Zeel i PZCI 17 Veere: alles opzij voor megamolens Borsele kiest voor deeltijdwoning Welgelegen open als dorpspark WALCHEREN 18 en 19 22 en 23 ATTRACTIE 180 meter hoge gevaarten op Neeltje Jans zouden niet zorgen voor minder, maar juist voor meer bezoekers almanak Dierenverhalen Dinsdag 18 oktober 2011 'Hét hele leven hier is 't gevoel van Wasschappel' Bezuiniging leidt tot sluipend slopen van landschap Tip? walcheren@pzc.nl door Henk Postma DOMBURG - Veere vindt de bouw van negen enorme windmolens op Neeltje Jans zo belangrijk dat al le bezwaren ervoor moeten wij ken. De gemeenteraad maakt ruim baan voor de 180 meter hoge ge vaarten, ongeacht de tegenwerking van twee bedrijven die nadeel ver wachten: Delta Park Neeltje Jans en Klimcentrum De Pijler. Dat bleek maandagavond tijdens een vergadering van de gemeente raadscommissie voor Ruimtelijke Ontwikkeling. Alle raadsfracties gaan er vanuit dat de twee recrea- tiebedrijven een vergoeding krij gen voor mogelijk klantenverlies. Zo niet in goed overleg, dan wel via de rechter. De exploitant van de 6 megawatt molens, Windpark OSK BV, draait daar dan voor op, zo is vastgelegd in een samenwer kingsovereenkomst. Windpark OSK heeft de twee dwarsliggende bedrijven al com- pensatievoorstellen gedaan. Maar die zijn als volstrekt onvoldoende van de hand gewezen. De raads fracties riepen B en W op nog een 'ultieme poging' te doen om de partijen tot elkaar te brengen. De jurist van Delta Park Neeltje lans, S van Boven, voerde gistera vond aan dat Veere het voortbe staan van Delta Park in gevaar brengt, door toestemming te ge ven voor de bouw van de molens. Daarbij zwaaide hij met een onder zoeksrapport. Dat dicht de wind molens een afschrikkende wer king toe: negen procent van de be zoekers zou wegblijven, en zeven tien procent zou al snel weer de biezen pakken. Henk Boon van E-Connection, het bureau dat de vergunningen re gelt, beweert juist het tegendeel. Hij zwaaide met een rapport waar in staat dat de windmolens zelf een attractie zijn, en per saldo ze ventien procent meer bezoekers naar naar Neeltje lans zullen trek ken. Zeker wanneer daarbij een at tractief infocentrum wordt inge richt voor duurzame energie. „Dat sluit goed aan op het tech- nisch-educatieve karakter van het Delta Park." Windpark OSK wil daar flink geld in steken. Het Natio naal Park Oosterschelde zou er ook aan willen meedoen. Maar Delta Park ziet daar niets in. Dat heeft ervaren dat je met educa tieve activiteiten geen publiek trekt. Delta Park wil daarom steeds meer 'beleving en vermaak' bieden. Windmolens zouden dat frustreren. n1 ui ii ii nwi——as door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele wil meer mogelijkheden bie den voor de zogenaamde deeltijd woningen in de bebouwde kom. „We hebben al een aantal aanvra gen gehad", zegt wethouder Marga Vermue. Er zijn diverse soorten tweede wo ningen. De zomerwoning, de wo ning voor recreatieve verhuur en de deeltijdwoning. Volgens de Ne derlandse Vereniging voor Make laars (NVM) biedt met name de deeltijdwoning kansen in de krimpregio's. De eigenaar van een deeltijdwoning werkt elders drie tot vijf dagen per week en heeft daar het hoofdverblijf De vrije tijd wordt gespendeerd of een deel van het werk gebeurt vanuit de deeltijdwoning. Deeltijdwo ning-bezitters raken vervolgens volgens de NVM ook sociaal veran kerd in een gemeenschap en als Tip? redactie@pzc.nl diegene met pensioen gaat, is de praktijk dat zij in dit geval defini tief naar Zeeland verhuizen. „Het positief inspelen op het fenomeen deeltijdwoning biedt kansen voor onze regio", zegt Vermue. „Dit schept nieuwe mogelijkheden. Het hoeft niet alleen om mensen te gaan die alleen hun vrije tijd in de deeltijdwoning doorbrengen. Ik ken ook voorbeelden van mensen die een of meerdere dagen thuis werken in de deeltijdwoning." Met de laatste collega's terug van va kantie werden op het Middelburgse kantoor spannende verhalen uitge wisseld. Daarin speelden dieren een hoofdrol. Eén collega was midden in de nacht op het Italiaanse platteland ruw uit zijn slaap gewekt door een beest in de slaapkamer. Toen hij het licht aanknipte, bleek een eekhoorn tje te zijn binnengeslopen. Een ander ontdekte op een wandeltocht naar een oase in een Texaanse woestijn een klein beertje in een boom. Ze kon er nog net een foto van maken, voordat zij zich uit de voeten maakte voor moeder-beer. Een derde collega werd tijdens het lezen bij het zwem bad op Sri Lanka opgeschrikt door een slang die uit de boom op zijn buik viel. „Wat heb je daarmee ge daan", vroegen de anderen danig on der de indruk. Achteloos wees hij op de nieuwe laarzen van een vierde col lega: „Daar loopt zij nu mee." SEROOSKERKE - Wandelen op de lommerrijke buitenplaats Welgele gen. In Serooskerke was dat lange tijd taboe. Straks slingert er zelfs een fietspad doorheen. Als onder deel van de doorgaande weg naar Oostkapelle, die straks alleen nog maar als dorpsdreef dienst doet. Inmiddels is Welgelegen als dorps- park in gebruik. Om dat te marke ren is gistermiddag een informatie bord onthuld. Het vertelt over de geschiedenis van de plek en over de flora en fauna. Zo kan je er le zen dat er wel zeventig soorten vo gels huizen. Het bord werd offici eel in gebruik gesteld door me vrouw R. Ossewaarde-Haitjema, wier man ooit de buitenplaats run de als Kinderzorg-tehuis. De laat ste 25 jaar deed Welgelegen dienst als vakantieoord voor politie-agen- ten. Sinds vorig jaar staat het te koop. Langs de villa en vijver loopt nu vanuit de dorpskom een 2,5 kilometer lang wandelpad, dat ook een stuk akkerland ontsluit. De buitenplaats is rijk aan bomen. Op vijftien plekken zijn bordjes ge plaatst die vertellen wat voor soort boom er staat. De schooljeugd mocht die onthullen. Zelfs de meester werd daar wijzer van. Ook hij heeft nu geen boekje meer nodig om er achter te komen langs welke bomen je wandelt. Serooskerke stroomt uit om een nieuw 2,5 kilometer lang wandelpad te openen. Het slingert vanuit de dorpskom door de buitenplaats Welgelegen. Mevrouw R. Ossewaarde-Haitjema, wier man de buitenplaats ooit als Kinderzorg-tehuis runde, onthult er een informatiebord. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17