sport 133 iet voor goud Hipigf#' Frank de Boer moet puzzelen Unieke prestatie Kobei Uchimura Van der Vleuten woest na weghalen toppaard Epke Zonderland Geen 'Van Gerner' voor Van Gerner Basketbalseizoen NBA op de tocht Li Jiao bij laatste acht EK zaterdag 15 oktober 2011 Epke Zonderland turnt in de finale aan de rekstok een oefening met een moeilijkheidsgraad van 7,8. Geen concurrent kan daaraan tippen. „Fysiek ben ik goed in vorm", zegt hij. „Maar het is ook een geeste lijk verhaal. Alle bewegingen moeten automatismen worden." mÊÊÊÊBÊÊÊt^t foto Robin Utrecht/ANP bij van Van Gelder zit vooral in de discipline om kracht te trainen en te blijven trainen. Dat heeft hem in 2005 wereldkampioen gemaakt en hem nu weer in de mondiale top gebracht. Met name op dit mo ment ziet Van Gelder er fysiek ge zien beter uit dan ooit. Droog, heet dat in sporttermen. Met dank aan zijn mentaliteit en ijzeren trai ningsdiscipline. De'geest van de ringenartiest kent ook een duiste re zijde. Ooit kon hij de verleiding - vermoedelijk hebben anderen misbruik gemaakt van zijn ietwat naïeve inborst - van cocaïne niet weerstaan. Het deed hem ver afglij den, maar ook weer uit het diep ste dal omhoog komen. Medaillekansen. Epke Zonder land wint zondag een medaille. Goud wordt lastig, met de Chine se regerend wereldkampioen Chenglong Zhang en de Japanners Yusuke Tanaka en Kohei Uchimu- ra als concurrenten. Maar Zonder land staat er als het moet. Het is de les die hij bij de Spelen van Pe king heeft geleerd: vertrouwen in jezelf en je eigen kunnen. Yuri van Gelder. Met de terug keer van Van Gelder in de ringenfi- nale op een WK, hij deed in 2007 in Stuttgart voor het laatst mee en won zilver, is niemand van de rin- genspecialisten blij. Want Van Gel der staat voor medailles. En hij weet dat. „Ik kan hier gewoon goud halen", zei hij eerder deze week. Al gaat hij, hopelijk, niet voor goud. Een medaille is genoeg voor de Olympische Spelen. Van Gelder moet het risico dat hoort bij 'gaan voor goud' niet nemen. Jeffrey Wammes. De turner zelf heeft zijn kans al tot een mini mum gereduceerd. „Ik vind het best eng om tegen al die wereld toppers te moeten springen", zegt hij over de finale van zondag. Met die opmerking schetst Wammes zijn topsportcarrière. Hij speelt op safe, heeft vaak niet de echte wil om te winnen. Wammes is van een ongelooflijk zware blessure te ruggekomen en alleen daarom is hem al een medaille gegund. Maar gunnen bestaat niet in topsport. AMSTERDAM - Met een ontspannen gevoel kan AZ vandaag naar Am sterdam afreizen voor de topper te gen Ajax. De koploper van de ere divisie verkeert in topvorm en staat vier punten voor op de con currentie. Ajax moet zes punten toegeven op de provinciegenoot en won geen van de laatste drie wedstrijden. Trainer Frank de Boer mist bovendien belangrijke krachten. Rechtsback Gregory van der Wiel is geschorst en spits Kolbeinn Sig- thorsson langdurig uitgeschakeld. De Boer moet flink puzzelen om zijn elftal rond te krijgen. Zelfs de jongelingen Ruben Ligeon en Dico Koppers zijn bij de selectie ge haald. Toch ziet de coach Ajax als favoriet. „Wij gaan AZ aanpakken met ons eigen spel. We proberen zeker thuis de tegenstander onze wil op te leggen." Ajax kan bogen op een goede his torie tegen AZ. De enige overwin- Gertjan Verbeek ning van de Alkmaarders in de hoofdstad dateert van 1980. Het lijkt voor AZ echter een ideaal mo ment om Ajax weer eens te ver slaan. De formatie won de laatste zes competitieduels op rij. Het team van Verbeek combineert soe pel en geeft verdedigend weinig weg. De oefenmeester van de be- zoekers is dan ook vol vertrouwen in de aanloop naar derby. „De druk ligt bij Ajax. Zelfs bij een ne derlaag is er weinig aan de hand. We kunnen wel een gat slaan." „AZ zit in een flow en wij probe ren die even te doorbreken", aldus De Boer. Die flow zorgt ervoor dat Verbeek met een zelfverzekerd elf tal naar Amsterdam komt. Zijn eni ge vrees is dat zijn mannen te veel ontzag tonen voor Ajax, dat in de regio vaak als 'grote broer' van AZ wordt aangeduid. „Dat is ook de re den dat we daar steeds verloren. Met het vertrouwen dat we nu hebben, moet het beter gaan." Over het spel van Ajax maakt Ver beek zich weinig zorgen. De tegen stander heeft volgens hem weinig geheimen. Bovendien is Verbeek geen type die zijn elftal aanpast aan de tegenstander. „Wij zijn als team beter. Het maakt niet uit hoe ze spelen. We hebben er wel een antwoord op", sprak hij klare taal. TOKIO - De Japanner Kohei Uchi mura liet zich gisteren in Tokio kronen tot beste turner van de we reld. Voor het derde jaar op rij won hij de meerkampfinale van de WK. Uchimura werd daarmee de eerste turner ooit die drie we reldtitels allround veroverde. In de finale kwam hij tot een to taalscore van 93,631. Het zilver was TOKIO Turnster Céline van Gerner heeft met haar eigen element op balk nog niet de boeken gehaald. Om erkend te worden als 'de Van Gerner' moest de Emmeloordse donderdag in de meerkampfinale van de WK turnen in Tokio de wis selspagaat met hele draai perfect uitvoeren. Zowel turnster als coach Gerben Wiersma twijfelde na afloop of dat gebeurd was. Navraag leerde dat de jury het nieuwe element niet als zodanig heeft erkend. voor de Duitser Philipp Boy met 90,530, brons ging naar Uchimu- ra's landgenoot Koji Yamamuro: 90,255. Uchimura oefende een welhaast perfecte meerkamp, die het pu bliek in het Tokyo Metropolitan Gymnasium in extase bracht. Na zijn slotoefening op rek (15,700) kreeg hij een staande ova tie. Op dat toestel werd de 22-jari- ge Japanner overigens wel afge troefd door Philipp Boy, die dank zij een score van 16,066 nog van de zesde plaats naar het zilver op schoof Uchimura was op vier toestellen de beste, op sprong was de hoog ste score voor de Roemeen Flavius Koczi. NEW YORK Het hele seizoen in de Amerikaan se profbasketbalcompetitie NBA dreigt in gevaar te komen als er ko mende week geen akkoord wordt bereikt tussen eigenaren en spe lers. David Stern, commissaris van de NBA, gaf gisteren deze waar schuwing. De start van het seizoen is met twee weken uitgesteld. Er is een bemiddelaar die voor een door braak moet zorgen. „Als daar niks uitkomt, komen we echt in de pro blemen met het seizoen", aldus Stern. GDANSK De Nederlandse tafeltennisster Li Jiao is doorgedrongen tot de kwart finales van het EK in Gdansk. De kopvrouw van Oranje rekende in de achtste finale in vijf games af met de Duitse Silbereisen: 11-6 11-7 11-7 5-11 13-11. Li Jie, Elena Timina en Britt Eerland werden uitgescha keld in de derde ronde. Li Jie en Ti mina bereikten wel de halve fina les van het dubbelspel. Het koppel versloeg het Poolse dubbel Natalia Partyka/Jie Xu: 11-8 11-8 11-6 11-9. Ze zijn verzekerd van brons. De Nederlandse honkballers vieren de zege op Cuba. foto Arnulfo Franco/AP MIERLO - Eric van der Vleuten kan deelname aan de Olympische Spe len vergeten. Het Springpaarden Fonds Nederland (SFN) heeft tien maanden voor 'Londen' besloten om toppaard Utascha bij hem weg te halen. De tienjarige merrie is voorlopig overgebracht naar stal De Sjiem van Jeroen Dubbeldam. Het paard is voor 75 procent eigen dom van het Fonds. Van der Vleuten (48) en Utascha waren een vaste waarde in de Ne derlandse ploeg. Met dit duo won Nederland dit jaar in Rome, Sankt Gallen en Aken. Het laatste optre den van Van der Vleuten met Utascha was tijdens het EK in Ma drid, half september. In de tweede ronde van de individuele finale sprong Utascha voor de eerste hin dernis veel te vroeg op en beland de midden in de balken. Paard en ruiter sloegen over de kop. Het spectaculair ogende ongeluk bleef zonder ernstige gevolgen. Directievoorzitter Swinkels van SFN: „Onze selecteurs hebben ge adviseerd een andere berijder voor Utascha te zoeken." Hij ontkent dat het EK heeft meegespeeld bij de beslissing. „Dat was een inci dent. Als fonds willen we dat elk paard de best passende ruiter krijgt. Onze deskundigen vinden hem niet de juiste man." Van der Vleuten is onthutst. „Dit is een zeer lage actie. Ik heb Utascha vijf jaar lang opgeleid richting Spelen. En nu halen ze het weg. Dat neem ik ze heel erg kwalijk. Kijk eens naar de prestaties. Vier keer won Nederland de laatste twee jaar een landenwedstrijd. Vier keer zaten wij daar bij. In negentien omlopen was ik met Utascha dertien keer foutloos. Dat heeft geen enkele rui ter in Europa gepresteerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 71