Aardenburgers van 241 zeeland Kuma in Maldegem kijkt steeds meer over de grens Stadsraad Axel vreest rSieboL nog meer verpaupering zijn onduidelijk' Eis: werkstraf en elf dagen cel voor twee inwoners van Nieuw-Namen Feestend de wintermaanden door in het Arsenaaltheater in Vlissingen zaterdag 15 oktober 2011 Dirk Dupré: „Alle kinderen zouden kunstonderwijs moeten volgen. Het maakt dat je creatief nadenkt in het dagelijks leven." foto Mark Neelemans door Martijn de Koning MALDEGEM - Het muziek- en kunst onderwijs in Nederland staat steeds verder onder druk. De kunstacademies net aan de andere kant van de grens ruiken hun kans en profileren zich steeds nadrukke lijker in Zeeland. Het aantal Zeeuws-Vlamingen dat wekelijks de Kunstacademie in Knokke be zoekt, groeit bijvoorbeeld gestaag. En de Kuma in Maldegem heeft momenteel enkele tientallen Zeeuwen onder de 350 vaste bezoe kers. Dat aantal kan nog omhoog, vindt waarnemend directeur Dirk Dupré. De Kuma huist in een schitterend, maar oud gebouw: een voormalig hospitaal, gebouwd aan het eind van de negentiende eeuw. „Eigen lijk is er sindsdien nauwelijks iets veranderd", zegt Dupré. De ge meente Maldegem reikt echter de helpende hand en beloofde een bij drage voor een renovatie. Zoals de overheid bij onze zuiderburen toch veel guller is waar het gaat om kunstbeleid. De lokale acade mie moet groeien, is in Maldegem een politiek bepaald doel, en erg laagdrempelig zijn. Alleen al in die gemeente kunnen kinderen daar om op vijf plekken les volgen. „We gaan echt de wijk in", zegt Dupré. De directeur kijkt er dan ook van op dat bijvoorbeeld de vestiging van de muziekschool in West- Zeeuws-Vlaanderen op de tocht staat en mogelijk naar Terneuzen verhuist. De dichtstbijzijnde mu ziek- en kunstscholen komen op die manier vanzelf in Vlaanderen te liggen. Tel daarbij op dat het ni veau hoog is en de kosten, voor Nederlandse begrippen, bijzonder laag: leerlingen tot 18 jaar betalen 58 euro lesgeld voor een jaar; vol wassenen zijn 190 euro kwijt. „En daarmee hebben mensen desge wenst acht uur les in de week", verklaart Dupré. De Kuma is niet direct de grootste van de acade mies net over de grens. "Wij heb ben onze eigen kwaliteiten", rea geert Dupré. "Dat we relatief klein zijn, maakt dat mensen makkelijk eens binnenstappen." Kuma heeft cursussen tekenen, schilderen en beeldhouwen; kinde ren en jongeren verkennen al deze vormen in één lessenreeks. In schrijven voor dit seizoen kan nog via de site www.maldegem.be/ kunstacademie NIEUW-NAMEN - Een 25-jarige man uit Nieuw-Namen en zijn 19-jarige maat uit het Belgische Kieldrecht hoorden bij de rechtbank in Mid delburg ieder een taakstraf van 240 uur, een voorwaardelijke cel straf van vier maanden en een cel straf van elf dagen tegen zich ei sen. De zaak tegen een derde, een 19-jarige jongeman uit Nieuw-Na- men, werd bij verstek behandeld. Hij vaart en zit nog op zee. Tegen hem werd hetzelfde geëist. De drie hadden zich op 20 augustus in Hulst tegoedgedaan aan drank. Na sluitingstijd trapten ze zonder eni ge aanleiding twee fietsers van hun rijwiel. Die werden ook mis handeld. De twee hadden veel spijt, zeiden ze. Ook vertelden ze zich, door de drank, bijna niets te kunnen herin neren van wat er gebeurd was. De uitspraak is op 27 oktober. vlissingen - In het Arsenaalthea ter in Vlissingen kan vanaf van avond elke maand gefeest worden op muziek uit de jaren '70, '80 en '90. Vanavond schallen de disco- klassiekers uit de speakers: The Bee Gees, The Tramps, Wham en Michael Jackson. Zaterdag 19 november is het Nine ties Night. Felle kleding en tuin broeken zijn toegestaan. Op kersta vond houdt lNight Events een KerstBal in het Arsenaaltheater. Optredens worden onder andere verzorgd door Anita Meyer en D] Jean. Het programma is te vinden op www.kerstbal2011.nl. De fees ten zijn van 22.00 tot 02.30 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Het KerstBal duurt tot 04.00 uur. Kaarten bij de Free Record Shops en www.kaartkassa.nl. OVERLAST Voorbijgangers beschouwen pad van echtpaar Laureynse door René Hoonhorst Hun geduld is op. Aan vankelijk hadden Hil- de en André Lau- reyns er geen moeite mee dat er wat bewo ners van zorgcentrum Coensdike langs hun huis en garage aan de Aardenburgse Haven liepen. Wat ouderen die, vaak met stok of rolla- tor, over hun grond of die van hun buurman naar de Kaai of de C1000 liepen. Ach, prima toch. Maar dik een decennium later is vooral Hilde het zat. Als het aan haar ligt, loopt er geen mens meer langs de zijkant van haar huis. Het 'illegale paadje' van hun huis - Ha ven 15 - naar het verzorgingshuis is intussen veranderd in een ver keersknooppunt waar het echt paar Laureyns zelf niet welkom meer is. Als André de auto staat te wassen op eigen grond kan hij een middelvinger krijgen van een pu ber op een scooter. Die hem dan ook nog toevoegt dat-ie kan 'oprot ten van het fietspad'. En bewoners van Coensdike en andere ouderen kijken hem en zijn vrouw op de zelfde manier aan als zij de auto achteruit de garage uitrijden. „Wat doe je op ons pad?" Ergens begrijpen Hilde en André het wel. Jonge tieners uit het nieuwbouwwijkje rond de Gaai- persweide en bewoners van Coens dike weten niet anders dan dat het paadje er altijd is geweest. Maar toen de familie Laureyns het huis aan de Haven in 1996 kocht, was André Laureyns staat precies op zijn erfafscheiding, de bestrating achter hem is eigendom van de buurman. door Raymond de Frel axel - De stadsraad van Axel vreest dat de komst van een multi disciplinair gezondheidscentrum aan de De Ruyterstraat elders ver paupering in de hand werkt. In een brief aan het college van B en W, die volgende week woens dag op verzoek van D66 wordt be handeld in de commissie Omge ving, stelt de stadsraad dat Axel nu al te veel vierkante meters voor de tailhandel heeft. Door de komst van het gezondheidscentrum neemt de leegstand alleen maar toe, omdat verschillende instanties hun huidige stek zullen verlaten. „Waarom wordt er geen gebruikge maakt van bestaande locaties, zo dat het aantal vierkante meters voor detailhandel wordt terugge drongen? Dat komt de leefbaar heid in Axel ten goede", aldus de stadsraad. Zij vindt dat de gemeen te haar kop in het zand steekt. „Er zijn in Axel diverse locaties ge schikt voor de realisatie van dit ge zondheidscentrum, die ertoe bij dragen dat de leegstand juist wordt aangepakt." De stadsraad staat aankoop van leegstaande win kelpanden voor door de gemeente. Die kunnen daarna geschikt wor den gemaakt voor huisvesting en sociale projecten. OOSTBURG - De fractie van Nieuw Gemeentebelang in de Sluise ge meenteraad is bang voor wildgroei van gebouwen op recreatieverblijf terreinen in de gemeente Sluis. Dat zegt fractievoorzitter Adri Ros- endaal. Sluis wil volgend jaar in een bestemmingsplan de regels vastleggen voor zulke terreinen. „Maar op een heleboel ervan wordt nü gebouwd", constateert Rosendaal. „Wat gaat de gemeente straks doen? Als we al die construc ties moeten gedogen, kunnen we beter over een 'generaal pardon' spreken." Wethouder Peter Ploegaert kon weinig anders dan beloven zo snel mogelijk met het plan te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62