Belgian Brass verlegt grenzen cultuur 113 Stefan Brijs presenteert roman in Porgy en Bess FESTIVAL VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Koperensemble brengt klassiek voor breed publiek ival van Akoestiek in Timmerfabriek wordt verbeterd vragen over Eerste plaats decoratieschilder Barre Verkerke agenda Welke Zeeuws boek verdient de PZC-publieksprijs? Breng ook uw stem uit www.pzc.nl/boekenprijs dinsdag 18 oktober 2011 Zeeuwsch-Vlaanderen door Jeanette Vergouwen Belgian Brass treedt vrijdag op in Westdorpe, in het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaande ren. Het gaat om een bijzonder en semble omdat de musici grenzen willen verleggen, alle stijlen willen presenteren voor klassiek geschool de oren én mensen die gewoon van muziek houden. Manager Joachim Commeene ver telt dat er componisten zijn die speciaal werk schrijven voor de be zetting van Belgian Brass. „Men sen zoals Dirk Brossé, Wim Hen- derickx, Jan Van Landeghem, Bert Joris, Frédéric Devreese, Francois Glorieux en Eric de Wagenaere. En onze muzikanten schrijven zelf ook of zorgen voor belangrijke ar rangementen." Het orkest is ontstaan vanuit een blazerskwintet. Trompettist Manu Mellaerts zag mogelijkheden voor een nieuw concept „Ik wilde voor al bouwen aan een breder repertoi re, met zowel arrangementen als originele muziek voor deze bezet ting. Ook de visualisering op het podium, met gebruik van speciale belichting en regie, geeft het gehe le concept een nieuwe look." „Met de uitgebouwde bezetting kunnen we ook makkelijker nieu we opdrachten geven aan heden daagse componisten. Een uitgebrei dere samenstelling biedt voor hen ook meer compositorische moge lijkheden. We vragen ook jonge componisten om voor ons te schrijven. Zo hebben we onlangs Souvenirs d'Avril in première ge bracht van de 21-jarige Eric De Simpelaere. Hij behaalde met dit werk een tweede prijs op de inter nationale compositiewedstrijd An- tonin Dvorak in Praag." Het programma Pushing the Li- mits, dat vrijdag in Westdorpe wordt uitgevoerd, bevat enkele werken die op de gelijknamige cd staan. Commeene stelt dat inder daad grenzen worden verlegd. „Met enkel koper symfonische wer ken brengen eist het uiterste van el ke muzikant. Belgian Brass is steeds op zoek naar de grenzen van het kunnen." Over de arrangementen van symfo nische werken wordt goed nage dacht. Manu Mellaerts: „Vier muzi kanten van Belgian Brass schrijven arrangementen. Het is duidelijk dat niet alle bestaande werken ge schikt zijn voor deze bezetting. We moeten rekening houden met de technische mogelijkheden en de klankkeur." „Neem bijvoor beeld het arrangement van het lied Beim Schlafengehen van Ri chard Strauss. Origineel voor so praan en vrij subtiel. Het arrange ment wil het origineel niet imite ren en zeker niet overtreffen. Bel gian Brass wil het gewoon anders brengen. Het ensemble is constant op zoek naar zulke grensverleggen de uitdagingen. Onder meer daar om hebben we het gewaagd om dit prachtig stuk op ons program ma te zetten, naast nog enkele an dere originele symfonische wer ken, zoals de Roemeense en Polov- tiaanse dansen van Bartók en Boro din. We willen klassiek brengen voor een breed publiek. Met onze versies door koperblazers geven we deze sfeervolle muziek een an dere, nieuwe dimensie." Het programma in Westdorpe is afwisselend, met werken van 1500 tot heden. Belgian Brass wil dat het publiek geniet. „We hebben bewust gekozen voor een omvang rijk repertoire, waarin verschillen de stijlperiodes en genres elkaar af wisselen. Het muzikaal landschap evolueert vandaag de dag steeds meer. Crossover is aanvaard en hierdoor ontstaat een soort kruis bestuiving tussen de verschillende muziekgenres. Wij spelen hierop in. We stellen eisen aan de kwali teit en proberen het evenwicht te vinden tussen de klassieke muziek en de lichtere commerciële mu ziek. Zo wisselen we spanning en ontspanning af en dat is ook al grensverleggend." Belgian Brass speelt 'Pushing the Li- mits' vrijdag 21 oktober in de rooms-katholieke kserk in Westdorpe. Aanvang: 20.00 uur. Belgian Brass foto Willem de Leeuw VBSBBBEtBSKmOBBBSmamm VLISSINGEN - De Cultuurwerf heeft maatregelen genomen om de akoestiek bij de komende activitei ten in de Timmerfabriek in Vlissin- gen te verbeteren. Achterin en op strategische plaatsen aan de zijwan den en rond hefpodium komen theaterdoeken te hangen. In combi natie met geavanceerde geluidsap paratuur moet die maatregel er voor zorgen dat de nadrukkelijke galm in de lege ruimte aanzienlijk wordt verminderd. Volgens de Cultuurwerf hebben de recente activiteiten in de voor malige fabriekshal laten zien dat er een groot draagvlak is voor evene menten op deze plek. TERNEUZEN - De Vlaamse schrijver Stefan Brijs is morgenavond te gast bij Stichting Prometheus. De literaire avond in Porgy en Bess in Terneuzen begint om 20.00 uur. De nieuwe roman van Brijs is net verschenen: Post voor mevrouw Bromley, de langverwachte opvol ger van het veelgeprezen De enge lenmaker (2005). Post voor mevrouw Bromley is een roman over ouders en kinderen in tijden van oorlog, over jongens die helden willen worden, over moed en lafheid. Het verhaal speelt zich afin augustus 1914. In Londen mel den duizenden jongemannen zich aan om te gaan vechten tegen de Duitsers. Martin Bromley, zeven tien en te jong voor het leger, pro beert de twee jaar oudere John Pat terson te overreden samen in dienst te gaan, maar die wil zijn droom om te gaan studeren niet opgeven. Uiteindelijk slaagt Mar tin er met een list in naar het front te vertrekken en blijft John achter in een stad waar de druk op dienst weigeraars toeneemt. Stefan Brijs (Genk, 1969), die in 1997 debuteerde met De verwor ding, wijdt zich sinds 1999 volledig aan het schrijven. In 2005 volgde de grote doorbraak met De engelen maker. Het boek werd bekroond met diverse prijzen. 5 Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen door Jeanette Vergouwen Frans van Geyt uit Oostburg is muziekliefhebber en gaat regelma tig naar concerten. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen volgt hij al vier jaar. 1. Wanneer en hoe kwam u in contact met klassieke muziek? „Op achtjarige leeftijd ging ik met mijn ouders en broers naar Un hal lo in maschera van Verdi in de Scala van Milaan. Met de belofte dat aan het eind van de opera er een dode zou vallen, hoopte mijn vader ons wakker te houden. Dat lukte. Ope ra werd de eerste klassieke liefde." 2. Vindt u klassieke muziek be langrijk en waarom? Vindt u de ze muziek elitair? „Muziek kan ontroeren, blij ma ken, verdriet klank geven. Muziek is niet elitair. Een elitair karakter kan hoogstens veroorzaakt worden door de manier van presentatie." 3. Welk werk zou u graag willen horen tijdens het festival? „Qua bezetting en uitvoering niet realistisch, maar toch: de Gurre Lie- der van Schönberg." 4. Hoe ziet volgens u de toe komst eruit van de klassieke mu ziek in het algemeen en die van het festival in het bijzonder? „Ik meen dat klassieke muziek ge noeg zeggingskracht heeft om men sen te blijven aanspreken en en thousiast te maken. Dat bewijzen de zomeravondconcerten in West-Zeeuws-Vlaanderen, bijna al tijd uitverkocht en meestal een jong publiek." 5. Wat was het mooiste concert dat u ooit hebt meegemaakt? „De 7de symfonie van Sjostakovitsj met Gergiev als dirigent. Het dreu nende ritme van oorlog is indrin gend en verontrustend." GOES - Voor de vijfde maal achter een is Barre Verkerke (27) uit Goes afgelopen weekeinde in de prijzen gevallen tijdens de vakwedstrijd van de Studieclub Schilders, die dit jaar gehouden werd in Zwolle. Verkerke werd eerste met zijn in zending van een paneel in vrije de coratieve technieken. Het evene ment kende zowel Nederlandse als Belgische deelnemers. Zijn paneel was een ouderwets zeegezicht met een McDonald's-logo aan wal, met als titel Mac Drijf. Het werk van Verkerke was eerder dit jaar te zien op beurzen in zo wel Atlanta als Orlando (Verenig de Staten). Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Goes 'Vincent en Theo', toneel over de veel bewogen levens van de broers Vincent en Theo van Gogh. Met o.a. Hein van der Heijden, Hajo Bruins, Sjoerd Pleijsier, An- nick Boer, George van Houts, Jules Croiset, Sandra Mattie en like Turpijn. De Mythe, 20.00 uur Middelburg 'Nearly Neil'. Canadese performer Bob by Bruce brengt de grootste hits van Neil Diamond. Stadsschouwburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13