81 buitenland Amerikanen jagen op Bani Wal id IS bijna 'door God gezonden' Oegandese rebellenleider Haribo ruilt kastanjes en eikels tegen winegums Al-Shabaab dreigt Kenia met vergelding 3 euro na dood broer Referendum Duisburg Olifant doodt meisje 'Syrië jaagt op artsen' dinsdag 18 oktober 2011 GAZA-STAD - Palestijnen bouwen in Gaza-stad aan een podium voor de ontvangst van door Is raël gevangengenomen Palestijnen die vandaag vrijgelaten worden. Israël ruilt 1027 gevangenen tegen de door Harnas ontvoerde Israëlische sol daat Gilad Schalit. Die werd op 25 juni 2006 in de Gazastrook gekidnapt. Vandaag wordt een eer ste groep van 477 Palestijnen vrijgelaten. Ver schillende van hen zijn veroordeeld voor terreur aanslagen. Nabestaanden van slachtoffers van die aanslagen tekenden gisteren beroep aan tegen de vrijlating bij het hooggerechtshof. Premier Netanyahu had nabestaanden een brief gestuurd waarin hij uitlegde waarom hij zo'n hoge prijs be taalde voor Schalit. foto Mohammed Saber/EPA door onze correspondent Oene van der WaJ BONN - Binnenkort is het weer zo ver. Dan mogen kinderen bij Hari bo in Bonn kastanjes en eikels rui len tegen snoep. Voor tien kilo kas tanjes of vijf kilo eikels krijgen ze een kilo winegums, dropjes en schuimpjes van Duitslands groot ste zoetwarenfabrikant. „Ieder jaar staat hier een kilome terslange file", zegt woordvoerder Markus Alfter in de zoet geurende fabriek midden in de stad. „Men sen staan soms zes uur in de rij." Ook gele nummerborden uit Ne derland zijn erbij. De traditie, die valt op de laatste twee dagen van de herfstvakantie, (3 en 4 novem ber in Duitsland) bestaat al sinds 1936. Veel mensen komen voor de beroemde gummibeertjes, een soort winegum die in Duitsland 'Fruchtgummi' genoemd wordt. Haribo's gummibeer - de Goldbar - is Duitslands populairste snoep je. Dagelijks worden er zo'n 100 miljoen van geproduceerd, meer dan één per Duitser. Het werd in 1922 door Hans Riegel in Bonn (vandaar Ha-Ri-Bo) voor het eerst gemaakt. Het snoepje heeft in Duitsland een cultstatus. Op uni versiteiten werd voor de grap on derzoek gedaan naar onder meer het 'seksleven' van gummiberen of hun 'groepsgedrag'. De federale overheid, die een boek publiceer de met de vijftig bekendste Duitse uitvindingen, noemt de gummi- beertjes in een adem met de auto, de pil en de computer. Een uitgekiende marketingstrate gie van Haribo houdt de cultstatus in leven. Er is zelfs een app voor de iPhone waarmee je virtueel Goldbaren in je mond kunt gieten. Voor gelovige joden en moslims is er een gummibeer zonder van var kensvet gemaakte gelatine. mogadishu - De radicaalislamiti- sche beweging al-Shabaab, die de macht heeft in grote delen van het zuiden van Somalië, heeft gisteren gedreigd met een invasie van buur land Kenia. Het militaire offensief komt er als het Keniaanse leger zich niet snel terugtrekt uit Soma lië, zo stelde een woordvoerder van al-Shabaab gisteren. Het Keniaanse leger trok zondag de grens met Somalië over voor een offensief tegen al-Shabaab. Ke nia houdt de moslimextremisten verantwoordelijk voor een aantal ontvoeringen op Keniaans grond gebied. Zo werden er onlangs twee Europese toeristen ontvoerd en een derde doodgeschoten. Vori ge week ontvoerden gewapende mannen twee Spaanse medewerk sters van Artsen zonder Grenzen in vluchtelingenkamp Dadaab in het oosten van Kenia. Dadaab telt ongeveer 450.000 bewoners, voor namelijk afkomstig uit Somalië. door onze correspondent Frans van den Houdt nairobi - Joseph Kony, de leider van het Verzetsleger van de Heer (LRA) zat vorige week in bad toen het Oegandese leger hem naderde. Zijn beveiligers schoten in de lucht, Kony zette het druipend op een lopen en het leger had het na kijken. „We vonden een teil met water en een handdoek", aldus ko lonel Felix Kulayigye. Omdat er zo veel bewakers in de buurt waren, is hij ervan overtuigd dat het Kony was die aan het badderen was. Het is niet de eerste keer dat het Oegandese leger beweert de rebel lenleider 'bijna te pakken te heb ben gehad'. Maar meer dan zijn kleren hebben de nationale strijd krachten tot dusver niet weten te veroveren. Kony lijkt ongrijpbaar. Kortom, een uitdaging voor de Ver enigde Staten die nu speciale troe pen naar Oeganda sturen om de re bellenleider en zijn naaste com mandanten 'van het strijdtoneel te verwijderen', wat betekent gevan gen te nemen of te doden. De com mando's zullen ook de legers van andere landen in de regio bijstaan, zoals dat van Zuid-Soedan, de De mocratische Republiek Congo en de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR), waar het LRA bases heeft. Kony en zijn Verzetsleger van de Heer deden voor het eerst van zich spreken in 1987 toen ze hun strijd tegen de Oegandese regering begonnen. Kony beweert de woordvoerder van God te zijn in de aardse gedaante van de Heilige Geest. Zijn LRA heeft door de ja ren ontelbare gruwelijke misdaden begaan. Hele dorpen zijn uitge moord, jongens werden gedwon gen soldaat, meisjes seksslaaf. Re den voor het Internationaal Straf- hof in Den Haag een arrestatiebe vel voor Kony uit te vaardigen. Eind vorige week besloot de Ame rikaanse president Barack Obama honderd man speciale troepen naar Oost-Afrika te sturen om een eind te maken aan de LRA-terreur. De Amerikanen worden niet ge acht mee te vechten, 'al zullen ze terug schieten als ze onder vuur worden genomen', aldus Obama. Hoewel de VS al 40 miljoen dollar in acties tegen het LRA stak, bleef Kony, met of zonder steun van de Heilige Geest, ongrijpbaar. zie onze website:buitenland Journalist Ruud Elmendorp V-sprak Kony in 2007 tripoli - Strijdkrachten van de Na tionale Overgangsraad in Libië hebben de woestijnenclave Bani Walid bijna helemaal veroverd op aanhangers van de verdreven lei der Muammar Kadaffi. Volgens de militaire woordvoerder van de raad, Ahmed Bani, is 90 procent van de stad in handen van de revo lutionaire strijdkrachten. Inwoners en strijders zeggen dat SEOUL Een Zuid-Koreaanse vrouw heeft van de regering vier dollar (drie eu ro) compensatie gekregen voor de dood van haar broer. Hij sneuvelde tijdens de Korea-oorlog in de jaren 1950-1953. De familie had nog geen compensatie gekregen. De zuster van de militair ontving in april uit eindelijk via een oude oorlogswet het geldbedrag. DUISBURG Bijna 15 maanden na de tragedie tij dens de Loveparade in Duisburg, waarbij 21 doden vielen, lijkt burge meester Sauerland alsnog zijn baan te verliezen. Er komt waarschijn lijk een referendum over hem. Een burgerinitiatief heeft meer dan 79.000 handtekeningen opgeleverd, terwijl 55.000 al voldoende waren. de troepen van Kaddafi zich de af gelopen dagen hebben teruggetrok ken. Het is niet bekend waar Kaddafi zich ophoudt. De Britse minister van Buitenlandse Zaken William Hague zei gisteren tijdens een be zoek aan Tripoli dat het 'zeer be langrijk' is dat Kaddafi, diens zoon Seif al-Islam en het voormalige hoofd van de geheime diénst Ab- HANOI Een Vietnamese circusolifant heeft een elfjarig meisje doodgetrapt dat op het dier was afgestapt om het wat te eten te geven. De olifant stond vastgeketend op een veldje bij een cultureel centrum op het platteland in het noorden van Viet nam. Het uit Hanoi afkomstige cir cus, waar de olifant toe behoort, was daar op rondreis. DAMASCUS Syrische veiligheidstroepen maken steeds fanatieker jacht op artsen die gewonde betogers behandelen. Dat hebben groepen die verzet bie den aan het regime van president Bashar al-Assad gisteren laten we ten. Sinds het begin van de betogin gen in maart zouden al 250 artsen en apothekers zijn aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8