f verbijstering Ajax zoekt eerherstel en Europese overwintering in thuisduel hoog teamgemiddelde 1 sport 125 Sanders hekelt salaris-excessen Elmont grijpt naast het goud in Abu Dhabi dinsdag 18 oktober 2011 De botsing tussen Dan Wheidon (voorgrond) en Will Power, waarna de brokstukken alle kanten op vliegen. foto Jessica Ebelhar Voor een erehaag van personeel en publiek rijden de IndyCars vijf symboli sche rondjes om de overleden Dan Wheidon te eren. foto Isaac Brekken lis 500, die hij in 2005 ook al op zijn naam schreef Bij het uitko men van de tweede bocht in de twaalfde ronde ontstond een rava ge van rokende auto's en rondvlie gend puin. De bolide van Wheidon vloog over een andere auto heen en knalde in de hekken. De vrouwelijke coureur Pippa Mann moest samen met haar man nelijke collega J. R. Hildebrand ook naar het ziekenhuis met klach ten over duizeligheid. Directeur Randy Bernard van IndyCar maak te het trieste nieuws op het circuit bekend. „We zijn erg treurig dat we moeten meedelen dat Wheidon is overleden aan onge neeslijke verwondingen", zei Ber nard. De coureurs en teams beslo ten daarna om de race meteen te beëindigen. Er werden nog wel vijf symbolische rondes verreden om Wheidon te eren. door Dick Sintenie zagreb - Ajax is vanavond in Za greb naar twee dingen op zoek: punten om het Europese avontuur te verlengen tot na de winterstop én eerherstel. Van de laatste zeven duels werd alleen gewonnen van topklasser W Noordwijk. Ajax vecht in poule D van de Champions League vooralsnog met Dinamo Zagreb om de derde plaats. De nummers drie van elke groep stromen na december door naar de Europa League. Alleen de nummers één en twee plaatsen zich voor de achtste finales van het meest aansprekende dubtoer- nooi. Na twee duels leidt Real Ma drid de dans met zes punten, daar na volgen Olympique Lyon (vier), Ajax (een) en Dinamo (nul). Maar heel stiekem hopen de Am sterdammers op meer dan die der de plaats. Al is het vertrouwen aan getast door die povere serie. „We moeten snel het gevoel terugkrij gen dat we kunnen winnen", zegt Christian Eriksen. „En dat doe je door te winnen." Van de negentienjarige Deen wordt dit seizoen veel verwacht, maar zijn spel valt tegen. Hij is de eerste om dat te erkennen. Vol gens zijn trainer Frank de Boer zit Eriksen in een 'normaal proces' voor een jong talent. „Hij is eerste jaars senior, zit pas anderhalf jaar bij de selectie en hij heeft tussen door ook al een WK meegemaakt. Het is heel snel gegaan met Christi an. Dan is het niet verbazingwek kend dat het even wat minder is." Eriksen heeft misschien wel de kwaliteiten, maar niet de leeftijd en de status om het elftal op sleep touw te nemen, weet De Boer. De trainer krijgt bijval van Danny Blind, die Eriksen drie jaar gele den als technisch manager van Ajax overhaalde om naar Amster dam te komen. „De prestatiecurve van zo'n jonge voetballer verloopt grillig en om een leider te kunnen zijn, moet jouw eigen prestatie al tijd een voldoende of méér zijn. Maar je mag wél van Christian ver wachten dat hij in wedstrijden va ker bepalend is, hetzij door zelf te scoren of door een doelpunt voor te bereiden. Dat is zijn kwaliteit en daarvoor hoef je niet altijd goed te voetballen", zegt Blind. Dat heeft in het verleden bij voor beeld ook Rafael van der Vaart be wezen. Hij maakte in zijn eerste jaar in de A-selectie van Ajax als ju nior zeven doelpunten en een jaar later verdubbelde hij dat aantal. Eriksen staat op dit moment op vier assists en één doelpunt (op 26 augustus tegen Vitesse). „Dat moet beter", zegt Eriksen ferm. En het bevestigt de stelling van Blind dat de aanvallende mid denvelder een 'zeer realistisch zelf beeld' heeft. „Hij raakt van deze si tuatie niet snel in de war. Christi an is een zelfstandige jongen, die precies weet wat hij wil en hoe hij denkt dat te kunnen bereiken." door Rik Elfrink eindhoven - Algemeen directeur Tiny Sanders van PSV haalde giste ren tijdens een bijeenkomst in Til burg hard uit naar clubbestuurders die zorgen voor een salarisexplosie in de voetballerij. Hij sprak voor een groep aanstaande economen. „Zo'n speler bij een Russische club die twintig miljoen verdient, dat is absurd. Dit soort zaken moet verdwijnen, ik denk dat daar de komende jaren een begin mee wordt gemaakt." Sanders hekelde ook investeerders die een paar jaar een club overne men en met veel opportunisme opereren. „Soms wordt het ge zond verstand niet meer gebruikt. Ik heb echt niet de illusie dat we met PSV de voetballerij verande ren, maar ben wel blij dat we een salarisplafond van één miljoen eu ro per jaar hebben ingesteld. Sim pelweg omdat dat goed is voor de club, wij kunnen het ons niet ver oorloven om mee te gaan in de gekte. Dan nog is één. miljoen ove rigens veel geld. De discussie over jongemannen in een korte broek en bijstandsmoeders ga ik niet winnen." Sanders gaf een inkijkje in de enor me reorganisatie die PSV dit jaar doorvoerde. „We moesten finan cieel en sportief tal van zaken op orde krijgen. Minder uitgaven, meer inkomsten. Vaste kosten moesten, in lijn komen met vaste inkomsten. Bij PSV kunnen de va riabele baten hoog zijn, maar ook erg laag. Aan het einde van het sei zoen weet je pas of je Champions League speelt. Voor het bedrijf ach ter de voetbalorganisatie is dat las tig." „Ergens in april of mei weet je pas of je omzet komend jaar vijf tig of 75 miljoen is. We wilden er van af om daarop te gokken en daarom is er naast de financiële herstructurering bezuinigd. We wilden liever geen Feyenoord-sce- nario of eigendom aan een onbe kende derde overdragen. Als het had gemoeten, was het gebeurd, toch zijn we blij dat het zover niet is gekomen. Ik ben persoonlijk erg gecharmeerd van familiebedrijven en coöperaties, doorgaans zijn ze waardevol om in stand te laten." Volgens Sanders heeft het er soms de schijn van dat de KNVB er niet voor de clubs is, maar andersom. „Als je iets wil veranderen, gaat dat over veel schijven. Clubs moe ten zelf verantwoordelijkheid krij gen en nemen. Geldt ook voor hun financiële positie. Met marktwerking in het betaalde voetbal is niks mis. Een club die failliet gaat, heeft blijkbaar geen be staansrecht. Dat geldt bij bedrijven ook. Failliet is failliet, niks aan te doen." middelburg - VC Vlissingen lijkt dan eindelijk zijn ritme te hebben gevonden in de eerste klasse C van het zondagvoetbal. De Walcherse formatie haalde in eigen huis uit tegen Best Vooruit (5-1) en klom op naar de zevende plaats op de ranglijst. Het goede optreden van het team is terug te zien in de cijferwaarde- ringen. VC Vlissingen haalde een teamgemiddelde van 7,7. De hoog ste cijfers vielen in de voorhoede. Sinan Coban, Jonathan Constan- cia en Arjan Human kregen een acht. Zij hebben dan ook een plek je gekregen in het Sterrenteam van deze week, met de aantekening dat Human als aanvallende mid denvelder is geposteerd. Voor het overige vielen de cijfers tegen en dat had alles te maken met de tegenvallende resultaten van Kloetinge (8-2-verlies tegen Zwaluwen), GPC Vlissingen (2-1-verlies bij Stedoco), Zaamslag (2-1-nederlaag tegen Heinenoord) en Terneuzen (1-0-verlies bij EFC). Er werden in totaal slechts vijf ach ten uitgedeeld. Drie waren er voor spelers van Vlissingen. Daarnaast kwamen ook Fabian Wilson (Hoek) en Sven Wolkenhauer (Goes) aan acht. In het topscorersklassement van deze krant meldde Arjan Koop- mans zich door zijn goal tegen WHS (3-1-zege) in de top drie. De aanvaller van Rillandia bracht zijn totaal op negen goals, goed voor 13,5 punten. Dat is evenveel als Ar jen de Koeijer die namens Yerseke niet tot scoren kwam. Koploper Alex Jobse (Serooskerke) en Stefan Wielemaker (VCK) voegden elk één doelpunt toe aan hun totaal. per 16-10-2011 1 AlexJobse 2 Stefan Wielemaker 3 Arjan Koopmans Arjen de Koeijer 5 Elco Jansen 6 Pieter Bolle 7 Marinus Baas Peter van Gorsel Ferhan Topal Martijn van Grunsven Joey Deurloo Michal Szczawinski Serooskerke VCK Rillandia Yerseke Krabbendijke Wemeldinge Arnemuiden Dauwendaele Nieuwdorp MZC11 Tholense Boys HW24 goals factor 12 1,5 11 1,5 9 1,5 9 1,5 8 1,5 11 1 7 1,5 1,5 7 1,5 7 1,5 7 1,5 1 7 abu dhabi - De Nederlandse judo ka Guillaume Elmont heeft maan dag op de Grand Prix in Abu Dha bi genoegen moeten nemen met zilver. De dertigjarige Rotterdam mer moest in de finale van de klas se tot 81 kilogram zijn meerdere er kennen in de Japanner Takahiro Nakai. Die veroverde het goud dankzij een waza-ari. Elmont had de finale bereikt door overwinnin gen op de Hongaar Laszlo Csok- nyai, Safouane Attaf uit Marokko en de Amerikaan Travis Stevens. Linda Bolder pakte in Abu Dhabi brons in de categorie tot 70 kilo gram. Ze verloor in de halve finale met een yuko van de Japanse Haruka Tachimoto. Juul Franssen veroverde zondag al zilver in de klasse tot 57 kilogram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25