spectrum 10 Ampelmann 50.' Het zorgsysteem Zaterdag 15 oktober 2011 Ampelmann, Berlijns schattigste kereltje, is 50. Aan meer dan dui zend voetgangerslichten in de stad zijn linten gebonden. 'Veel geluk met je 50ste verjaardag', staat erop. Wie een lint naar een Ampelmann-win kel brengt, krijgt een cadeautje. Ook bij het Ampelmann-restaurant aan de Spree wordt bij de jarige Job stilgestaan. Broe ders en zusters uit dertig andere landen zijn voor het etablissement neergezet en springen feestelijk op rood en groen. Ampel is het Duitse woord voor verkeers licht In het aan orde verknochte land zou dat niets frivools moeten zijn. Maar het Berlijnse voetgangerssymbool voor wach ten en oversteken zweeft ergens tussen grappig en aandoenlijk. Op groen heeft hij de vastberaden tred van een akela. Het kekke hoedje, de mol lige lichaamsbouw en het stompe neusje brengen lichtheid in de vaak zo troosteloze stad. Is hij rood, dan doet hij denken aan een klaar-over. Het Berlijnse mannetje is waar schijnlijk het enige verkeerslicht ter wereld dat cultuurgoed is. Het uit de communistische DDR afkomstige fi guurtje werd na de eenwording van Duitsland in 1990 verwijderd, zoals veel Oost-Duitse symbolen. Een co mité tot redding van het ampelman- netje wist hem in 1994 terug te ha len in de stad, waarna een ware zege tocht begon. Ampelmann stak over naar het westelijk deel van Berlijn en daarna naar gemeenten in voor malig West-Duitsland. Het plaatsje Hückeswagen bij Keulen is vorig jaar juli zelfs geheel overgestapt op dat verkeerslicht In Saarbrücken staan er veertig. Volgens de stad is Ampelmann 'plaatsvervangend voor de mensen in ver enigd Duitsland'. In Berlijn is Ampelmann symbool van de nostalgie naar de DDR, waar hij in 1961 werd geboren en acht jaar later de straten sierde. Niet alles was slecht in de DDR, vinden velen. En zie, er zijn zelfs dingen die de moeite waard zijn over te nemen. Dat Ampelmann nu zo'n commercieel suc ces heeft en als het ware ook het westen van het land heeft veroverd, is de ironie van de geschiedenis. Ook al omdat het ont werp heel wat ideologische voeten in aar de had. Een hoed was mogelijk kapitalis tisch, een gladde zijscheiding mocht ook niet: te fascistisch. Lang haar was weer te mediterraan. Omdat DDR-leider Erich Honecker echter vaak te zien was met een panamahoed, werd daarvoor gekozen. Zo waren de bureaucraten tevreden. Het huidige succes is zeker ook het resul taat van slimme marketing. Want Ampel mann is big business. Een ontwerper uit het zuiden des lands zag als eerste het commerciële potentieel. Hij kocht in de jaren negentig de rechten van de beden ker en maakte eigenhandig lampen met het groene mannetje erop. Inmiddels heeft hij vier winkels met zeshonderd Ampelmann-producten en een restaurant, waar zelfs de pasta in de vorm van rode en groene Ampelmannetjes te krijgen is. De omzet van het bedrijf steeg in 10 jaar tijd van 2 naar 7 miljoen euro, een teken van de groeiende populariteit van Ampel mann. Vooral Aziatische toeristen lopen weg met het eenvoudig vormgegeven fi guurtje, te vergelijken met het succes van Dick Bruna's Nijntje. Inmiddels zijn er Ampelmann-winkels in Tokio en Seoel. De gekste Ampelmannetjes zijn echter niet in Berlijn of Azië te zien, maar in Er furt (Thüringen). Daar rookt hij soms pijp, draagt een rugzak en een wandel stok, is vermomd als bakker of zelfs als vrouw met handtas. De Erfurtse creativi teit heeft echter geen school gemaakt. Het Griekse publieke zorg systeem wordt betaald met belastinggeld en sociale pre mies die per bedrijfstak wor den betaald door zelfstandi gen en werkgevers. Mensen die werken, hun familieleden en gepensioneerden kunnen er gebruik van maken. Ge handicapten hebben ook recht op zorg. Voor medicij nen en medische hulpmidde len bestaan bijbetalingen. In 2008 had 8 procent van de Grieken een particuliere verzekering. Zo'n 70 tot 80 procent van de patiënten in een privéziekenhuis is ver zekerd. De rest betaalt de behandeling uit eigen zak. De wachttijden in de publie ke zorg zijn lang. Voor een bloedtest staat één maand, voor een operatie zes en voor een afspraak met een specialist vijf. De huisarts speelt een minder belangrij ke rol dan in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 96