uitdeelt als er gerookt wordt in een horecagelegenheid waar dat niet mag, is nu 600 euro. Bij herhaalde overtredingen wordt de boete verder verdubbeld, tot een maximum van 4500 euro. Sinds in cafés kleiner dan 70 vier kante meter zonder personeel weer gerookt mag worden, moe ten horecagelegenheden bij de in gang aangeven of er wel of niet ge rookt mag worden. zie onze website:binnenland Belgen minder opstandig tegen rookverbod dan Nederlanders het voorjaar van 2009 zelfs nog 83 procent. In de zomer van 2009 schortte toenmalig minister Ab Klink de controle op roken in eenmansza ken op. Daardoor gingen toen weer meer bezoekers binnen ro ken. Sindsdien lijkt de geest uit de fles en wordt het verbod op veel plaatsen weer met voeten getre den. Met name vanuit Noord-Bra bant ontwikkelde zich een breed protest van caféhouders die het rookverbod aan hun laars lappen. Ook zijn er zaken die bijvoorbeeld na tien uur 's avonds roken toe staan en eventuele boetes op de koop toe nemen. In een kroeg in Nijmegen werden nVWA-contro- leurs onlangs door klanten hard handig naar buiten gewerkt. Er komen dit najaar volgens Filon geen extra controles nu het 'bui ten roken' door de lagere tempera turen onaangenamer wordt. Wel houdt de nVWA bij het plannen van horecacontroles rekening met de meldingen die via het 'klantcon tactcentrum' over overtreders bin nenkomen. Na de invoering van het rookver bod in de horeca in 2008 zijn er 140 voltijd-controleurs met de handhaving belast. In eerste instan tie, toen de wet net van kracht was, controleerden zij louter op "het rookverbod. Maar ze houden zich tegenwoordig ook met de con trole op alle aspecten van de Drank- en Horecawet bezig. Er wordt dus per saldo minder op ro ken gecontroleerd. Volgens Van Gennip van Stivoro vaart het huidige kabinet een ande re koers dan de vorige kabinetten. „Deze minister controleert niet al leen onvoldoende in de horeca, ze stopt in 2012 ook met het onder steunen van mensen die willen stoppen met roken en met anti rookcampagnes. En het verhogen van boetes in de horeca heeft wei nig zin als je onvoldoende contro leurs inzet voor de naleving." Op het ministerie van VWS rea geert men gelaten op de kritiek. „Grenzen stellen, is grenzen hand haven", reageert een woordvoer der van minister van Volksgezond heid Edith Schippers, geconfron teerd met de cijfers van de nVWA en de kritiek van Stivoro. „En dat geldt ook voor het rookverbod in de horeca." Volgens hem hecht Schippers zeer aan de handhaving van de geno men maatregelen. „Ze heeft im mers de boetes verdubbeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10