Strijd tegen hyperkapitalisme spectrum 6 Zaterdag 15 oktober 2011 Washington DC. foto EPA New York. De Amerikaanse protestbeweging Occupy Wall Street heeft de lage landen bereikt. Vandaag (zaterdag 15 oktober) strijkt een verzameling actievoerders neer op pleinen in een aantal grote Nederlandse steden. De voorhoede van een oplaaiende strijd tegen het hyperkapitalisme. door Maurice Wilbrink "V" n 2008 vielen me de schellen I van de ogen." Rob van Eeden I kreeg belangstelling voor ban- I ken toen ze met honderden mil- JL jarden euro's belastinggeld over eind gehouden moesten worden. Nu is hij drijvende kracht achter Verhuisjegekbnl, een site waar wordt opgeroepen spaargeld weg te halen van megabanken en onder te brengen bij lokale banken. In de VS ge beurt hetzelfde: burgers willen dat hun spaargeld ook hun gemeenschap dient. Van Eeden kijkt met grote interesse naar de Amerikaanse protestbeweging Occupy Wall Street (Bezet Wall Street), dat nu een Nederlandse variant krijgt. Occupy Den Haag verwacht vandaag (zaterdag) duizen den mensen, net als Occupy Amsterdam. Een deel rolt slaapzakken uit in het cen trum van de stad: op Youtube.com staan filmpjes van soortgelijke acties in steden in de VS. Inspirerende bijeenkomsten. Sinds een week of twee mobiliseert de Ne derlandse Occupy*-beweging zich via inter net. Er wordt om vervoer gevraagd naar de steden waar acties plaatsvinden, er moet catering geregeld worden voor het actie kamp. Er is een medisch team nodig, net als kennis van wetgeving waar demon stranten en actievoerders mee te maken hebben. De organisatie staat open voor elk initiatief, niet-hiërarchisch, geïmprovi seerd. Er zijn geen leiders. Woordvoerders haasten zich te verklaren dat ze niet na mens de anderen spreken, maar op eigen titel. Het is directe democratie: iedereen mag ideeën inbrengen. Maar waar staan ze voor? Is deze verzame ling individuen het begin van een bredere volksbeweging? De kritiek hier is dezelfde als in de VS: „Wij maken bezwaar tegen de opeenhoping van rijkdom bij banken en multinationals en tegen het politieke systeem dat dit dekt. Wij voelen ons niet meer vertegenwoordigd door zittende poli tici", zegt Peter Storm, een Tilburger die meehelpt aan Occupy Den Haag. Naast toenemende woede over sociale on gelijkheid, is er ook de angst niet meer vol waardig te kunnen deelnemen aan de sa menleving. „Als je klaar bent met je studie - de gemiddeld opgebouwde studieschuld is 30.000 euro - moet je onbetaalde stages doen", zegt Pascal ten Have, voorzitter van de Landelijke Studentenvakbond LSVB. De economische crisis die in 2008 begon met een bankencrisis, houdt nu al enkele jaren huis aan de onderkant van de samen leving en inmiddels ook in de middenklas se. Vooral in de VS is dat zichtbaar: miljoe nen mensen zijn uit hun huis gezet omdat ze hun hypotheeklast niet kunnen dragen. Kristof Jacobs, als politicoloog verbonden aan het Institute for Management Re search van de Radboud Universiteit, ziet in de VS een rijke voedingsbodem voor protest. „De Amerikaanse economie lijkt in een langdurige staat van depressie be land, met structureel hoge werkloosheid. Er zijn nauwelijks vangnetten en hoge ziektekosten. Het is daar aan het gisten." Die voedingsbodem bestaat hier ook, me nen Occupy-aanhangers. Seth Lievense, die zich heeft aangesloten bij Occupy Am sterdam, verwoordt fundamentele maat schappijkritiek, die veel steun heeft bij de ze beweging aan beide zijden van de Atlan tische Oceaan. „Er is sprake van een finan cieel en monetair systeem dat de macht bij een heel kleine groep mensen legt en waar mee de zittende politiek is verweven. Ban ken kunnen in feite geld scheppen, het uit lenen en daar rente voor vragen. De enor me winsten die dat oplevert, versterkt de positie van de superrijke 1 procent. De rest van de bevolking wordt geconfronteerd met schaarste, die kunstmatig gecreëerd wordt door grote bedrijven, die daar ook heel veel geld mee verdienen." „Voedsel is het ultieme voorbeeld: het is voor veel mensen schaars, onbereikbaar, terwijl er voldoende van is in de wereld. Fossiele energie is een ander voorbeeld. De lobby van producenten van fossiele ener gie om duurzame energie schaars te hou den, en dus kostbaar, wordt door politici gehonoreerd. Daarmee onthoud je men sen het recht zelfvoorzienend te worden en bij te dragen aan een schonere planeet." Lang niet iedereen in het Occupy-kamp keert zich tegen het kapitalisme op zich, maar men is wel de excessen zat. Veel sym pathisanten hechten aan de creativiteit die het kapitalisme losmaakt en aan de symbo len van het marktkapitalisme waarmee ze Dallas, Texas. Seoul, Korea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 92