Kamer vrij, ontbijtje Van een B&B met 21 zeeland Zeeuws Archief viert werelderfgoed PZC dinsdag Herstel NHW De krant 6 weken voor 18 euro! De populariteit van de Bed Breakfast stijgt. Zowel in aanbod als in vraag. De economische crisis helpt een handje. Ondernemer of niet? dinsdag 18 oktober 2011 door Marleen Blommaert V Zou nou toch die geest van de jaren zestig in de huidige generatie twin tigers varen? Er zijn zo waar weer zoiets als demonstra ties. Beter hadden de demonstran ten even overlegd met hun opa's en oma's over het beste jaargetij de en de beste plek om te beto gen. Want nu in een tentje op het Malieveld kamperen is wel erg koud. Toen ik in de jaren tachtig ging studeren was er een aantal docenten dat bloemrijk en boeiend over al die protesten kon vertellen. Over alle groepen in hun verzet tegen de gevestigde or de. Over de marsen, de praatgroe pen, noem maar op. Maar aange zien ik behoor tot de zogenoem de 'lost generation' heb ik daar weinig van mee gekregen. De eni ge uitzondering werd gevormd door de grote demonstraties te gen de kernwapens. De laatste stuiptrekking van een protestge neratie. Het is moeilijk om de te kenen van de tijd nu te lezen. Maar langzaam begint het volgens mij te borrelen. Het merendeel van de bevolking heeft nog steeds COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Busïness/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bei: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezo'rging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 TelefoonnummerEmailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai 7Urgvuldig on et persoonsgegevens. I re informatie aan. BED BREAKFAST weinig reden tot klagen. Een twee dagen durende storing van de Blackberry lijkt een van de groot ste problemen te zijn. Ik zou den ken, prijs u gelukkig. Maar dat is de voorgrond. Op de achtergrond knarst en kraakt en piept het. Het tapijt van onze samenleving laat aan de randen rafeltjes zien en le lijke vlekken. Als je goed kijkt zie je ook waar het zal gaan scheuren. Een driftige poetsbeurt zal er on herroepelijk toe leiden dat de spanning oploopt en de zaak knapt. Eigenlijk moeten we het ta pijt herstellen voordat we de gro te schoonmaakbeurt erop losla ten. Herstel vergt kennis van za ken, van de schering, de inslag en de kleur. En vooral geduld, enge lengeduld. Want iedereen die wei eens dingen heeft gerepareerd, weet dat de enige voldoening erin gelegen is dat na eindeloos pruts werk iets het gewoon weer doet. Niets nieuws, niets hemelbestor mends. Je wordt niet genoemd, niet bewierookt, niet uitgenodigd voor praatprogramma's. Je hebt gewoon je steentje bijgedragen, vaak nog onzichtbaar ook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten De van oorsprong ty pisch Engelse Bed 8c Breakfast (B8cB) is Europa aan het vero veren. In 46 landen staan per september zo'n 42.000 adressen geregistreerd die een ka mer met onbijt aanbieden. De meesten zijn te vinden in Italië. Nederland staat na Frankrijk, Groot-Britannië en Duitsland op de vijfde plek in die ranglijst, zo blijkt uit onderzoek in opdracht van bedandbreakfast.eu, de groot ste aanbieder van accommodaties in Europa. De groei van het aantal adressen manifesteert zich vooral de afgelo pen vijf jaar, aldus Hanny Hoede- maker-Arens van bedandbreak- fast.nl. Meer dan de helft van de huidige 5500 accommodaties in ons land is sinds 2006 geopend. Zeeland en Friesland onderschei den zich door het aanbod van gro te panden, constateert Hoedema- ker. „Daar vind je megapanden voor een relatief lage vraagprijs. Wanneer die in de verkoop ko men, zie je steeds vaker dat make laars wijzen op de mogelijkheid van een bed 8c breakfast." Ongeveer vijftig procent van de adressen is in de plattelandsprovin cies te vinden. Gemeenten doen over het algemeen niet moeilijk bij het geven van toestemming om Inschrijven van een B&B bij de Ka mer van Koophandel is alleen ver eist als er sprake is van 'onderne merschap'. Op de website www.kvk.nl staat dit begrip duide lijk uitgelegd. De Belastingdienst ziet het verhu ren van huizen of kamers als 'ar beid die past bij normaal vermo gensbeheer'. Is 'de aantoonbare rbeid aanzienlijk hoger dan bij nor maal vermogensbeheer kan wor den verwacht', dan kan sprake zijn van ondernemerschap. Het verhuren van slechts één ka mer valt onder normaal vermogens beheer (dus geen onderneming) Poetsen moet je toch en een extra ontbijtje is zo gemaakt. een paar lege kamers te gelde te maken. Mits de woonfunctie van het huis hoofdbestemming blijft, zegt Hoedemaker. „Zeker in dor pen waar de leefbaarheid in de knel komt, biedt de opening van een bed breakfast een fantas tische mogelijkheid tot hergebruik van oude panden. Ook voor boe renbedrijven is het een vaak welko me aanvulling van het inkomen." De economisch.crisis heeft dat pro ces versneld. „Voor veel mensen is een bed 8c breakfast altijd een droom geweest. Wanneer iemand zijn baan kwijtraakt, kan dat nét dat duwtje in de rug zijn om die nieuwe weg in te slaan. De prijs voor een overnachting is ook lager dan in een hotel. Dus ook dat is in financieel zwakke tijden interes sant." Daarnaast biedt een B8cB een stuk persoonlijk aandacht en privacy voor de gasten, voert Hoe demaker als ander voordeel aan. En dat kan óók in grote luxe. „De vraag is heel divers. Er zijn men sen die komen puur voor een bed en een bruine boterham met kaas. Maar je ziet ook steeds meer well ness in het aanbod. Kamers met een binnen- of buitenzwembad, sauna en jacuzzi." De gastheer en- vrouw zijn in alle gevallen de crux waar het om draait, benadrukt Hoedemaker. „Al zit je in een rijtjeshuis midden in een woonwijk, of in een leuk stulpje vlak bij het strand, de eige naar is de local. Die kent de buurt, weet de leuke restaurants, geeft: je als gast dus nét dat beetje extra mee. Persoonlijke aandacht in een huiselijke sfeer." Maar zorg ook al tijd voor behoud van eigen priva cy, wijst ze op één van de grootste valkuilen voor beginners. „Vinden de gasten ook heel prettig!" Lianka Schepman van bed breakfast Bed and Breakfast Vierwin- den in Vlissingen heeft sinds de opening, in het Hemelvaartsweekeinde van 2011, elk weekeinde gasten ge had. Uitbaters Harry Visser en Lianka Schepman bieden hun gas ten een ruime, fraai ingerichte ka mer met aangrenzende binnen tuin, een eigen badkamer en toilet en bovendien een keuken waarin *s ochtends alle ingrediënten voor een goed ontbijt klaarstaan. Maar het belangrijkste is wellicht de privacy die de gasten in hun B8cB genieten, zegt Visser. Het echtpaar logeert zelf regelmatig in een BSdB en weet daardoor goed door Jan van Damme MIDDELBURG - De archieven van de West-Indische Compagnie (WIC) en de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) werden eerder dit jaar op de werelderfgoedlijst van de UNESCO geplaatst. Om die aanwijzing als 'memory of the world' - geheugen van de wereld - te vieren, wordt er een tweedaags internationaal symposium belegd. Op donderdag 3 november komen wetenschappers bijeen in het West-Indisch Huis in Den Haag. Een dag later - vrijdag 4 november - is de Burgerzaal van het oude stadhuis in Middelburg de locatie waar over het belang van het MCC-archief wordt gesproken. Het symposium wordt over twee plaatsen verdeeld: in Den Haag is het Nationaal Archief de beheer der van de erfenis van de WIC, in Middelburg beheert het Zeeuws Archief de nalatenschap van de MCC, die van 1732 tot 1807 actief was in de slavenhandel. Het ar chief in Zeeland is vergeleken met veel andere opvallend compleet. Tijdens de symposiumdagen ver tellen deskundigen hoe de archie ven kunnen worden aangewend voor internationaal onderzoek. Het symposium in Middelburg be gint om 14 uur. De maritieme his torici Henk den Heijer en Ruud Paesie zijn twee van de sprekers. Aanmelden voor het symposium in Mid delburg kan tot 20 oktober per mail: managementassistenten@zeeuwsarchief.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2