Twijfels rond dood Vincent van Gogh binnenland 5 SCP: Ouders bepalen in sterke mate of kinderen bij jeugdzorg belanden BIOGRAFIE Geen nieuwe feiten, aldus Van Gogh Museum Storing e-mail KPN Eetbonnen Pukkelpop 'Joran braakte tOdl hij dat Smit TOOK Vrouw verongelukt 12 jaar voor moord dinsdag 18 oktober 2011 op de Antillen en er loopt al decen nialang veel meer jeugdig talent rond dan op het Nederlandse vas teland. Sinds een jaar of vijf is er geen offi cieel Antilliaans team meer en ma ken de beste Antillianen, vrijwel al lemaal slagmensen en verre vel- ders, deel uit van het nationale team. In combinatie met de tradi tioneel sterke Nederlandse wer pers en binnenvelders leidt dat tot een ploeg van formaat. Tijdens het zo succesvolle wereldkampioen schap in Panama trokken de Antil lianen en Nederlanders als boe zemvrienden met elkaar op. Een hoorn: „Ze vinden het geweldig om elkaar weer te zien en samen te spelen. Dat is een voorwaarde om te presteren, want in een top- team moet iedereen gelijk zijn, de zelfde taal spreken en hetzelfde doel hebben: winnen." „De honkballers hebben laten zien dat je door samen te werken dich ter bij elkaar komt, want alleen dat leidt tot wederzijds begrip. Als je me zou vragen hoeveel Antillia nen er in het nationale team spe len, moet ik echt even nadenken. Ik zou ook niet meteen weten hoe veel Nederlanders er in zitten. Ver schillen tussen persoonlijkheden en cultuur spelen bij ons geen en kele rol." DEN HAAG - Vooral de vragen of ouders een uitkering hebben, ge scheiden zijn en/of in aanraking zijn (geweest) met de politie, bepa len of een kind bij jeugdzorg te rechtkomt. Dat concludeert het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een rapport dat vandaag is gepresenteerd. Kinderen uit deze gezinnen heb ben een verhoogd risico op proble men, zegt een woordvoerder. De kenmerken van het kind zelf zijn van minder sterke invloed. De organisatie van jeugdzorg gaat binnenkort weer op de schop. Het kabinet wil dat gemeenten er ver antwoordelijk voor worden, zodat die de jeugdzorg beter aan kunnen sturen. Nu gaan provincies, ge meenten en diverse ministeries er nog over. Dat leidt onder meer tot weinig daadkracht en veel bureau cratie, zo hebben verschillende on derzoekers al geconcludeerd. De reorganisatie zou geleidelijk moeten gebeuren in een periode die uitgesmeerd wordt tot 2016. Het SCP doet onderzoek naar de jeugdzorg om de reorganisatie zo goed mogelijk te laten verlopen. Volgens een woordvoerder heeft de organisatie nog niet op een rij tje welk percentage van de cliën ten uit gezinnen komt waar uitke ringen, scheiding en politiecontac ten een rol spelen. Vervolgonder zoek moet volgens hem ook duide lijk maken met welke klachten de jongeren uiteindelijk bij jeugdzorg belanden. Het aantal jongeren in Nederland stijgt nauwelijks. Toch neemt sinds 2000 het aantal jongeren toe dat bij jeugdzorg terechtkomt. In 2009 waren het er 265.000. Veel van die cliënten krijgen verschil lende vormen van hulp. ludieke acties en een gemoedelijke sfeer. De betogers mogen in elk ge- zie onze website:binnenland val deze week nog blijven. R0de loper uitgerold voor aan- foto Valerie Kuypers/ANP delenhandelaren Beursplein 5 AMSTERDAM - De nieuwe theorie dat Vincent van Gogh geen zelf moord heeft gepleegd, is niet vol doende onderbouwd. Dat zegt con servator Leo Jansen van het Van Gogh Museum in Amsterdam. Hij reageert hiermee op uitlatingen van twee schrijvers zondag in het Amerikaans tv-programma 60 Mi nutes. De schrijvers Steven Naifeh en Gregory White Smith komen in hun biografie Van GoghThe Li fe tot de conclusie dat de schilder hoogstwaarschijnlijk is gedood door twee jongens. Om hun stelling te onderbouwen, wijzen ze erop dat het vuurwapen waarmee Van Gogh zichzelf zou hebben doodgeschoten, nooit is ge vonden. Volgens Jansen wist het museum dat de auteurs met een dergelijk verhaal over de wereldberoemde Nederlandse schilder zouden ko men, maar niet dat ze dit ook zo hard zouden presenteren. „Er is geen nieuw feitenmateriaal aan het licht gebracht. Ze hebben uit al het beschikbare materiaal de din gen gehaald die bij hun theorie zouden kunnen passen." Volgens hem leunen de Amerikanen erg op een verklaring van een destijds Vincent van Gogh 16-jarige jongen waar eerder nooit veel aandacht aan was besteed. Jan sen: „Op zichzelf is het juist dat ze zeggen: er zitten toch wel rare ga ten in het verhaal, maar de hypo these is wat ons betreft nog niet bewezen." De conservator vindt het begrijpe lijk dat de auteurs verder zijn gaan speuren, want 'er zijn vragen' rondom de dood van Van Gogh. Mocht de theorie van de biogra fen, die in 1991 de prestigieuze Pu litzer Prize wonnen, bewezen kun nen worden, dan heeft dit grote ge volgen voor de mythe rondom Van Gogh. Jansen: „Als het waar is, staat het in honderden, zo niet duizenden boeken verkeerd. Dan moeten wij ook de mythe rondom Van Gogh corrigeren, want een deel van die mythe, van zijn marte laarschap, heeft ermee te maken dat hij zichzelf heeft gedood." Het neemt niet weg dat Jansen waardering heeft voor de biogra fie, die een brede karakterschets van de schilder geeft en uitvoerig ingaat op het milieu waarin Van Gogh opgroeide. Ook komen de schrijvers volgens Jansen met een nieuwe, samenhangende visie op het karakter van Van Gogh en diens drijfveren. Centraal staat hierbij de problematische relatie die hij met zijn familie zou heb ben gehad. Volgens de schrijvers heeft Van Goghs moeder haar zoon nooit kunnen aanvaarden zo als hij was. Dit zou volgens hen bij de schilder tot een diepgeworteld schuldbesef hebben geleid. zie onze website:binnenland Gesprek met schrijvers van het nieuwe boek over Van Gogh DEN HAAG BRUSSEL u c IN nrv/AVj 11 111 1 rr<3 mn'leonrnr non IfDXT hmntp rrïc- Hp7nplzprc irtin PiiHrplnnn hpf fcch". De mailserver van KPN kampte gis teren vanaf 13.00 uur met een lan delijke storing. Het e-mailverkeer van zo'n 375.000 mensen was daar door gedurende uren vertraagd of niet mogelijk. Dat heeft een woord voerster van KPN gisteren gezegd. Om 22.00 uur gisteravond konden 225.000 aansluitingen weer nor maal gebruik maken van e-mail. BOGOTA Een Nederlandse vrouw (23) is overleden door een verkeersonge val in de buurt van de Colombiaan se hoofdstad Bogota. Een 25-jarige Nederlandse vrouw raakte zwaar gewond. De vrouwen zaten met drie anderen in een auto, die op een tweebaansweg op een busje botste. Bezoekers van Pukkelpop, het festi val dat deze zomer vanwege nood weer werd afgelast, krijgen voor de volgende drie edities eet- en drank- bonnen ter compensatie. Dat was gisteren te lezen op de website van de organisatie. Het popfestival werd stopgezet nadat het nood weer aan vijf festivalgangers het le ven had gekost. UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft een man (40) uit Breukelen veroor deeld tot 12 jaar cel wegens moord op zijn dove en gehandicapte bo venbuurvrouw. De straf was gelijk aan de eis. De rechtbank acht bewe zen dat hij de vrouw, met wie hij ruziede over geluidsoverlast, met een hamer heeft doodgeslagen. LIMA - Vijf mensen hoorden joran van der Sloot de moord op de 21-jarige Stephany Flores beken nen, onder wie de Nederlandse tolk Maurice Steins (34). De gede tailleerde beschrijving over de laat ste uren van het leven van de Peru aanse staat in zijn geheugen ge grift. „De verhoorder duwde een penetrant ruikend shirt, helemaal besmeurd met het bloed van Step hany Flores, onder de neus van Jo ran van der Sloot. Hij begon spon taan te braken." Steins herinnert het zich nog als de dag van gisteren. „Nog nooit heb ik zoiets gezien, of geroken. Ik kon de misselijkheid nog net on derdrukken, dat was het shirt dat Flores het ademen onmogelijk had gemaakt." Steins treedt bijna wekelijks op als tolk voor het Peruaanse gerecht, in rechtszaken waarbij Nederlanders betrokken zijn. „Dat is een neven activiteit, want ik run mijn eigen reisbureau in Lima." De zaak van Joran was uniek voor de Limbur ger. „Alle vijfhonderd zittingen die ik heb gedaan, gingen over drugs, behalve de moord op Flores." De Nederlandse ambassade regel de het contact tussen Steins en het Openbaar Ministerie. Steins be schrijft Joran als een rustige en meewerkende verdachte, constant vragend om sigaretten. „Hij stelde zich vriendelijk op en kwam ge loofwaardig over", benadrukt Flo res kreeg een elleboogstoot op haar neus omdat zij op Jorans com puter zou hebben gekeken. „Door al het bloed dat die klap had ver oorzaakt, raakte hij naar eigen zeg gen in paniek. Hij wist niet meer wat hij moest doen, omdat ze haar bewustzijn begon te verliezen. Hij besloot haar daarom te wurgen." Dat lukte niet meteen, waarop hij een shirt in haar mond propte in de hoop dat ze zou stikken. „Dat zelfde shirt kwam toen op tafel. Jo ran werd misselijk en moest bra ken. Dat was het enige moment dat ik zijn ogen vochtig zag wor den en berouw bespeurde." Er be stond lang onduidelijkheid of de bekentenis wel geldig was, omdat Van der Sloot deze via rechtszaken tegen zijn advocate en tolk Steins nietig probeerde te verklaren. Maar op r2 september is toch de eerste zittingsdag gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5