Niets deugt in de Griekse zorg ii spectrum Zaterdag 15 oktober 2011 Het publieke zorgstelsel in Griekenland is net zo wankel als de staat. „Het beleid is slecht. We zitten op de verkeerde weg." door Ans Bouwmans Een eind verderop in Athene, in een moderne praktijk ruimte met medisch secretaresse, zetelt uroloog Elias Vavi- las (53). Hij is specialist en maakt net als Feloukatzis lange dagen. Vavilas heeft begrip voor sjoemelende collega's in de publieke sector. „Met dat salaris kun je geen respecta bel leven leiden. Dus begonnen ze zwart geld aan te ne men en de staat zag het door de vingers. Daarom zijn het nog geen slechte dokters." Zelfheeft de arts gekozen voor een praktijk in het Hygeia, in de jaren zeventig het eerste grote privéziekenhuis van Athene. „Het is een kwestie mensen aangesteld, om stemmen te werven." Directies worden politiek benoemd, de budgetten zijn be perkt en de politiek heeft de vakbonden zo veel macht ge geven, dat die alles kunnen stilleggen, zegt de neuroloog. „We zitten in een arm deel van Attica (regio rond Athe ne). Als dit ziekenhuis dichtgaat, ligt de zorg hier op ape gapen." De publieke gezondheidszorg moet eigenlijk helemaal op nieuw, van de grond af, opgebouwd worden, denkt zijn collega Vavilas. „Maar dat zal niet gemakkelijk zijn. Het is ook een kwestie van mentaliteit. Iedereen hier kan bij een specialist terecht en wil de beste zorg, meteen." De particuliere zorg kampt inmiddels ook met proble men. Door de economische crisis kunnen steeds minder mensen zich een extra zorgverzekering van om en nabij 1.700 euro per jaar veroorloven. Dat stuit de groei in de private sector. „Er zullen kleine klinieken dichtgaan", ver wacht de uroloog. van waardigheid. Ie voelt je beter als je met een zuiver ge weten kunt werken. Ik verdien net zoveel als die anderen, maar ik betaal er belasting over." Dat is niet het enige verschil. Hygeia is ruim, modern en voorzien van de nieuwste medische apparatuur. „Dit zie kenhuis is goed georganiseerd. Als je een afspraak hebt, wordt die nagekomen. De onderzoeksrapporten komen op tijd. We behandelen de patiënten met fatsoen. Ik kan hier opereren per robot, dat zou in een publiek zieken huis niet kunnen. Je hebt heel goede artsen in de publieke zorg, maar zelfs de basisbenodigdheden ontbreken er. Dat komt door te weinig geld en slecht management, een weerkerend refrein in dit land." In het Gennimatas lijkt de directie nooit van het woord 'efficiënt' te hebben gehoord. Er lopen te veel medewer kers rond van wie niet duidelijk is wat ze doen, stelt neu roloog Feloukatzis. De inkoop van operatiemateriaal kost door ministerieel vastgelegde tarieven 'een veelvoud van wat in Europa gebruikelijk is'. „De overheid klaagt dat de zorg te duur js en dat dokters dieven zijn, maar is er zelf verantwoordelijk voor. We had den 32 jaar geleden met hetzelfde aantal bedden 480 per soneelsleden, nu 3.200. We weten helemaal niet hoeveel mensen er nodig zijn voor het werk. We controleren niet of ze functioneren. Er is geen hiërarchie. Er zijn gewoon Ondanks alle mankementen functioneert de zorg wel, zegt Vavilas. „De dokter zorgt voor 70 tot 80 procent van de kwaliteit en er lopen heel goede artsen rond in de pu blieke ziekenhuizen." Bovendien kun je tenminste nog naar een openbaar ziekenhuis, zegt hij. „Ook als je arm bent. Ze zullen je helpen, ook als je geen sociale premies betaalt." Feloukatzis waarschuwt dat het sociale gezicht onder druk staat. Tot een paar maanden geleden was het vanzelf sprekend dat publieke ziekenhuizen iedereen hielpen, ook mensen zonder verzekering. „Daar waren we trots op. Nu liggen we onder vuur omdat we niet denken aan de schatkist." Artsen trekken zich er weinig van aan, denkt hij. „Sentimentaliteit krijgt voorrang op logica." Dat geldt ook voor zijn eigen carrière. Ondanks het lage salaris, het gebrek aan management en zijn andere erger nissen heeft de neuroloog nooit de aandrang gevoeld te verkassen. „Het voelt hetzelfde als getrouwd zijn. Ik houd van mijn baan. Ik wilde neurochirurg worden, ik werd neurochirurg. Ik kon een pionier zijn op het gebied van rugoperaties. Hier heb ik de waardering van mijn patiën ten en mijn collega's. Ik heb hier mijn plek gevonden." reageren? spectrum@wegener.nl De liften zijn klein, benauwd en oud. Net als alles in het Gennimatas-hospitaal in Oost-Athene. Achter het in fleurig oranje en blauw opgeschilderde houtwerk schuilt een interieur dat sinds de jaren zestig niet meer wezenlijk is veranderd. Overal hangen mensen rond, of ze zitten: naast bedden, op de gang, de trap. Wachtend op een dokter. Of zich bekommerend om een zieke naaste, want voor verzorging hebben de verpleegkundigen geen tijd. Ondanks een veel voud aan blauwe, groene en witte jassen. Neuroloog Chrysostomos Feloukatzis is net klaar met zijn ochtendronde. Bij zijn kamerdeur wacht een oude man in een gebutste, bijna an tieke rolstoel, die zijn vrouw even bij de in gang heeft geleend om hem hiernaartoe te rij den. De infuusstang is met tape en verband aan de stoel verstevigd. Het stel heeft een plastic draagtas bij zich, met afdrukken van röntgenfoto's die ze even aan de specialist willen laten zien. Terwijl ze binnen zit ten, wordt hun rolstoel bijna gekaapt door een verpleegster; in het algemene ziekenhuis is zelfs een krakkemikkig inva lidenwagentje urgent nodig. „Niets deugt hier. Het beleid is slecht. We zitten op de verkeerde weg. Deze plek functioneert niet", zegt Feloukatzis op afgemeten toon, als hij tijd heeft voor een gesprek over de deplorabele toestand van het Griekse openbare zorg stelsel. Vraag Grieken naar hun ervarin gen en er komt een litanie aan klach ten. Die komen er vooral op neer dat de 'gratis' zorg, bekos tigd uit sociale premies, helemaal niet gratis is. Allerlei medicijnen worden door bezuini gingen op het pakket niet meer vergoed. Wie een MRI-scan no dig heeft, wordt verwe zen naar een privékli- niek waar ze zo'n scanner hebben. Maar daar hangt wel een prijskaartje aan. De rekening in een publiek zieken huis kan ook hoog oplopen. Wie niet een half jaar wil wachten op een ingreep, moet eerst duizenden euro's overhandigen aan de chi rurg en de anesthesist. Zelfs voor een routinecontrole kan al een 'fa- kelaki' - een klein envelopje - no dig zijn. „Verwerpelijk", zegt Feloukatzis over de zwarte betalingen die ge meengoed zijn in de Griekse pu blieke ziekenhuizen. Wat begon als een bedankje of een manier om zich te verzekeren van extra goede zorg, is uitgegroeid tot gestandaar diseerde corruptie. Sommige artsen hebben zelfs een apart kantoor voor de particuliere dienstverlening. Fe loukatzis zelf maakt zich er niet schuldig aan, zegt hij. Met als gevolg dat de grijze vijftiger, die de baas is van de neurologische afdeling in zijn zieken huis, heeft Teren leven als een student'. De overheid heeft het nu gemunt op artsen die SsHEF zwartwerken, maar heeft het fenomeen zeifin de hand gewerkt, meent Feloukatzis. „Ze hebben in de jaren tachtig veel te lage salarissen inge voerd." foto EPA De toestand van het Griekse openbare zorgstelsel is ronduit deplorabel. foto Orestis Panagiotou/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97