221 zeeland Bezuiniging leidt tot sluipend Nieuwe persleiding voor Bath lEfei PZC Meer tussenwoningen verkocht in september ACTIE TEGEN BEZUINIGING Provincie Zeeland krijgt 8 tot 10 mijloen euro jaarlijks minder van het Rijk voor behoud en beheer van het Zeeuwse landschap. Directeur Arno Willems van Landschapsbeheer Nederland zette een nationale Loop voor het Landschap op. Nieuwe directeur voor Jeugdzorg brieven Bezuiniging Dagje weg met 25% korting dinsdag 18 oktober 2011 door Lilian Dominicus bath - Bath krijgt nog voor de win ter een nieuwe persleiding. Water schap Brabantse Delta laat over een traject van 250 meter rioolbui zen van 180 centimeter doorsnede plaatsen. Aanleiding voor de aanleg is de lei dingbreuk die eind mei van dit jaar plaatsvond. Een stuk uit de bo venkant van de persleiding brak ter hoogte van de zuiveringsinstal latie bij Bath. Brabantse Delta zui vert een groot deel van zijn afval water in Bath. Om te voorkomen dat de riolen in West-Noord-Bra- brant zouden overlopen werd het water direct via de leiding bij Waarde de Westerschelde ingeleid. Miljoenen liters rioolwater zijn op deze manier geloosd. Het leidde tot een groot aantal klachten over stankoverlast door omwonenden. Met noodreparaties is eind juni een voorlopig einde aan de ellende voor mens en na tuur gemaakt. Omdat overstorten in Brabant bij heftige en langduri ge regenbuien nog steeds mogelijk waren, had het waterschap een de finitieve oplossing beloofd. Bra bantse Delta garandeert nu tot 2050 een probleemloos transport van rioolwater uit westelijk Noord-Brabant naar Bath. middelburg - Bureau Jeugdzorg Zeeland heeft een nieuwe direc teur. Met ingang van 7 november gaat Nelleke Groenewegen aan de slag. De laatste functie van mevrouw Groenewegen was lid van de Raad van Bestuur van het Nederlands leugdinstituut. Verder werkte zij voor de Vereniging Nederlandse Gemeenten en in verschillende functies bij de GGD in Zuid-Hol- land. Om de benoeming van een nieu we directeur Jeugdzorg ontstond in april dit jaar rumoer toen de provincie de complete raad van toezicht op non-actief stelde. door Edith Ramakers We komen in actie tegen het sluipend slopen van ons mooie land schap", zei directeur Arno Wil lems van stichting Landschapsbe heer Nederland net voor de start van de halve marathon van Wolp- haartsdijk naar het provinciehuis middelburg - In Zeeland zijn in september 23 meer bestaande wo ningen verkocht dan in dezelfde maand, een jaar geleden. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster. In to taal werden vorige maand in de provincie 264 bestaande huizen verkocht. In september 2oro ging het om 241 woningen. Uit diezelfde gegevens blijkt ook dat alleen in Zeeland de waarde van de huizen is gestegen. In Lim burg daalde de huizenprijs met 5,2 procent het meest. Vooral hoek- en tussenwoningen waren in september populair. De in Middelburg. Zo'n 80 deelne mers liepen en fietsten in zijn kiel zog voor natuur en landschap. In 12 dagen legt Willems 250 kilo meter af Iedere dag eindigt tel kens bij een provinciehuis. Giste ren besprak hij zijn zorgen met de Zeeuwse gedeputeerde Sjoerd Hei ning. Het Rijk heeft een bezuini ging op het landschap tot 2016 aan verkoop nam met gemiddeld veer tig procent. Minder goed ging het vorige maand met de vrijstaande- woningen, de appartementen en de twee-onder-een-kapwoningen. Het kadaster registreerde in het he le land 10.327 verkochte woningen, zes procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar. In de eerste drie kwartalen van dit jaar daalde het aantal verkochte woningen met 3,7 procent in vergelijking met de eer ste 9 maanden. De meeste huizen werden vorige maand verkocht in Flevoland, de minste in de provincie Groningen. gekondigd van 70 procent. Een aantal taken en verantwoordelijk heden heeft het Rijk overgedragen aan de provincies, maar het heeft daar een klein budget voor natuur tegenover gesteld. Zeeland moet het vanaf volgend jaar met 8 tot 10 miljoen euro minder doen. Hei ning: „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat we zoveel miljoenen bezui Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Molenwater 2 Wordt het geen tijd dat de bestuur ders van ons prachtige provincie stadje afstappen van het megalo mane plan om in tijden van bezui nigingen en de broekriem aanha len koste wat kost een nieuwe schouwburg te willen bouwen? Het zou van dapperheid getuigen om een pas op de plaats te maken: een beperkte renovatie voor de hui dige schouwburg en een publieks vriendelijke bestemming voor park Molenwater. Ted Voetman Populierenlaan 12, Middelburg Molenwater 3 Mooie beelden en fraaie perspectie ven schetsten de architecten tij dens de informatieavond over de theaterbouwplannen in het Molen watergebied. In deze krant werd in positieve termen commentaar gege ven op het gepresenteerde ont werp. Vervolgens kreeg ook exploi tant Lievens de gelegenheid zijn en thousiasme over het ontwerp te ui ten: 'fantastisch'. Alles vakkundig geregisseerd door het college. Maar wat was het genegeerde standpunt van de Klankbordgroep?: Het thea ter is te kolossaal voor zijn omge ving. De gemeenteraad gaat in de cember beslissen over het vervolg nigen op het landschap. We moe ten een deel ergens anders van daan halen." Maar waar waarvan daan is nog onduidelijk. „Over een maand weten we hoe we in 2012 een antwoord geven aan de lande lijke bezuinigingen op natuurbe heer." Heining had lovende woor den over voor Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). „Met weinig geld, Gevolgen van 70 procent bezuini ging voor het Zeeuwse landschap: Vrijwilligerswerk voor 3000 vrij willigers wordt bedreigd. SLZ is 'bindmiddel' tussen bewo ners, dorpsraden, boeren en over- heidinstanties en coördineert on derhoud van bijvoorbeeld wandel netwerken. Het onderhoud van historische boomgaarden, knotwilgen, mei doornhagen, grenslinden, grensste nen, begraafplaatsen en kerkterrei- nen wordt minder. Kennis van onderhoud/beheer van natuur door specialist vloeit weg. traject. Daarom een oproep aan col lege, maar vooral raad: luister naar het tegengeluid. Doe het niet! Kom tot inkeer! Keer terug op uw schre den! Beter ten halve etc. Anders is dit het scenario: Molenwater naar de filistijnen met een mon strueuze kolos tussen groensnip- pers en parkeerplaatsen, forse bud getoverschrijding en verliesgeven de exploitatie door halflege zalen en niet dekkende horeca. Doemsce nario? Ik vrees van niet. Cees Leijnse Touwbaan 74, Middelburg Molenwater 4 Theater Molenwater, infoavond. De locatie van de schouwburg ligt vast. De architect tovert een blok kendoos om in een theater. Het overgebleven stukje grond veran dert in een parkje. Klein omdat het doormidden wordt gesneden door een Kastanjelaan die niet mag wor den uitgedund want bomen, hoe wel vervangbaar, zijn heilig. Hoe anders is dat met de monu menten, onvervangbaar, gebouwd rondom het open Molenwater. Hun natuurlijke, bijpassende, om geving verdwijnt en ze komen let terlijk en figuurlijk in de schaduw van een zesentwintig meter hoog gebouw te staan. Stadskantoor, Provinciale Water staat, Rijkswaterstaat, de Tangent, het Gasthuis en de Schouwburg zijn grootschalig. Bachtensteene en de voormalige kazerne volgen nog. Hoeveel grootschalige nieuwbouw verdraagt een oude stad zonder zijn aantrekkelijkheid te verliezen? J. van der Zwan voorzitter Vrienden van Middelburg Rouaansekaai 17, Middelburg ABONNEE VOORDEEL Profiteer van voordeel op parken en musea Wilt u een dagje uit in het najaar met het hele gezin? Bespaar veel geld en profiteer van 25% korting op de toegangsprijs van maar liefst 6 parken en musea. 1. Ouwehands Dierenpark Rhenen 2. Bobbejaanland 3. Sea Life Oberhausen 4. Combi Madame Tussauds Amsterdam Dungeon 5. Zuiderzeemuseum 6. Attractiepark Slagharen Alle aanbiedingen zijn geldig tijdens de Herfstvakantie! Meer informatie en het bestellen van tickets kunt u vinden op pzc.nl/dagjeweg Sjoerd Heining ontvangt Arno Willems (links) en Jan Bostelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46