De bewoner van Wasschappel' 1 Qorimorkt f*ï3 zeeland 119 Vlissingen ontbeert vet op de botten 'LEZERSVOORDEEL Wasschappels gevoel m GELDIG OP DINSDAG 18 OKTOBER. Ruilwinkel Goes blijft groeien DONDERDAG OA OKTOBER ZU EVENT Gimbrèie Algemene reserve gemeente moet omhoog Vlissinger moet behandeling in kliniek afmaken Een wereld van verschil! Vanaf oktober Spetterende kortingssacties tijdens de openingsdagen op 20-10, 21-10 22-10! dinsdag 18 oktober 2011 'Het is niet in één woord of in één beeld uit te drukken wat mijn gevoel bij Westkapelle is. Dat is saamhorigheid en dorpsgevoel. De kermis is echt Westkappels, maar dat is alleen een paar dagen per jaar.' Ko Cabriëlse door Annemarie Zevenbergen Op zoek naar 't Was- schappels Gevoel. Be staat dat gevoel en hoe ziet dat eruit als je het in foto's wil vatten? Dat heeft mu seum Het Polderhuis afgelopen zo mer geprobeerd met een onder zoek naar het dijkdorpgevoel on der inwoners en toeristen. Dat de oude vuurtoren daarbij als topper uit de bus komt, is niet echt verrassend. Evenmin dat de rode daken op een goede tweede plaats komen. De radartoren bij het KNRM-station op de zeedijk zien de meesten als absoluut diep tepunt. Behalve, opvallend ge noeg, vrouwen die uit de rest van Walcheren komen. Die zien die to ren weer als topper. 'Ach, dat ding hoort d'r gewoon bie', zegt een Westkapelse nuchter. ']e ziet ze overal langs de zee. Maar mooi zijn ze niet'. Dat Westkapelle absoluut niet ge charmeerd is van hoogbouw, zoals aan de kreek, kwam ook overdui delijk naar voren. Alleen Duitse mannen zien dat wel echt zitten. Voor de bewoners past hoogbouw niet bij het karakter van het dorp. De duinen en de kreek kwamen op nummer drie en vier, gevolgd door de Liberty Bridge op vijf Overigens deed de zo karakteristie ke dijkwerker het zowel bij man nen als vrouwen minder. Maar bestaat 't Gevoel van Was schappel nu echt? De dorpsbewo ner zelf geeft aan dat dit niet in één woord of beeld te vatten is. „Het is het leven hier, de gemeen schapszin. De saamhorigheid. Dat alles maakt Westkapelle tot wat het is", zeggen de dames Huibreg- ste en De Witte bijna in koor. Dorpsgenoot Ko Gabriëlse: „De vuurtoren geeft inderdaad het ge voel dat we weer thuis zijn." Of zo als een oude dorpsbewoner zegt: 'A'k de Zuidstraat inrie, en 'k voel de Aan het onderzoek deden 329 deelnemers mee. Van de deelnemers kwam 33 pro cent uit Westkapelle, 41 procent uit de rest van Walcheren en 26 procent uit het buitenland. Over het algemeen zetten man nen de oude vuurtoren op num mer 1vrouwen zagen de rode da ken het liefst. Buitenlandse toeristen, zowel ma nen als vrouwen, kiezen hetzelfde als de dorpsbewoners; 1 de toren en op 2 de rode daken. Westkapelse jongens tot en met 12 jaar kozen voor de tank. toren in m'n rikbin ik tuus'. Ada van Hoof van het Polderhuis kwam op het idee voor het onder zoek naar aanleiding van het the ma 'Ik en Wij' van de maand van de geschiedenis. „Het 'wij-gevoel' is hier heel sterk. Dat ervaart de toerist die hier komt ook. Ik wilde uitzoeken of er nu een verschil is in de manier waarop een Westka- pellaar tegen zijn dorp aankijkt en hoe anderen dat doen." Het onderzoek richtte zich op ze ven thema's met drie foto's per thema; Symbolen (paalhoofd, standbeeld dijkwerker, tank), Na tuur (kreek, vroon, duinen); Ba kens (ijzeren torentje, radartoren, vuurtoren); Monument (kerkhof, Liberty Bridge, schoppesteele); Woonklimaat (rode daken, flat bij Kreek, glint); Traditie (heiploeg, ringsteken, klederdracht) en Toeris me (boten langs kust, strand, mu seum). Naast dorpsbewoners en toeristen deden ook de hoogste klassen van de basisschool en vrij willigers van het museum mee. Het onderzoek kan volgens Ada ge bruikt worden om het DNA van Veere verder uit te splitsen per dorp. Het kan ook een handvat bie den voor reclamecampagnes van de VVV en bijvoorbeeld (nieuw bouw) plannen bij de gemeente. En het dorpsgevoel? Dat is niet in een beeld te vatten, blijkt wel. De rode daken van Westkapelle zijn populair bij de bewoners en binnenlandse toeristen, archieffoto Lex de Meester Hok Puur sop alle soorten 1 liter 2 pakken van €2,78 HAK HAK fes®»*® ■2011 "40221 Aanbieding uit deze osvertë'nlic is oiieen geld.-g tegen inleveor.gvGn deze ben op de ver; icerrde en is met bestemd voor weder verkopers. Max. 1 bon per klont. Prijswijzigingen en drukfouten yóorbe- houden. Aanbieding is geldig in AgrirnorktjGoes, Van öoornestraot 2 Agrimorkt Vlissingen, Pdpegoaienbvjrg 5.- Agrimorkt Rooservdool. Streuvetslaon la - Agrtmorkt Middelburg, Katverstraat. 1. GOES - De ruilwinkel in Goes blijft maar groeien. Gisteren werd de vijfduizendste klant ingeschreven. „Ik vind het fantastisch dat de win kel zo hard groeit, maar het zegt ook iets over de armoede in Goes en omstreken", stelt coördinator Nel Bouterse. Marian Boënne was de gelukkige. Zij werd gisteren ver rast met een bosje bloemen. „Ik ben lid geworden, omdat ik het in teressant vind om spullen te rui len", zei ze. GRAAG TOT ZIENS BIJ: LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Maurits Sep VLISSINGEN - Voor alle plannen en plichten is er genoeg geld en alle ri sico's kunnen worden betaald als het moet. Maar Vlissingen heeft meet 'vet op de botten nodig', zo als wethouder van financiën Jac ques Damen het uitdrukt. En dus moet de algemene reserve van de gemeente - zeg maar het spaarpotje - dringend omhoog. Zelf geld sparen kan Vlissingen niet, zegt hij. „Want sparen van nul is lastig." En geld houdt de ge meente niet over. Tenzij sommige uitgaven niet worden gedaan. „Wat we niet besteden, gaat met een naar de algemene reserve", kondigt hij aan. Daarin zit nu 12,5 miljoen euro en de komende jaren groeit dat licht naar 12,9 miljoen. Damen wil naar de vijftien miljoen. Dat is 'de beno digde algemene reserve voor het af dekken van risico's', meldt hij in de begroting voor 2012. „Dat betekent niet dat we nu te weinig geld hebben om al onze ri sico's af te dekken", weerspreekt wethouder Damen. „We streven naar die grotere buffer om tegen vallers beter te kunnen opvangen. Maar de risico's die je loopt, ko men nooit allemaal tegelijk. De provincie, die toezicht houdt op onze begroting, stelt als eis dat we ten minste tien procent van wat we aan geld van het Rijk krijgen in onze algemene reserve hebben zit ten. Van het Rijk krijgen' we 49 miljoen en onze reserve moet dus ten minste 4,9 miljoen euro zijn. Nou, daar zitten we met 12,5 mil joen ruim boven." Die marge zal wel kleiner worden, en de opdracht om de buffer te vergroten dus groter. Omdat de waarde van het project Schelde- kwartier met twaalf miljoen euro wordt verlaagd, moet de gemeente dat geld ergens vandaan halen. Da men: „Dat moet deels komen uit de algemene reserve. Hoeveel, dat wordt op 10 november bepaald bij de begrotingsvergadering." Hoe Vlissingen dat gat naar de ge wenste vijftien miljoen euro gaat dichten als sparen niet lukt en het gat alleen maar groter gaat wor den? „We zullen onze inkomsten moeten verhogen", concludeert Damen. „Bijvoorbeeld door sneller geld te verdienen met het Schelde- kwartier." MIDDELBURG - Een Vlissinger (34) moet van de Middelburgse recht bank zijn behandeling in een spe ciale kliniek de komende tijd afma ken. De man stond twee weken ge leden terecht voor diefstal van on der meer enkele bierkratjes. De of ficier van justitie eiste tegen de man, een verslaafde veelpleger, op name in een inrichting voor stelsel matige daders. De rechtbank vindt niet dat hij naar die inrichting moet omdat hij nu al wordt behan deld in die speciale kliniek waar ge werkt wordt aan zijn verslaving. Die behandeling moet hij afma ken, aldus de rechters van de Mid delburgse rechtbank. kozijnen i zonwering dakkapellen overkappingenQgaragedeuren raamdecoratie Mortiereboulevard 40 Middelburg 0118-441944 info@ascozeeland.nl www.ascozeeiand.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19