341 sport Valegro is de Schouwse troef voor DRESSUUR Maartje en Joop Hanse uit Burgh-Haamstede fokken een toppaard Nederlaag Groene Ster Yao Jie naar halve finales Dutch Open Servische bondscoach Petrovic vertrekt Mortensen en Denifl naar Vacansoleil Yardin van de Panne sterkste in kartrace zaterdag 15 oktober 2011 Wie heeft er kaartjes voor de dressuur- wedstrijden van de Olympische Spelen in Londen? Maartje en Joop Hanse uit Burgh-Haamstede willen er dol graag naartoe, maar het toernooi is al sinds januari uitverkocht. Ze wil len het evenement niet missen, omdat er een door hun zelf gefokt paard in actie komt. En niet zo maar één: Valegro en zijn bereid- ster Charlotte Dujardin zijn met de Engelse ploeg favoriet voor het teamgoud en ook in de individuele wedstrijden zijn er kansen op suc ces. Maartje en Joop Hanse vertellen het verhaal over hun paradepaard in de huiskamer, met uitzicht op de wei. Het uitzicht verveelt nooit. Daar dartelen Valegro's moeder Maifleur en zijn halfzus Aimfleur in het rond. Paardenfokken is een mooie hobby, vinden ze. Je wordt er niet rijk van, maar het is prach tig om een veulen in de wei te heb ben. „Als we op het terras zitten met een boek, dan lees je er nauwe lijks in", is de ervaring van Maartje Hanse. „Je zit alleen maar naar het paard te kijken." Maartje en Joop Hanse zijn al sinds 1968 druk met het fokken. Tot 1983 hadden ze een boerderij in de buurt van Burghsluis. In dat jaar verkochten ze hem en twee jaar later verkasten ze naar een prachtige bungalow met twee hec taren grond erbij, net buiten Burgh-Haamstede. In al die jaren fokten ze in totaal tussen de dertig en veertig veulens, schatten ze. De eerste fokmerrie luisterde naar de naam Petit Fleur. Zij werd opge volgd door haar dochter Wei- dyfleur, een merrie die verschillen de keren Zeeuws kampioen werd. Haar dochter Maifleur is nu dege ne die voor nageslacht zorgt. Veel succes had Maifleur met de hengst Negro, een Ferro-zoon die in bezit is van Gertjan van Olst uit Den Hout. Van Olst werkt al sinds 1983 met de Hanses samen. Er is een sterke band ontstaan, mede omdat zijn hengsten en hun merries voor fraaie nakomelingen zorgen. Wat Maifleur op zaterdag 5 juli 2002 ter wereld bracht, sloeg alles. Het eerste veulen van Maifleur en Negro was een heel bijzonder hengstje. Zijn exterieur, zoals dat in de paardensport zo mooi heet, was prachtig. En dat niet alleen. „We zagen 'm draven in de wei", herinnert Joop Hanse zich. „Het bewegen van de benen, de gallop,, écht heel mooi." De dag na de geboorte werd Van BERG EN TERBLIJT De zaalvoetballers van Groene Ster leden in de eredivisie een neder laag tegen ZWM Campus. In het Limburgse Berg en Terblijt werd het 9-5. De Vlissingers klaagden na afloop over de arbiter, die discuta bele beslissingen nam. Groene Ster keek steeds tegen een achterstand aan. Bij rust was het 4-2. Bij 6-5 was alles mogelijk. Twee ingrepen van de leidsman waren toen beslis send. Voor Groene Ster scoorden Youssef Ahrouch, Hoessein Bou- zambou en Said Bouzambou (3X). Maartje en joop Hanse met de merries Aimfleur (links) en Maifleur (rechts). Olst gebeld. De volgende morgen om tien uur stond hij al op stoep. Ook de Brabander was onder de in druk „Die moet ik hebben", zei hij na een korte blik op het dier. Twee dagen nadat Valegro ter wereld kwam, was hij al verkocht. Vieren halve maand later haalde Van Olst hem op. Maartje Hanse had grote moeite met het vertrek van Vale gro, zoals ze dat al eerder bij ande re viervoeters had gehad. „Ik was er elke dag mee bezig. Hij was zo lief Ik deed 'm een halstertje om en dan werkte hij mee, hij tilde z'n benen op als je dat wilde... Je krijgt een band met zo'n dier." Joop Han se: „Voor mij ligt dat wat anders. Ik kom van een boerderij. Daar heb je koeien, paarden, kippen. Die gaan weg, vaak om geslacht te worden." Valegro groeide op in Brabant. Toen hij tweeënhalf was, ging hij naar de hengstenkeuring in Erme- lo. De hoge verwachtingen kwa men niet uit. Valegro 'overleefde' niet eens de eerste bezichtiging. Gertjan van Olst was ontgoocheld. Hij had zo'n mooi hengstje, maar de juryleden zagen iets anders. Wat? Niemand die het weet. Joop Hanse: „Je kunt nu wel zeggen dat de jury een behoorlijke miskleun heeft: gemaakt." Op de tribune in Ermelo zat ook een Engelsman. Het was Carl Hes ter, in Groot-Brittannië dé autori teit als het om dressuurrijden gaat. Hij was wél onder de indruk van Valegro en kocht hem van Van Olst. Omdat zijn carrière van dek hengst een vroege dood was gestor ven, werd Valegro voor zijn vertrek naar Engeland gecastreerd. Ook daar gebeurde iets onverwachts. Hester verkocht het paard al snel, omdat hij te klein bleef Adviezen van Van Olst sloeg Hester daarbij in de wind. De Brabander wist dat nakomelingen van Negro een late groeispurt krijgen. Dat gebeurde in derdaad. Tot Hesters grote geluk kon de nieuwe eigenaar niet goed overweg met het paard en bracht hem terug. Hester, die met Utho- pia al een toppaard onder het za del had, liet stalruiter Charlotte Du jardin op het paard rijden. De ruin ALMERE De Nederlandse badmintonster Yao Jie heeft de halve finales be reikt van het Dutch Open in Alme- re. De nummer twee van de plaat singslijst rekende in de kwartfinale af met Chloe Magee uit Ierland: 21-11 21-16. Yao Jie had eerder op de dag al de Zwitserse Sabrina Jaquet verslagen (21-8 21-13). Lotte Jonathans en Paulien van Dooremalen bereikten de halve fi nales van het vrouwendubbelspel, door een zege op het Oekraïense koppel Oelitina/Vojtsjech. BELGRADO De Servische bondscoach Vladimir Petrovic heeft zijn conclusies ge trokken uit de mislukte kwalifica tie voor het EK van 2012. Petrovic (56) heeft besloten op te stappen. „We hebben ons niet gekwalifi ceerd en als verantwoordelijken hebben we de situatie daarom ge analyseerd", aldus de trainer. „Ik stap nu op." Petrovic, zelf oud-in ternational, was ruim een jaar werkzaam als bondscoach. Zijn ploeg eindigde in groep C als derde achter Italië en Estland. kreeg op stal de bijnaam 'De Profes sor', omdat hij alles razendsnel snapte. Daarna ging het snel. Valegro werd als zesjarige in januari van dit jaar bij het CSI in Zwolle tweede in de Prix Saint George. Niet lang daarna won het paard in Frankrijk zijn de buut-Grand Prix. Jurylid Wim Er- nes sprak over een potentieel top paard en hij was niet de enige die dat dacht. In Zwolle werd al één miljoen euro voor de viervoeter ge boden. Van de zeven Grandprixwedstrij- den die Dujardin en Valegro na Zwolle reden, wonnen ze er vijf En toen kwam het EK in Rotter dam. Valegro en Dujardin moesten al vroeg op de eerste dag van het landentoemooi rijden. De Hanses twijfelden. Zouden ze gaan kijken, of wachten tot zaterdag, bij de In termedial „We gaan woensdag al", hakte Maartje Hanse de knoop door. „Je weet nooit wat er kan ge beuren met zo'n paard. Misschien loopt ie zaterdag wel niet meer." Dat laatste was niet het geval, maar de keuze was een goede. Het werd een dag om nooit te vergeten. De Zeeuws-Britse combinatie reed ETTEN-LEUR Wielerploeg Vacansoleil-DCM heeft zich versterkt met de Deen Martin Mortensen en de Oostenrij ker Stefan Denifl. De 26-jarige Mor tensen reed in 2009 en 2010 al voor de formatie. Vacansoleil, de ploeg van Johnny Hoogerland uit Yerse- ke, telt voor 2012 nu 27 renners. Mortensen is blij met zijn terug keer. „Ik beschouw mezelf als een terugkerende verloren zoon." Deni fl treft met Jean-Paul van Poppel ook een oude bekende. Hij reed in 2010 onder hem. foto Ronald den Dekker een sensationeel mooie proefj die een vierde plaats in het individuele klassement opleverde en goud in het landentoemooi. Kenners zagen veel overeenkomsten met Totilas, de wonderhengst die in de Grand Prix vijfde werd. „Toen Charlotte klaar was met de proef heb ik haar buiten de ring opgewacht We ken den elkaar niet. Ik vertelde dat ik de fokker van het paard was", her innert Hanse zich. „Ze liet zich van het paard glijden en viel zo om m'n nek. Charlotte was uitzinnig van vreugde." De rest van het toernooi bleef een sprookje, al zakte Dujardin door de toegenomen spanning na het plot selinge succes wel een beetje weg. Ze werd zesde in de Intermediair en negende in de kür. Deze reed ze met nieuwe muziek voor de aller eerste keer. Sinds Rotterdam zijn er innige ban den met Charlotte Dujardin. Er worden foto's gestuurd en berich ten uitgewisseld. Van overal kwa men reacties richting Burgh-Haam stede. De mailbox stroomde vol, al lerlei paardenbladen stonden op de stoep en het fokstamboek KW- PN, waartoe Valegro behoort, GOES Yardin van de Panne won in Goes de eerste kartwedstrijd om de Har- rie Verkaik Cup. De coureur uit Zie- rikzee liet in poule B Pascal Slie- rings (Heinkenszand) en Helmer Maas (Kapelle) achter zich. Er wa ren tien deelnemers. In de A-poule werden twee span nende races verreden, waarbij de rijders elkaar weinig toegaven. De overwinning ging naar René No- wak uit Vlissingen. Hij bleef Mar cel en Agnes Kouijzer uit Zierikzee net voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72