De naam van een paddenstoel 181 zeeland aKk*' Jl KKifl Borsele kiest voor bewoning in deeltijd De Schouwse natuur in tijdens de Beleefweek 'King of Kings' door rechters vrijgesproken m wj j IWOty De herfst is misschien wel de mooiste tijd om het bos te bezoeken. Staatsbosbeheer speelt hier op in door in de herfstvakantie extra activi teiten aan te bieden, zoals bijvoorbeeld de paddenstoelenwandeling. 5 JAAR 0% RENTE 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD WWW.AUTOTEAM.NL /T\ AutoTeam dinsdag 18 oktober zul 1 ledüb bugatti atelier torino giordano fellows ij", MODE plein 1940 middelburg www.lavooymode.nl heinkenszand - De gemeente Bor sele wil meer mogelijkheden bie den voor de deeltijdwoningen in de bebouwde kom. „We hebben al een aantal aanvragen gehad", zegt wethouder Marga Vermue. „We willen tegemoet komen aan de toe nemende vraag." Er zijn diverse soorten tweede wo ningen. De zomerwoning, de wo ning voor recreatieve verhuur en de deeltijdwoning. Volgens de Ne derlandse Vereniging voor Make laars (NVM) biedt met name de deeltijdwoning kansen in de krimpregio's. De eigenaar van een deeltijdwo ning werkt elders drie tot vijf da gen per week en heeft daar het hoofdverblijf De vrije tijd wordt gespendeerd of een deel van het werk gebeurt vanuit de deeltijdwo ning. Deeltijdwoning-bezitters ra ken vervolgens volgens de NVM ook sociaal verankerd in een ge meenschap en als diegene met pensioen gaat, is de praktijk dat hij/zij dan definitief naar Zeeland verhuist. „Inspelen op het feno meen deeltijdwoning biedt kansen voor onze regio", zegt Vermue. Borsele wil de deeltijdwoning vol gend jaar opnemen in de huisves tingsverordening. „Er moet toe stemming aan de gemeente wor den gevraagd voor het gebruiken van een huis als deeltijdwoning." Deeltijdwonen is ook op Schou- wen-Duiveland actueel. De Jacht haven van de Toekomst wil op de ze basis huizen aan de man bren gen. De vrees werd geuit dat op de ze manier een zelfstandige woon kern - een dorp in£en dorp - ont staat www.pzc.nl MEEST CELEZEN - N57 bij Burgh-Haamstede veiliger -Webwinkel 3e in technologie fast50 -Gemeente draait op voor duinpad WEBLOCS Verschillende verslaggevers houden op de website van de PZC een web- log bij. Kijk op www.pzc.nl/blogs TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto NATUUR door Joeri Wisse €ft Duivelsbroodrussula leeft alleen bij naaldbomen en is daarom één van de meest voorkomende padden stoelen in de boswachterij. Je zou het niet zeggen, maar de zwarte vlekjes op de esdoornblade ren zijn ook paddenstoelen en wel inktvlekzwammen. De amethistzwam is een zogenaam de fopzwam en is in Nederland be ter bekend onder de naam rode kooizwam. Het muizenstaartzwammetje komt alleen voor op dennenkegels. De herkomst van de naam wordt pas duidelijk al je 'm uit de kegel trekt. Wie volgende week graag veel verschil lende paddenstoe len wil ontdekken, moet deze week hopen op een paar regenachtige dagen. Want nat te dagen is precies wat de Boswach terij Westenschouwen nodig heeft om de paddenstoelen letterlijk uit de grond te laten schieten. Omdat het de laatste dagen juist droog en warm is geweest, valt de 'oogst' van vandaag een beetje te gen, legt paddenstoeldeskundige Loek de Bruijn uit. „De boswachte rij is een zanderig duingebied, daarom wordt het snel droog." Toch is het al na nog geen hon derd meter prijs. „Ik heb iets", roept één van de ruim twintig deelnemers aan de paddenstoelen wandeling. De roodbruine aange vreten paddenstoel waar de groep even later rond staat, is een duivels broodrussula. „Die komt hier heel veel voor. Het is namelijk een soort die samen leeft met dennen. De paddenstoel en de boom wisse len voedsel met elkaar uit", do ceert De Bruijn. De onheilspellen de naam stamt uit de middeleeu wen. „Vroeger aten de mensen veel meer uit het bos. Uit de naam wordt duidelijk of een padden stoel eetbaar is of niet. De smakelij ke melkzwam is dus wél eetbaar." Andere soorten danken hun naam weer aan hun vorm of kleur. Zo lijkt de wortelende aardappelbo- vist die De Bruijn voorzichtig uit de grond snijdt inderdaad typisch op de bekende knol. De rode kool- zwam, die even verderop tussen het gras staat, is zo genoemd naar de kleur van de groente. „Deze is al niet meer zo mooi paars, maar je kunt het nog wel goed zien." Ook in het dierenrijk hebben onze voorouders inspiratie gevonden bij de naamgeving van paddenstoe len, zo blijkt als de gewone herten- zwam opduikt. „Deze groeit altijd op dood hout", zegt De Bruijn ter wijl hij 'm met een zakmes voor zichtig uit de aarde wrikt. „Hij is mooi bruin, net zoals een ree." Bij het muizenstaartzwammetje is het op het eerste gezicht niet zo duidelijk waar de naam vandaan komt. „Deze soort leeft alleen op dennenkegels. Als je kijkt waar het steeltje vandaan komt, zie je alle maal haartjes bij z'n voet. Trek je het paddenstoeltje eruit, dan zie je dat ook het onderste deel behaard is. Net een muizenstaartje." Aan het eind van de tocht duiken nog twee soorten op waarvan de naam niet uit de natuur komt. Zo heten de zwammetjes die als oran je puntjes op dood hout zitten heel toepasselijk meniezwamme- tjes. „En deze vlekken zijn ook paddenstoelen, hij heet de inkt- vlekkenzwam en komt alleen maar voor op esdoorns." Natuurliefhebbers hoeven zich volgen de week niet te vervelen. In de herftst- vakantie, van zondag 23 tot zondag 30 oktober, is het Beleefweek bij Staatsbosbeheer. Alle activiteiten vin den plaats of beginnen in de Excursie- schuur aan de Kraaijensteinweg, tenzij anders aangegeven. Ter plaatse aan melden, vol is vol. Zondag: 7.00 uur: Vogeltrektellen op de trektelpost; 10.30 uur: Koffiedrin ken met de boswachter; 13.30 uur: Strandjutten Noordzeestrand; 13.30 uur: Vogels kijken in Tureluur (Hoosjes- weg, Kerkwerve) Maandag: 10.30 uur: Dierenvriendjespad; 10.30 uur: Presen tatie over het leven van mieren; 13.30 uur: Paddenstoelenwandeling. Dins dag: 10.30 uur: Soort natuursurvival voor kinderen in de leeftijd van groep 7/8; 10.30 uur: Demonstratie figuren zagen met kettingzaag; 13.30 uur: Wan delexcursie boswachterij; 13.30 uur: Ka bouterpad voor de kleinste jeugd en hun ouders. Woensdag: 7.30 uur: Ree ën en damherten speuren in de bos wachterij; 10.30 uur: Kabouterpad voor de kleinste jeugd en hun ouders; 13.30 uur: Demonstratie prepareren en opzet ten van dieren door Wim Phaf; 13.30 uur: Wandelexcursie Meeuwenduinen (start einde van de A. van der Weijde- weg). Donderdag: 10.30 uur: Soort na- tuurservival voor kinderen groep 7/8; 10.30 uur: Wandelexcursie rondom de Kop met ook aandacht voor de Ooster- schelde, zandhonger en kering; 13.30 uur: Presentatie over het leven van damherten; 16.00 uur: Reeën en dam herten speuren in de boswachterij. Vrijdag: 10.30 uur: Wandelexcursie boswachterij en strand; 13.30 uur: Die renvriendjespad; 16.00 uur: Reeën en Damherten speuren in het Gadrabos (Vroonweg Haamstede). Zaterdag: 7.30 uur: Reeën en Damherten speu ren in het Gadrabos (Vroonweg Haam stede); 10.30 uur: Kabouterpad voor de kleinste jeugd en hun ouders; 13.30 uur: Paddenstoelen kijken. Zondag: 7.00 uur: Vogeltrektellen op de trektel post; 10.30 uur: Mediteren in het bos en aan het strand met gids en medita- tiedeskundige; 13.30 uur: Strandjutten Noordzeestrand; 13.30 uur: Presentatie over leven van mieren en damherten. officieel Opel Dealer door Emile Calon LJLvoel je v r i j Onderdeel von de Automotions Groep Goes Vlissingen Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aan de Pearyweg te Goes. middelburg - Een 37-jarige Middel burger is gistermiddag vrijgespro ken door de Middelburgse recht-- bank. De man, die zichzelf ziet als de Almachtige en de King of Kings, stond twee weken geleden terecht omdat hij volgens het Openbaar Ministerie in een shoar mazaak in Middelburg een klant zou hebben bedreigd. De officier van justitie eiste TBS met dwang verpleging tegen hem, omdat hij begin dit jaar die zaak zeer luid ruchtig binnenkwam en een broodje bestelde. Vervolgens zou hij een mes tevoorschijn hebben gehaald en het met een harde klap op de toonbank hebben gelegd. De officier van justitie stelde twee weken geleden dat de man, die last zou hebben van een ernstige geestelijke stoornis, een bedreiging vormt voor de samenleving. De rechtbank vindt dat de bedrei ging niet bewezen is. De rechters nemen direct aan dat de klant zeer geschrokken is van de man, 'maar het is niet bewezen dat hij haar be dreigde of dat hij stekende bewe gingen naar haar heeft gemaakt'. Raadsman A. Sol vroeg twee we ken geleden reeds om vrijspraak omdat er geen sprake was van daadwerkelijke bedreiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50