5 spectrum Groeiende vleugels RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE als de dood Marjan Berk Zaterdag 15 oktober 2011 Het is een hele onderneming: met drie kleindochters van tweeëneenhalf, bijna vijf en bijna acht op weg naar de Efteling waar de musical Droomvlucht in première gaat „Mogen we ook in het park?", is de vraag. „Nee, vandaag gaan we naar een voorstelling kij ken." En als ik nadenk over het programma wat we hebben gezien, zou er nog maar weinig tijd over zijn geweest voor het bezoeken van al die ande re attracties, want de musical Droomvlucht is een middagvullend evenement. Er is geen tijd noch emotionele ruimte om ons nog te laven aan an dere opwindende Eftelingmomenten! Wél gaan we, ter voorbereiding aan de blootstel ling aan de blik op het leven van elfen, fauntjes en trollen, een wonderbaarlijke zweeftocht ma ken door het spektakel 'Droomvlucht*. We ne men plaats in kleine gondels en op betoverende muziek worden we door bossen en grotten ge voerd, waar elfjes schommelen en trollen kop peltje duikelen. Deze oma heeft last van hoogte vrees, zodat ik bij het hangen boven de duize lingwekkende spelonken waarin de trollen en elfen wonen, mijn ogen eventjes stijf dichtknijp. Maar mijn kleindochters geven geen krimp. De jongste kan alles aan, zolang ze maar op haar on afscheidelijke speentje mag sabbelen. Dan begint de musical! Klein meisje Lila logeert bij haar grootmoeder, die een vet geloof in de wereld van elfen en trollen heeft. Maar Lila (fan tastisch gespeeld en gezongen door Vajén van den Bosch) gelooft er helemaal niets van, tot de sprookjeswereld zich aan haar openbaart via de gelovige oma, (door Doris Baaten buitengewoon geloofwaardig neergezet). Ik moet bekennen, dat hoe prachtig alles wat zich voor mijn neus op de planken afspeelt ook is, ik toch zeker voor de helft van de voorstel ling half gedraaid zit te kijken hoe mijn klein dochters dit alles ervaren! Nu, honderd procent aandachtig. Ook bij ontploffingen, bliksem schichten, donderslagen en ander theatraal ge weld, knipperen ze niet met de wimpers. Hun blikrichting blijft geconcentreerd en aandachtig op het toneel gericht, hoogstens volgen ze met hun ogen een boven hun hoofd vliegend, elfje, iets wat natuurlijk de specialiteit van de Efteling is. De jongste ontleent niet alleen de kracht om dit alles te doorstaan aan het krachtig zuigen op haar speen, maar ook aan de geruststelling van het zitten op haar moeders schoot! Ik denk dat jonge kinderen het theatrale geweld zo moeiteloos adapteren, omdat ze getraind zijn door het regelmatig kijken naar het spektakel dat de televisie biedt, ook in de meest populaire series ontploft er voortdurend wel iets. Ze knip peren geen ogenblik met hun wimpers, terwijl deze oma toch wel bij onverwacht kabaal een klein stukje opwipt van haar stoel! Een ding is bij de kleindochters heel goed door gedrongen: oma's zijn eigenlijk elfjes! Ook al rimpelen ze flink, verandert het haar van peper en zout in egaal grijs en wit en zijn ze lang niet altijd goedgehumeurd, wat je van een goeie elf toch eigenlijk mag verwachten! En vleugels heb ben ze ook niet Hoewel..., voel ik daar op mijn rug geen knob beltjes? Is dat niet het teken, dat daar over een poosje fraaie klapperende vleugels zullen groeien....???

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91