Bij De Rode Beuk krijg je de i8l zeeland Café De Lamsoren is gered Dierenverhalen STICHTING ARDUIN Het woon- en werkproject De Rode Beuk aan de Markt in Terneuzen loopt nu enkele weken. Medewerkers vinden op het gemak hun draai in winkel, appartement en lunchroom. EHBO in Sas geeft cursussen Nieuwe riolering Viva Afrika is OD ZOek voor straten in r sint jansteen naar naaimachines almanak dinsdag 18 oktober 2011 door Eugène Verstraeten LAMSWAARDE - Het laatste dorpsca fé in Lamswaarde is gered. Domi nic de Koning en zijn vriendin Ma- lissa Willems zijn de nieuwe uitba ters van De Lamsoren, dat al een tijdje gesloten is. Het café gaat za terdag 5 november voor één dag open, want dan houdt carnavals stichting de Lamsoren het jaarlijk se 'elfde van de elfde bal'. „Daarna willen we de zaak toch eerst een opfrisbeurt geven", zegt Dominic de Koning. „Een beetje onze eigen 'look'. Met name de buitenkant moet wat meer uitstraling krijgen met onder meer een nieuw verfje. Daarna willen we langzamerhand ook wat van binnen doen, maar dat heeft geen haast." Dominic en Malissa hopen het ca fé op vrijdag 25 november officieel te kunnen heropenen. Dan wordt ook de nieuwe naam gepresen teerd. De uitbaters, die ook de kan tine van de voetbalvereniging run nen, willen in principe op de oude voet verdergaan. Dominic: „Alle verenigingen zijn hier straks weer van harte welkom. We zijn zelf nog jong en daarom willen we daarnaast ook wat meer voor de jeugd gaan doen." De uitbaters zetten ook de frituur die bij het café hoort voort. In de zomermaanden willen ze de fiet sers die aanleggen een kleine lunchkaart bieden. door Raymond de Frel Kom, kom! Je moet even teruglopen, de toegangsdeur van de lunchroom is hier! Louis Kerckhaert zuigt met zijn enthousiasme potentiële gasten haast letterlijk de lunchroom in. Grote lach op zijn gezicht, fonkelende pretogen en een fantastische vlotte babbel doen de rest. Welkom meneer, welkom in De Rode Beuk. Sinds een paar weken is de lunchroom en winkel van De Ro de Beuk aan de Markt in Terneu zen geopend. Op woensdag, don derdag en vrijdag dan. De mede werkers krijgen zo rustig de tijd om te wennen. Bovendien moeten er nog wat mensen worden gevon den die hier willen werken. Het is de bedoeling dat De Rode Beuk over een tijdje ook op dinsdag en zaterdag open is. De Rode Beuk is een woon- en werkproject van Stichting Arduin. Mensen met een licht verstandelij ke handicap kunnen hier aan de slag. Voorlopig alleen nog in de winkel en de lunchroom, later ook in een atelier aan het nabijgelegen Tuinpad. De in het atelier vervaar digde kunst wordt in het winkeltje verkocht. Tot het zover is, worden er vooral spullen uit andere werk- ateliers van Arduin aan de man ge bracht. Boven het werkgedeelte zijn vier appartementen gemaakt, waar mensen wonen die net niet zelf standig kunnen wonen. Elke dag krijgen zij een beetje zorg op af stand. Lucie Brugge is een van de begeleiders van de werknemers. „Wij ondersteunen de mensen daar waar nodig, in de hoop dat zelfstandigheid haalbaar is. Maar het geeft ook niet als dat niet het geval is. We hebben nu drie mede werkers op vrijwillige basis, maar als hun indicatie rond is, krijgen ze voor dit werk een uitkering. Daarnaast werken we met sta giaires van De Wingerd, een school voor speciaal onderwijs in Terneuzen", aldus Brugge. In De Rode Beuk, vernoemd naar de monumentale boom in de tuin die tijdens de verbouwing ge spaard moest blijven, gaat alles ei genlijk net als in alle andere win kels en lunchrooms. Het kan soms alleen iets langer duren. Daar wordt onder meer op de lunch kaart begrip voor gevraagd. Louis serveert al volleerd, maar vindt het soms wel heel erg gezellig bij de gasten. Brugge: „Deze week zat hij opeens bij klanten aan een ta feltje. Dat is op zich niet erg, maar zo gaat het in de praktijk natuur lijk ook niet. Een praatje maken mag natuurlijk, maar hij weet nu dat hij wel moet blijven staan." De medewerkers leren in De Rode Beuk bedienen, afwassen, brood jes smeren, met geld omgaan en sa menwerken. Daarbij helpt de tech niek hen een handje. Zo is de kas sa in de winkel voorzien van een touchscreen en worden de bestel lingen in de lunchroom via een i-Pad opgenomen. Als iemand een cola bestelt, is een druk op een plaatje van een flesje cola voldoen de om het verzoek naar de keuken te loodsen. Als het medewerkersbestand is uit gegroeid tot zes en iedereen zijn draai helemaal heeft gevonden, wordt de grondig verbouwde oude kapperszaak officieel tot De Rode Beuk gedoopt. Tot die tijd heten Louis en zijn collega's nieuwsgieri ge mensen op woensdag, donder dag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur al van harte welkom. SAS VAN CENT - De EHBO-vereni- ging Sas van Gent houdt herha- lingslessen reanimatie en AED voor mensen die al een certificaat hebben. De cursus start bij vol doende aanmeldingen. Kosten: 40 euro. Daarnaast begint de vereniging in januari met cursussen EHBO voor beginners. Aanmelden voor beide lesreeksen kan via 0115 564812 of per mail: wautier48@zonnet.nl. Meer informatie op de website http://ehbosasvangent.tripod.com Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Qwww.z2.nl Tip? redactie@pzc.nl Met de laatste collega's terug van va kantie werden op het Middelburgse kantoor spannende verhalen uitge wisseld. Daarin speelden dieren een hoofdrol Eén collega was midden in de nacht op het Italiaanse platteland ruw uit zijn slaap gewekt door een eekhoorn in de slaapkamer. Een an der ontdekte op een wandeltocht naar een oase in een Texaanse woes tijn een klein beertje in een boom. Een derde collega werd tijdens het le zen bij het zwembad op Sri Lanka opgeschrikt door een slang die uit de boom op zijn boek viel. „Wat heb je daarmee gedaan", vroegen de ande ren danig onder de indruk. Achteloos wees hij op de nieuwe laarzen van een vierde collega: „Daar loopt zij nu mee." SINT JANSTEEN - De riolering in de Prins Hendrikstraat, de Burg. IJse- baertstraat en een gedeelte van de Hemelstraat in Sint Jansteen moe ten worden vernieuwd. De eerste twee straten worden ook heringe richt. Vooruitlopend vervangt Del ta vanaf deze week de water- en gasleidingen in de straten. Op maandag 31 oktober beginnen dan de eigenlijke werkzaamheden voor de herinrichting. Vanaf dan worden tot en met vrijdag 23 maart volgend jaar de Burg. IJse- baertstraat, Prins Hendrikstraat en het gedeelte van de Hemelstraat ge faseerd afgesloten voor het door gaande verkeer. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Kameroenese inge nieur Jean Oemar-Daga kan na zijn bezoek aan Terneuzen mooi nieuws naar zijn thuisland meene men. Oemar-Daga is op uitnodiging van Kerk in Actie in Nederland voor scholing. Vandaag komt hij naar Terneuzen om burgemeester Jan Lonink namens de streek Garoua te bedanken voor de steun die de gemeente Terneuzen geeft aan de stichting Viva Afrika. Zo gaf Terneuzen in 2009 tiendui zend euro ter bevordering van de zelfredzaamheid in de landbouw sector in Kameroen. De Stichting Viva Afrika stuurde al twee keer een container met hulpgoederen voor (keuter)boeren naar Kame roen. Daar komt binnenkort een derde container bij. Viva Afrika zamelt honderd naaimachines in, die na controle en reparatie door de fir ma Verschuren uit Terneuzen wor den verscheept. Meer informatie over aanlevering is verkrijgbaar via jswiersma@zeelandnet.nl. Viva Afrika laat Oemar-Daga deze dagen het werk op verschillende Zeeuws-Vlaamse landbouwbedrij ven en in het glastuinbouwcom- plex in Westdorpe zien. Medewerkers Soraya van der Plas (rechts) krijgt in de winkel uitleg van begeleidster Claudia van Houcke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42